Strona główna / Lokalne / Polacy przetransportowali norweskich żołnierzy ze sprzętem

Polacy przetransportowali norweskich żołnierzy ze sprzętem

W sobotę, 1 czerwca, do portu w Szczecinie wszedł okręt transportowo-minowy ORP “Kraków'” z 8. FOW. Przetransportował on na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy Królestwa Norwegii na międzynarodowe ćwiczenie pk. Capable Logistician 2019.

W ramach rejsu nawigacyjno-szkoleniowego do Oslo polscy marynarze dostali zadanie przerzutu pododdziału norweskich logistyków ze stolicy Norwegii do Polski. Na pokład okrętu ze składu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych zostały załadowane cztery specjalistyczne ciężarówki, trzy jeepy, rozmieszczono cztery kontenery ze sprzętem oraz zaokrętowano 19 żołnierzy. Norwegowie w Polsce wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu wojsk logistycznych pod kryptonimem Capable Logistician 2019, które rozpocznie się w czerwcu na poligonie w Drawsku. Dla marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża była to kolejna okazja do doskonalenia umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego drogą morską, a także pozyskania nowych doświadczeń w zakresie możliwości wykorzystania posiadanych sił do współdziałania z siłami sojuszniczymi.

To już trzecia edycja ćwiczenia Capable Logistician. Poprzednie odbyły się na Słowacji i Węgrzech. Organizatorem ćwiczenia jest Wielonarodowe Centrum Koordynacji i Logistyki w Pradze. Współorganizatorem ćwiczenia jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Tegoroczna edycja ćwiczenia jest największa. Zgromadzi żołnierzy z 29 krajów w łącznej liczbie około 3500, w tym ponad 2500 żołnierzy Wojska Polskiego. Przewiduje się, że podczas ćwiczenia zostanie zaangażowanych około 950 jednostek sprzętowych. Na manewry swoich przedstawicieli wysłały przede wszystkim państwa NATO, ale również Bośnia i Hercegowina, Gruzja czy Jordania. W roli wojsk operacyjnych obsadzone zostały pododdziały 10. Brygady Kawalerii Pancernej. To właśnie one są wspierane na polu walki przez wielonarodowe jednostki logistyczne.

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.