Strona główna / Hobby / Niezwykli załoganci. Ten rejs będzie inny niż wszystkie

Niezwykli załoganci. Ten rejs będzie inny niż wszystkie

Kilka jachtów mieczowych zacumowało w świnoujskiej marinie. Na pokładzie niepełnosprawni żeglarze. Jak mówią ich opiekunowie – na wodzie radzą sobie lepiej niż ich pełnosprawni rówieśnicy – informuje Twoje Radio 99,5 fm.

Głównym naszym celem jest integracja osób sprawnych i niepełnosprawnych, bo uważamy że osoby niepełnosprawne mogą więcej od pełnosprawnych.  Generalnie chodzi o to żeby była bezpieczna i dobra zabawa. Pływamy od kilku lat na Zalewie Szczecińskim i na Zalewie Kamieńskim, zmieniamy trasy. To są łódki, które nie są specjalnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych, lecz nasi sternicy mają kilkuletnie doświadczenie. Pływamy także z osobami na wózkach, także żadna niepełnosprawność nie jest dla nas przeszkodą, aby razem pływać – mówi Robert Bzdęga z Fundacji Eisenhowera.

Pierwszy dzień niepełnosprawnych żeglarzy minął na zwiedzaniu miasta, integrowaniu się i poznawaniu wyposażenia jachtów. Dla wielu z nich, to pierwszy w ich życiu kontakt z morzem.

Bariery pomiędzy osobami z sprawnymi i niepełnosprawnymi zacierają się, ponieważ wszyscy są dla siebie w nowym środowisku. Radzą sobie, choć na początku jest sporo strachu. Rejsy są organizowane od  6 lat, w tym roku jest to już drugi raz. Tydzień temu gościliśmy ośrodki z Wielkopolski i ze Śląska – mówi Zuzanna Kostecka z Fundacji Eisenhowera.

Fundacja Eisenhowera od kilku lat organizuje rejsy, regaty i szkółki żeglarskie dla niepełnosprawnych i sprawnych. Działalność fundacji opiera się na idei, że nie tylko osoby „zdrowe” mogą wiele ofiarować niepełnosprawnym, ale i niepełnosprawni mogą ich czymś wzbogacić.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.