Strona główna / Lokalne / Dni Twierdzy na Wyspach. Prusacy zmierzą się z Napoleonem
Foto: Grajcar

Dni Twierdzy na Wyspach. Prusacy zmierzą się z Napoleonem

Znamy program tegorocznych Dni Twierdzy w Świnoujściu. Impreza rozpocznie się 6 września i potrwa 3 dni. Kulminacją będzie historyczna bitwa. Tym razem Prusacy zmierzą się z wojskami Napoleona.

Do Świnoujścia ma przyjechać ponad 300 rekonstruktorów z całej Polski. Organizatorzy chcą, aby bitwa została zorganizowana w pobliżu świnoujskiej mariny i Fortu Anioła. Jednak jeśli będzie to niemożliwe, wówczas podejmą się próby organizacji na plaży przy „Wiatraku”.

Po rocznej przerwie

W 2018 roku nie zorganizowano Dni Twierdzy z powodu braku środków finansowych. Plany były bardzo ambitne. Do Świnoujścia miał przyjechać historyczny pociąg z Józefem Piłsudskim. Tak chciano świętować okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości. Plamę dał Urząd Województwa Marszałkowskiego.

Golasy na plaży

Bitwa główna ma być tylko częścią Dni Twierdzy. Oprócz niej Świnoujska Organizacja Turystyczna chce, aby szeroko otwarte dla zwiedzających były świnoujskie zabytki militarne. Wśród nich Fort Gerharda i Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, a także Fort Anioła, Fort Zachodni i remiza przy Parku Zdrojowym. Kolejnym wydarzeniem ma być kąpiel golasów. Jeśli uda się namówić grupy rekonstrukcyjne, zaprezentowany zostanie wątek obyczajowy. Prusacy bowiem brzydzili się kąpieli w wodzie morskiej, podczas gdy Francuzi zażywali jej niemal codziennie i to bez żadnego odzienia.

Ósma edycja

Na pomysł Dni Twierdzy na Wyspach wpadł Piotr Piwowarczyk – gospodarz Fortu Gerharda. Impreza co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników historii. W tym roku po stronie wojsk napoleońskich będą walczyć Polacy z Księstwa Warszawskiego. Wojska napoleońskie bić się będą z Prusakami. Jakość widowiska zagwarantuje Paweł Chodoruk i jego przyjaciele działający w ramach Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i miłośników Broni Dawnej „Grajcar”. Członkowie tej sekcji współtworzą Pułk 4. Piechoty Księstwa Warszawskiego.

RAMKA

  • 2011 r. I Dni Twierdzy na Wyspach „Bitwa o Przytór- ostatni epizod II wojny światowej”
  • 2012 r. II Dni Twierdzy na Wyspach „Bitwa o Arhnem”
  • 2013 r. III Dni Twierdzy na Wyspach „Normandia 1944- w Powietrzu, na lądzie, na wodzie”
  • 2014 r. IV Dni Twierdzy na Wyspach „Stulecie Wielkiej Wojny – Wojna maszyn”
  • 2015 r. V Dni Twierdzy na Wyspach „Wielki Jubileusz”
  • 2016 r. VI Dni Twierdzy na Wyspach „Operacja Nie Do Pomyślenia”
  • 2017 r. VII Dni Twierdzy na Wyspach „Ave Cezar!”
  • 2019 r. VIII Dni Twierdzy na Wyspach – Napoleon u wrót Świny

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.