Strona główna / Kultura / Ruszają Świnoujskie Wieczory Organowe

Ruszają Świnoujskie Wieczory Organowe

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze,  miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu w świątyni pw. Chrystusa Króla by wsłuchać się w  dźwięki zabytkowych  organów z 1927 roku   i innych instrumentów.

XXI  MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2019, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i Parafię pw. Chrystusa Króla, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza – Prezydenta Miasta, rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 30 sierpnia, w każdy piątkowy wieczór o godz. 19-tej.   Tegoroczny  Festiwal uświetnią artyści z DANII, NIEMIEC, SZWECJI i POLSKI.

W koncercie inauguracyjnym 14 czerwca wystąpią;

Maciej WOTA –  absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Ukończył też studia licencjackie na tymże Uniwersytecie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza, a obecnie jest studentem roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego.  Uczestniczył w kursach mistrzowskich u wybitnych organistów. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych i organowych, m.in. I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Antoninie i I nagrody  Konkursu Organowego „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu. W swym dorobku artystycznym ma wiele recitali organowych m.in. na 26 Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Legnicy i VII Międzynarodowym Forum Organowym w Warszawie.  Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii i USA. Od 2018r. jest asystentem w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

 

ARTI  SENTEMO – KAMERALNA  ORKIESTRA   AKORDEONOWA  z Radzynia Podlaskiego, która  swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa CZURYŁO, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej,. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. wspólnie realizowała koncerty z włoską orkiestrą „G. ROSSINI” na lubelszczyźnie, W tym samym roku wzięła udział w projekcie artystycznym Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości” nagrywając teledysk i piosenkę „Kaloryfer, który gra” wydany na płycie „A  kiedyś to były święta”.  Zagrała też koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Pomysłodawcą  i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO oraz jej dyrygentem jest Zbigniew CZURYŁO – akordeonista, pedagog,  absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydz. Wychowanie Muzyczne oraz studiów podyplomowych  z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

W programie koncertu  utwory;  W. A. MOZARTA, J.S. BACHA, A. CHACZATURIANA,

  1. VIERNE, W. KILARA, A. PIAZZOLLI i  J. WOJTAROWICZA.

 

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej – bilety w cenie 20,-zł do nabycia przed koncertem przy kościele lub wcześniej w kawiarni SONATA (vis a vis kościoła).

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.