Strona główna / Hobby / ZHR – Turniej Zastępów Harcerskich „SZCZEPionka XI”

ZHR – Turniej Zastępów Harcerskich „SZCZEPionka XI”

Od piątku do niedzieli (7-9.06.2019r.) harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego brali udział w turnieju zastępów „SZCZEPionka XI”. Tego typu turniej to realne sprawdzenie przygotowań do obozu letniego.

Zgodnie z założeniami planu Szczepionki XI w trakcie tegorocznej edycji harcerze udali się pod namioty w celu przygotowania do tradycyjnego obozu harcerskiego. Wyjechali na polanę leśną położną pod Wolinem we wsi Żarnówko. Wyjazd miał na celu zapewnienie przygotowania do harcerskich warunków obozowych – tym samym cała infrastruktura została przez nich samodzielnie zbudowana tj. kopane latryny, kuchnia polowa, obozowisko postawione z namiotów itp. Harcerzom nie było straszne biwakowanie bez prądu, bieżącej wody czy obecność dzikiej natury. Wieczór umilał nam śpiewy przy ognisku i przedstawiwanie wydarzeń, które przysporzył wiele radości i wspomnień, bo opowiadały o wydarzeniach z mijającego harcerskiego roku.

Oczywiście harcerstwo to nie nauka spędzania wolnego czasu, to służba, tradycja i przygoda. Kolejne dni wypełniał bieg terenowy, na którym harcerze w ramach służby pomagali mieszkańcom wsi, pełnili warty dzienne i nocne, sprawdzali się m.in. filtrowaniu wody, umiejętnościach pionierskich, realizowali zadania sprawnościowe, reagowali i sprawdzali się z I pierwszej pomocy. Oceniana była też zdolność właściwego zachowania i znajomości musztry, jak na formację typu mundurowego przystało. Zgodnie z tradycjami harcerskimi, zastępy na wieczornym ognisku wykazywały się i śpiewały piosenki harcerskie, prezentowały swoje kroniki, okrzyki, proporce a także swoje osiągnięcia w tym roku harcerskim.

Warto dodać że w SZCZEPionce brały udział zuchy z obu świnoujskich gromad. Poznawały początki państwa polskiego zaczynając od słowian w Wolińskim skansenie. Skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Znajdujące się tu rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX-XI wieku wykonane są bardzo starannie, w ich wnętrzach umieszczono repliki mebli i przedmiotów codziennego użytku, dzięki którym łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Zgodnie z zasadą metody zuchowej poznawania „żywej historii”, wszystkiego można było dotknąć i sprawdzić, jak działa. Zuchy zobaczyły rekonstrukcję łodzi słowiańskiej z XII wieku, nazwanej „Orzeł Jumne”. Zoranizowane były warsztaty z walka na miecze wojów, nauka kaligrafii, nauka strzelania z łuku, obliczanie jazdy konno na Litwe i inne. Na koniec pieczenie jedzenia na ognisku

Na zakończenie odbył się apel podsumowujący. Wygranymi turnieju okazali się harcerze z I Zastępu Harcerzy „Aeris” z V ŚDH „Patria”; zdobyli tytuł i puchar dla „Najlepszego zastępu szczepu” na turnieju SZCZEPionka XI. Wszystkim poszło wspaniale, żal było wyjeżdżać. Nie możemy się doczekać naszych SZCZEPień za rok!

Jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany wychowaniem metodą harcerską w ZHR w zuchach(szkoła podstawowa klasy 1-4), harcerzach (szkoła podstawowa klasy 4-6), wędrownikach (klasy 7-8 i liceum 1-3), ma pytanie lub po prostu chciałbym zapisać dziecko do harcerstwa prosimy o kontakt
SP1: środy 17:30-18:00 i soboty od 10:00 – 14:00

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.