Strona główna / Kultura / Jazz na polsko-niemieckiej wyspie Uznam. Wczoraj w muszli koncertowej, w sobotę na dworcu w Heringsdofie

Jazz na polsko-niemieckiej wyspie Uznam. Wczoraj w muszli koncertowej, w sobotę na dworcu w Heringsdofie

Spotkania z jazzem na stacji kolejowej UBB w Heringsdorf mają już 22-letnią tradycję. Co roku na peronie stacji gromadzą się setki melomanów z niemieckiej i polskiej części wyspy Uznam. Nie tylko profesjonalni muzycy wezmą udział w festiwalu, ale także młode talenty z Goleniowa. Już w piątek, 14.06.2019 r. o godzinie 20.00 w muszli koncertowej w Świnoujściu będzie można usłyszeć Silesian Jazz Orchester, która poraz pierwszy wystąpi na wyspie Uznam.

Zgodnie z tradycją  „Jazz na dworcu”, także w tym roku w Heringsdorfie nie zabraknie jazzu tradycyjnego, zaprezentowanego w klasycznym składzie jazz-bandu. Tym razem ten ciężar wzięli na siebie goście z Berlina, Goleniowa, Rostocku,  i z Wrocławia.

WOOD & BRASS-BAND to 50 utalentowanych muzycznie młodych ludzi. Zespół powstał w 2005 roku. Regularnie uczestniczą w lokalnym życiu kulturalnym, odwiedzają partnerów miejskich w regionie i w całej Polsce. Są oni również muzycznymi ambasadorami Goleniowa – również za granicą. Muzyka tej młodej orkiestry zainspirowała wielu fanów jazzu, m. in. w Brazylii, Serbii, Francji, Belgii, Norwegii, Hiszpanii, a także w Niemczech. Dyrygentem orkiestry jest Krzysztof Sypień. Właśnie on miał pomysł, by założyć orkiestrę. Prowadzi orkiestrę z wielkim entuzjazmem i pasją, co może być bardzo zaraźliwe – zaraźliwe dla młodych muzyków, ale także dla tych, którzy z nim współpracują.

Andreas Pasternak-Joachim Böskens-Band – Gościem specjalnym jest saksofonista altowy NDR – Bigband Fiete Felsch, muzyk światowej klasy. Zespół ten stosuje różne formy współczesnego jazzu (bebop, hardbop itp. ) wykorzystując elementy muzyki latynoskiej. Koncert zostanie zarejestrowany jako produkcja radiowa NDR (JAZ-TIME-LIVE).

Silesian Jazz Orchestra to mający siedzibę we Wrocławiu współczesny big-band, który od samego początku swojego istnienia specjalizuje się w najwyższej jakości wykonaniach jazzowych w regionie. Wszyscy artyści występujący w SJO należą do wybranej elity doskonałych profesjonalnych muzyków jazzowych ze Śląska i sąsiednich regionów, są wśród nich również wykonawcy z zagranicy.

Dyrektorem artystycznym i muzycznym SJO jest cieszący się międzynarodowym uznaniem Sigmund Lindner, a koordynatorem zespołu jest Tomasz Pruchnicki. Silesian Jazz Orchestra posiada niezwykle obszerny repertuar, obejmujący liczne style jazzowe sięgające od standardów współczesnych po klasyczne gatunki instrumentalne i wokalne. Program występów SJO na najbliższy okres przewiduje różnego rodzaju studyjne sesje nagraniowe obejmujące nagrania nowych oryginalnych kompozycji, szeroki zakres występów na żywo, a także ewentualne wyjazdy za granicę. Orkiestra będzie także towarzyszyła występującym gościnnie czołowym międzynarodowym instrumentalistom i wokalistom.

HB Swing Band Berlin – Oprócz tradycyjnych standardów Dixielandu i słynnych evergreenów muzyki swingowej, zespół rozwija własną, niepowtarzalną koncepcję swingu. Rezultatem jest bogaty repertuar, od jam session po wyrafinowane aranżacje. Wirtuozowskie zdolności solowe poszczególnych muzyków i jakość wokalna Laury zawsze poruszają każdego melomana.

Muzyczna uczta na stacji kolejowej w Heringsdorfie stworzy prawdziwie rodzinną atmosferę. Specjalnie na ten wieczór, na peronie stacji uruchomina zostanie mała gastronomia.

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy na dworcu” organizowany przez stowarzyszenie „Jazz auf Usedom e.V.”, Uzdrowiska Cesarskie Kąpieliska jak i przy pomocy berlińskiego muzyka jazzowego Charlie Eitner i przewodniczącego stowarzyszenia Lothara Wilke.

Organizacja imprezy jest możliwa dzięki współpracy polskich i niemieckich środowisk muzycznych, a przede wszystkim projekt mógł zostać zrealizowany, bo znalazł uznanie we władzach Miasta  Świnoujście i gminy Heringsdorf.

 

Sobota, 15.06.2019

22 Festiwal Jazzowy na dworcu w Heringsdorfie

godz. 18.00                          „WOOD & BRASS BAND“ i Jazz-Dance z Goleniowa

godz. 19.30                          Andreas Pasternak-Joachim Böskens-Band

godz. 21.00                           Silesian Jazz Orchestra z Wrocławia

 

Niedziela, 16.06.2019

                                                     22 Festiwal Jazzowy na dworcu w Heringsdorfie

godz. 11.00                          Jazz przed południem z HB Swing Band Berlin

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów jazzu!

Wstęp wolny

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.