Strona główna / Kultura / Rozpoczęły się Świnoujskie Wieczory Organowe

Rozpoczęły się Świnoujskie Wieczory Organowe

W miniony piątek (14.06) w kościele pw. Chrystusa Króla rozpoczęły się Świnoujskie Wieczory  Organowe’2019. Jak zawsze, ciepłym słowem powitał wykonawców oraz publiczność i oficjalnie otworzył festiwal proboszcz parafii ks. Bogusław Gurgul – współorganizator festiwalu, którego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza – Prezydenta Świnoujścia.

Wykonawcami inauguracji byli; Maciej WOTA– organista i pianista, laureat I nagrody konkursów  pianistycznych i organowych, student roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego oraz  17-to osobowa „ARTI SENTEMO” Kameralna Orkiestra Akordeonowa, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej. Założycielem  i dyrygentem tej orkiestry jest Zbigniew CZURYŁO – akordeonista i pedagog, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza.

Koncert rozpoczęła ARTI SENTEMO  Serenadą G-dur W. A. MOZARTA i swą grą od razu zachwyciła. Podbiła serca licznie zgromadzonej publiczności wykonaniem Toccaty i fugi d-moll J.S. BACHA. Młodzi muzycy w tym utworze pokazali techniczne mistrzostwo i wirtuozerię gry. Mieliśmy wrażenie, że to organy grają. Długo trwające oklaski były najlepszym tego dowodem. W inny nastrój wprowadzili słuchaczy kompozycją A. CHACZATURIANA  Walcem z muzyki do dramatu Lermontowa „Maskarada”.

Głównym instrumentem Festiwalu są organy i gdy do organów z 1927r. zasiadł Maciej WOTA  wysłuchano trzech części; Allegro maestoso, Cantilene i Final III Symfonii  organowej fis-moll, op.28  L. VIERNA. Ten trudny technicznie utwór, potężny, momentami dramatyczny, przechodzący w spokojniejsze tempo, delikatny,  w finale znów zabrzmiał potęgą świnoujskich organów. Wspaniała interpretacja utworu, po mistrzowsku zagrana.

I znów słuchano  Kameralnej Orkiestry Akordeonowej. Młodzi muzycy wykonali Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” W. KILARA, Libertango i Oblivion A. PIAZZOLLI, Uwerturę do opery „Wesele Figara W. A. MOZARTA i Taniec Bałkański J. WOJTAROWICZA.  W każdym z tych zagranych utworów była młodzieńcza pasja i radość, a także muzyczna dojrzałość interpretacji, co niewątpliwie jest wielką  zasługą prowadzącego Orkiestrę Zbigniewa CZURYŁO.

Publiczność długo trwającą owacją na stojąco dziękowała młodym muzykom za ucztę muzyczną, a za tak gorące przyjęcie Kameralna Orkiestra Akordeonowa dwukrotnie bisowała grając hiszpańskie Passodoble i Taniec z szablami.

Początek XXI Festiwalu znakomity i oby tak dalej.

Tekst M.P., foto J.P.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.