Strona główna / Kultura / „Miejsce Mitu”według Andrzeja Jackowskiego

„Miejsce Mitu”według Andrzeja Jackowskiego

Czwartkowa wystaw rozpoczynająca święto Dni Morza, zgromadziła wielu mieszkańców Świnoujścia i naszych gości spędzających czas nad wyspiarskim morzem.

„Miejsce Mitu”, to cykl fotografii autorstwa Andrzeja Jackowskiego obrazujących dawną Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu. Prace Jackowskiego sytuują dawna stocznię w obszarze historii miejsca jako zalążek mitu. Miejsca pozbawione własnych mitów, śnią obcym snem, żyjąc cudzym życiem. To właśnie uzmysławia, wystawa składająca się z fotografii dokumentujących minioną chwałę portowego i stoczniowego miasta. Dokumentalne fotografie z czasów powtórnych miejskich narodzin, kiedy żyliśmy na morzu i dzięki morzu. Z lat które zebrane w zwięzłą opowieść, mogłyby stać się zalążkiem mitu założycielskiego miasta. Udana wystawa, „portret” dawnej Morskiej Stoczni Remontowej i piękny muzyczny powrót naszego barda Jurka Porębskiego. Ci którzy miasto noszą w sercu byli obecni, dziękujemy że tak licznie.

Andrzej Jackowski, fotograf, dokumentalista ( 1946 – 2012 ). Życie Andrzeja Jackowskiego to konsekwentnie prowadzona kronika przemijania. Świadomy ulotności obrazów gasnących wieczorem, składał świat każdego dnia na nowo, utrwalając go przy pomocą fotografii. Ta twórcza postawa, była buntem wobec biologicznego determinizmu, aktem wolnej woli, ale też uważną obserwacją rzeczywistości. Próba opisu, procesów i emocji, barw i kształtów, z których składa się historia opisywanego każdego miejsca. W tym wypadku dotykająca tożsamości lokalnej, ale też przywracająca światu równowagę, pozwalając mu, dalej istnieć.

Foto: Katarzyna Nadworna

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.