Strona główna / Lokalne / Promenada zdrowia w drzewach i kwiatach

Promenada zdrowia w drzewach i kwiatach

Coraz bardziej zielona, a wręcz wielobarwna staje się promenada zdrowia. Przez najbliższe miesiące będzie się tu pojawiać coraz więcej drzew, krzewów, bylin i kwiatów. 

– Proszę poczekajcie z oceną tej inwestycji do jej zakończenia – apelował Prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Nie wszyscy wytrzymali. Od kilkunastu dni pojawiają się komentarze na temat wyglądu tego miejsca, mimo iż dzieło to jest w trakcie tworzenia. Ba, nawet gdy cała – zaplanowana – roślinność zostanie posadzona, będzie ona potrzebowała kilku miesięcy, a w wielu przypadkach dłuższego czasu, byśmy mogli poznać prawdziwy efekt Promenady Zdrowia. Krzewy i drzewa muszą się zakorzenić i przyjąć, kwiaty niektóre zakwitną dopiero w kolejnych sezonach, pnącza, które mają porosnąć konstrukcje metalowe także potrzebują na to czasu byśmy mogli przejść się pod zielonymi tunelami.

Dość powiedzieć, że firma, która dokonuje nasadzeń ma obowiązek dbania o nią przez trzy lata.

W wakacje na Promenadzie Zdrowia i w jej obrębie będzie przybywać bardzo dużo zieleni. Jednocześnie realizowane są nasadzenia w ramach trzech zadań:

– kompensacja wyciętej zieleni realizowana przez inwestora centrum handlowo-gastronomicznego, które powstało przy wejściu na plażę na przedłużeniu ul. Powstańców Śląskich (powstaje m.in szpaler sosen pomiędzy ścieżką rowerową i wydmami;

– nasadzenia zaprojektowane w ramach Promenady Zdrowia: [Już w ramach tej inwestycji posadziliśmy m.in. 65 grabów, 7 brzóz i dwa jarząby – wylicza Małgorzata Gawrońska, której firma jest odpowiedzialna za tę część inwestycji i będzie przez trzy lata opiekowała się tą roślinnością. – Docelowo ma tu być posadzonych m.in. 147 grabów];

– nasadzenia kompensacyjne wraz ogrodem sensorycznym. Przetarg też wygrała firma Małgorzaty Gawrońskiej. Posadzi w tym rejonie 49 sosen, trzy duże palmy, azalie, lilaki, pęcherznice i kilkadziesiąt odmian innych roślin, w dużej mierze egzotycznych.

Wcześniej, bo jeszcze w tamtym roku posadzono w tym rejonie kilkanaście drzew, w tym kilka dorodnych platanów.

Źródło: UM Świnoujście

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

4 komentarze

  1. Za te kilkadziesiąt milionów należało usunąć połamane drzewa, posprzątać i zrobić alejki między drzewami które kilkadziesiąt lat wyrastały w pasie wydm oraz postawić trochę ławek i śmietników i byłoby pięknie. To betonowe gó…… które zrobiono nie pasuje do tego miejsca i będzie bardzo kosztowne w utrzymaniu na co płacić będą mieszkańcy. Dlatego mnie nie obchodzą w ogóle trele turystów jakie to piękne miejsce, bo to nie oni będą je utrzymywali. Przyjeżdżają na 3 dni to im się nawet kroki w mieście mogą podobać.

  2. Mam ogród i wiem jak długo rosną drzewa. Każdy większy egzemplarz to skarb bo rósł tak długo, że nikt nie pamięta kiedy go posadzono. Przykro mi, że władze mają nas za imbecyli i karzą się cieszyć z nowych nasadzeń. Z nich bedą się cieszyć dopiero nasze dzieci i wnuki. Dla nas trzeba było zostawić trochę starego drzewostanu.

  3. szczególnie ładne są te usychające już iglaki… a tak na marginesie to kiedy ten betonowy dziwoląg miał być ukończony…? przypadkiem nie w zeszłym roku jakoś? co do zieleni i drzew to zamiast teraz sadzić i czekać aż urosną wystarczyło zostawić niektóre z tych które już tam były i tylko wkomponować je w projekt… ale co ja od debili wymagam myślenia..

  4. To miejsce nigdy nie będzie już takie jak wcześniej. Rachityczna zieleń, którą teraz sadzą będzie mogła tylko częściowo zastąpić wyrżnietą nie wcześniej niż za kilkadziesiąt lat.Dla mnie to co dzieje się na promenadzie, także ta rozkopana nawierzchnia, niedokończone budynki to porażka i żenada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.