Połącz się z nami

Lokalne

Początek sezonu letniego z wysokiego C!

Opublikowano

w dniu

W letni, sobotni wieczór, 6 lipca 2019 roku, szum morskich fal konkurować będzie z muzyką w wirtuozerskim wykonaniu solistów oraz orkiestry szczecińskiej Opery na Zamku. To już 2. edycja Letniego Festiwalu Operowego, który po ubiegłorocznym sukcesie* powraca do Amfiteatru im. Marka Grechuty w Świnoujściu.

Podczas koncertu „Opera na plaży – szlagiery scen operowych, operetkowych i musicalowych” publiczność usłyszy najpiękniejsze melodie włoskiego bel canta oraz  pełne dowcipu fragmenty lubianych operetek. Nie zabraknie hitów klasyki musicalu i, jak przystało na wakacyjny czas, gorących latynoskich rytmów. Koncert dopełnią wirtuozowskie popisy orkiestry.

Ten niezwykle zróżnicowany i bogaty repertuar zaprezentuje orkiestra i soliści Opery na Zamku –  sopranistki Lucyna Boguszewska oraz Victoria Vatutina, Pavlo Tolstoy (tenor), Tomasz Łuczak (baryton), Janusz Lewandowski (bas-baryton). Gościem specjalnym będzie zwycięzca 21. Wielkiego Turnieju Tenorów (nazwisko poznamy 29 czerwca 2019 roku).

Na koncert – wstęp wolny!

* Pierwsza edycja Letniego Festiwalu Operowego odbyła się w dwa lipcowe weekendy 2018 roku w Świnoujściu, Kołobrzegu oraz Siemczynie (6–8 lipca, oraz 14– 16 lipca 2018). W ramach festiwalu zostały zaprezentowane specjalnie przygotowane dwa wydarzenia – Gala „Opera na plaży”, z udziałem orkiestry oraz solistów Opery na Zamku pod kierownictwem muzycznym Vladimira Kiradjieva, oraz spektakl  „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego” w reżyserii Natalii Babińskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka.

 

organizator:                                          Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku jest Samorządową Instytucją Kultury
Województwa Zachodniopomorskiego

współorganizatorzy:                          Miasto Świnoujście
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
(Pomorze Zachodnie)
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

partner LOF 2019:                               Rentis S.A.
sponsor sezonu 2018/2019:      Energopol Szczecin
partner Opery na Zamku:                 Dealer BMW Bońkowscy

ORKIESTRA OPERY NA ZAMKU

Od 1956 roku nierozerwalnie związana ze szczecińską sceną muzyczną. Występowała w teatrze muzycznym, który początkowo nazywał się Operetka Szczecińska, Opera i Operetka, a od 2000 roku Opera na Zamku. Zespół brał udział w większości z blisko 200 premier operowych, operetkowych, baletowych oraz musicalowych, które miały miejsce w tym czasie.

Orkiestra na przestrzeni lat występowała pod batutą takich dyrygentów, jak między innymi: Edmund Borowski, Bohdan Boguszewski, Piotr Deptuch, Maciej Figas, Władysław Górzyński, Vladimir Kiradjiev, Andrzej Knap, Jerzy Kosek, Paweł Kotla, Jacek Kraszewski, Mieczysław Krzyński, Warcisław Kunc, Marian Lewandowski, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Mazurek, Walerian Pawłowski, Krzysztof Penderecki, Wolfgang Schmorl, Wojciech Semerau-Siemianowski, Zygmunt Szczepański, Józef Talarczyk, Aleksander Tracz, Kazimierz Więcek, Józef Wiłkomirski. Od marca 2013 r. pieczę nad zespołem sprawuje dyrektor artystyczny Opery na Zamku – Jerzy Wołosiuk.

Obecnie orkiestra liczy 46 muzyków. W swoim repertuarze ma wiele pozycji operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, wykonując repertuar od baroku i klasycyzmu, poprzez romantyzm aż po dzieła współczesne. Z powodzeniem występuje również z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej, szczególnie podczas popularnych wśród szczecińskiej publiczności wydarzeń artystycznych, takich jak Wielki Turniej Tenorów,
koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbywający się w naturalnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy, od 2013 roku, koncerty połączonych orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern inaugurujące sezony obu instytucji.

Orkiestra wielokrotnie odbywała turnèes zagraniczne ze spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Luksemburgu i Szwajcarii. W swoim dorobku ma, m.in. nagrania dzieł Stanisława Moniuszki: „Paria” (nagrodzona Orphée d’Or francuskiej l’Acamdémie du Disque Lyrique), „Flis” oraz wydane w 2012 r. „Verbum nobile” – nagrodzone International Classical Music Award (ICMA), płytę z utworami orkiestrowymi Witolda Lutosławskiego, wydaną z okazji 100. Rocznicy urodzin kompozytora, oraz płytę z muzyką Przemysława Zycha napisaną specjalnie dla Opery na Zamku do baletu „Alicja w Krainie Czarów”.

SOLIŚCI

LUCYNA BOGUSZEWSKA – SOPRAN
Ukończyła Akademię Muzyczną  w Bydgoszczy. Od 2003 roku jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie. W ciągu kilku lat wypracowała sobie pozycję wyróżniającej się solistki wykonującej główne role w repertuarze operowym, jak i operetkowym. Ma w swoim dorobku artystycznym znaczące pozycje, jak: Nedda w Pajacach R. Leoncavalla, Micaela w Carmen G. Bizeta oraz Hanna w Strasznym dworze S. Moniuszki. Podczas  Festiwalu Oper Stanisława Moniuszki w 2005 roku wykonała większość sopranowych ról tego kompozytora. Współpracuje z Filharmonią Szczecińską. Swoją działalnością koncertową wykracza poza terytorium Polski. Jest oklaskiwana na scenach operowych i estradach w Niemczech.

VICTORIA VATUTINA – SOPRAN

Absolwentka Uniwersytetu Narodowego w Kijowie i Akademii Muzycznej we Lwowie.
W 2004 roku zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Sztuka
XX wieku
w Kijowie. W sezonie 2005/2006 zadebiutowała partią Adiny w Napoju miłosnym
w Operze Lwowskiej. W Polsce karierę rozpoczęła w 2006 roku w Operze Wrocławskiej partią Violetty w Traviacie. Występowała m.in. w takich operach, jak: Così fan tutte (Fiordiligi), Czarodziejski flet (Pamina), Wesele Figara (Susanna), Cyrulik sewilski (Rozyna), Napój miłosny (Adina), Łucja z Lammermooru (Lucia), a także w operetce Zemsta nietoperza jako Adela.
Od sezonu 2017/2018 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie.

PAVLO TOLSTOY – TENOR
Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. W Polsce występował w wielu teatrach operowych, współpracował z Filharmonią Narodową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Występował m.in. jako: Ferrando w Così fan tutte, Tamino w Czarodziejskim flecie, Leński w Eugeniuszu Onieginie, Alfred w Zemście nietoperza, Alfredo w Traviacie, Ismaele w Nabucco, Stefan w Strasznym dworze, Pasterz
w Królu Rogerze. W partii Pasterza wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Kreował także partie: Lorda Bucklawa i Normanno w Łucji z Lammermooru, Joségo w Przysiędze. Od sezonu 2017/2018 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie.

TOMASZ ŁUCZAK – BARYTON
Ukończył Akade­mię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Marka Moździerza. Uczestniczył w wie­lu mistrzowskich kursach wokalnych, prowadzonych m.in. przez H. Łazarską, U. Mitręgę-Wagner, P. Tschaplika, M. di Marco. Od 2003 roku występuje w Operze na Zamku w Szczecinie. W swoim repertuarze ma role operowe, operetkowe i musicalowe, m.in: Hrabiego w Weselu Figara i Papageno w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, Janusza
w Halce S. Moniuszki, Silvia w Pajacach R. Leoncavalla, Moralesa, Dancaira w Carmen G. Bizeta, Hrabiego Tomskiego w Damie pikowej P. Czajkowskiego oraz Agamemnona w Pięknej Helenie J. Offenbacha.

JANUSZ LEWANDOWSKI – BAS-BARYTON

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2001 roku solista Opery na Zamku w Szczecinie. Odtwórca dziesiątek solowych ról. Jest laureatem Srebrnej Ostrogi 2003 – specjalnej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla wyróżniającego się młodego artysty teatru. Brał udział w nagraniu trzech płyt z operami Paria, Flis oraz Verbum nobile S. Moniuszki, zarejestrowanych i wydanych przez DUX. Nagranie Verbum nobile zostało zwycięzcą prestiżowej International Classical Music Awards 2013 w kategorii opera. Odtwórca dziesiątek solowych ról. Dwukrotnie nominowany do nagrody Bursztynowego Pierścienia w kategorii aktor sezonu.

ZWYCIĘZCA 21. WIELKIEGO TURNIEJU TENORÓW

Wielki Turniej Tenorów organizowany przez Operę na Zamku jest turniejem, który od 20 lat wychodzi z gmachu teatru w malowniczy plener. Także i w tym roku (29 czerwca, godzina 20.30) tenorzy z całego świata zabrzmią pełnym głosem w szczecińskim Amfiteatrze im. Heleny Majdaniec, w pięknym Parku Jana Kasprowicza. W fantastycznej, odprężającej atmosferze zaprezentują arie z oper i operetek oraz pieśni neapolitańskie. Zwycięzcę wybiera publiczność, nagradzając swojego faworyta różą. Artysta, który zbierze ich najwięcej – zostaje pasowany na rycerza, jak przystało na zwyczaje Wielkiego Turnieju Tenorów.

Lista tenorów zakwalifikowanych do 21. Wielkiego Turnieju Tenorów:

– Giorgi Davitadze, Gruzja

– Mihail Mihaylov, Bułgaria

– Sławomir Naborczyk, Polska

– Emil Pavlov, Bułgaria

– Matthew Peña, USA

– Mark Serdiuk, Ukraina

– José Alberto Teixeira e Sousa, Portugalia

– Łukasz Załęski, Polska

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524