Strona główna / Kultura / Początek sezonu letniego z wysokiego C!

Początek sezonu letniego z wysokiego C!

W letni, sobotni wieczór, 6 lipca 2019 roku, szum morskich fal konkurować będzie z muzyką w wirtuozerskim wykonaniu solistów oraz orkiestry szczecińskiej Opery na Zamku. To już 2. edycja Letniego Festiwalu Operowego, który po ubiegłorocznym sukcesie* powraca do Amfiteatru im. Marka Grechuty w Świnoujściu.

Podczas koncertu „Opera na plaży – szlagiery scen operowych, operetkowych i musicalowych” publiczność usłyszy najpiękniejsze melodie włoskiego bel canta oraz  pełne dowcipu fragmenty lubianych operetek. Nie zabraknie hitów klasyki musicalu i, jak przystało na wakacyjny czas, gorących latynoskich rytmów. Koncert dopełnią wirtuozowskie popisy orkiestry.

Ten niezwykle zróżnicowany i bogaty repertuar zaprezentuje orkiestra i soliści Opery na Zamku –  sopranistki Lucyna Boguszewska oraz Victoria Vatutina, Pavlo Tolstoy (tenor), Tomasz Łuczak (baryton), Janusz Lewandowski (bas-baryton). Gościem specjalnym będzie zwycięzca 21. Wielkiego Turnieju Tenorów (nazwisko poznamy 29 czerwca 2019 roku).

Na koncert – wstęp wolny!

* Pierwsza edycja Letniego Festiwalu Operowego odbyła się w dwa lipcowe weekendy 2018 roku w Świnoujściu, Kołobrzegu oraz Siemczynie (6–8 lipca, oraz 14– 16 lipca 2018). W ramach festiwalu zostały zaprezentowane specjalnie przygotowane dwa wydarzenia – Gala „Opera na plaży”, z udziałem orkiestry oraz solistów Opery na Zamku pod kierownictwem muzycznym Vladimira Kiradjieva, oraz spektakl  „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego” w reżyserii Natalii Babińskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka.

 

organizator:                                          Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku jest Samorządową Instytucją Kultury
Województwa Zachodniopomorskiego

współorganizatorzy:                          Miasto Świnoujście
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
(Pomorze Zachodnie)
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

partner LOF 2019:                               Rentis S.A.
sponsor sezonu 2018/2019:      Energopol Szczecin
partner Opery na Zamku:                 Dealer BMW Bońkowscy

ORKIESTRA OPERY NA ZAMKU

Od 1956 roku nierozerwalnie związana ze szczecińską sceną muzyczną. Występowała w teatrze muzycznym, który początkowo nazywał się Operetka Szczecińska, Opera i Operetka, a od 2000 roku Opera na Zamku. Zespół brał udział w większości z blisko 200 premier operowych, operetkowych, baletowych oraz musicalowych, które miały miejsce w tym czasie.

Orkiestra na przestrzeni lat występowała pod batutą takich dyrygentów, jak między innymi: Edmund Borowski, Bohdan Boguszewski, Piotr Deptuch, Maciej Figas, Władysław Górzyński, Vladimir Kiradjiev, Andrzej Knap, Jerzy Kosek, Paweł Kotla, Jacek Kraszewski, Mieczysław Krzyński, Warcisław Kunc, Marian Lewandowski, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Mazurek, Walerian Pawłowski, Krzysztof Penderecki, Wolfgang Schmorl, Wojciech Semerau-Siemianowski, Zygmunt Szczepański, Józef Talarczyk, Aleksander Tracz, Kazimierz Więcek, Józef Wiłkomirski. Od marca 2013 r. pieczę nad zespołem sprawuje dyrektor artystyczny Opery na Zamku – Jerzy Wołosiuk.

Obecnie orkiestra liczy 46 muzyków. W swoim repertuarze ma wiele pozycji operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, wykonując repertuar od baroku i klasycyzmu, poprzez romantyzm aż po dzieła współczesne. Z powodzeniem występuje również z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej, szczególnie podczas popularnych wśród szczecińskiej publiczności wydarzeń artystycznych, takich jak Wielki Turniej Tenorów,
koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbywający się w naturalnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy, od 2013 roku, koncerty połączonych orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern inaugurujące sezony obu instytucji.

Orkiestra wielokrotnie odbywała turnèes zagraniczne ze spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Luksemburgu i Szwajcarii. W swoim dorobku ma, m.in. nagrania dzieł Stanisława Moniuszki: „Paria” (nagrodzona Orphée d’Or francuskiej l’Acamdémie du Disque Lyrique), „Flis” oraz wydane w 2012 r. „Verbum nobile” – nagrodzone International Classical Music Award (ICMA), płytę z utworami orkiestrowymi Witolda Lutosławskiego, wydaną z okazji 100. Rocznicy urodzin kompozytora, oraz płytę z muzyką Przemysława Zycha napisaną specjalnie dla Opery na Zamku do baletu „Alicja w Krainie Czarów”.

SOLIŚCI

LUCYNA BOGUSZEWSKA – SOPRAN
Ukończyła Akademię Muzyczną  w Bydgoszczy. Od 2003 roku jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie. W ciągu kilku lat wypracowała sobie pozycję wyróżniającej się solistki wykonującej główne role w repertuarze operowym, jak i operetkowym. Ma w swoim dorobku artystycznym znaczące pozycje, jak: Nedda w Pajacach R. Leoncavalla, Micaela w Carmen G. Bizeta oraz Hanna w Strasznym dworze S. Moniuszki. Podczas  Festiwalu Oper Stanisława Moniuszki w 2005 roku wykonała większość sopranowych ról tego kompozytora. Współpracuje z Filharmonią Szczecińską. Swoją działalnością koncertową wykracza poza terytorium Polski. Jest oklaskiwana na scenach operowych i estradach w Niemczech.

VICTORIA VATUTINA – SOPRAN

Absolwentka Uniwersytetu Narodowego w Kijowie i Akademii Muzycznej we Lwowie.
W 2004 roku zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Sztuka
XX wieku
w Kijowie. W sezonie 2005/2006 zadebiutowała partią Adiny w Napoju miłosnym
w Operze Lwowskiej. W Polsce karierę rozpoczęła w 2006 roku w Operze Wrocławskiej partią Violetty w Traviacie. Występowała m.in. w takich operach, jak: Così fan tutte (Fiordiligi), Czarodziejski flet (Pamina), Wesele Figara (Susanna), Cyrulik sewilski (Rozyna), Napój miłosny (Adina), Łucja z Lammermooru (Lucia), a także w operetce Zemsta nietoperza jako Adela.
Od sezonu 2017/2018 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie.

PAVLO TOLSTOY – TENOR
Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. W Polsce występował w wielu teatrach operowych, współpracował z Filharmonią Narodową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Występował m.in. jako: Ferrando w Così fan tutte, Tamino w Czarodziejskim flecie, Leński w Eugeniuszu Onieginie, Alfred w Zemście nietoperza, Alfredo w Traviacie, Ismaele w Nabucco, Stefan w Strasznym dworze, Pasterz
w Królu Rogerze. W partii Pasterza wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Kreował także partie: Lorda Bucklawa i Normanno w Łucji z Lammermooru, Joségo w Przysiędze. Od sezonu 2017/2018 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie.

TOMASZ ŁUCZAK – BARYTON
Ukończył Akade­mię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Marka Moździerza. Uczestniczył w wie­lu mistrzowskich kursach wokalnych, prowadzonych m.in. przez H. Łazarską, U. Mitręgę-Wagner, P. Tschaplika, M. di Marco. Od 2003 roku występuje w Operze na Zamku w Szczecinie. W swoim repertuarze ma role operowe, operetkowe i musicalowe, m.in: Hrabiego w Weselu Figara i Papageno w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, Janusza
w Halce S. Moniuszki, Silvia w Pajacach R. Leoncavalla, Moralesa, Dancaira w Carmen G. Bizeta, Hrabiego Tomskiego w Damie pikowej P. Czajkowskiego oraz Agamemnona w Pięknej Helenie J. Offenbacha.

JANUSZ LEWANDOWSKI – BAS-BARYTON

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2001 roku solista Opery na Zamku w Szczecinie. Odtwórca dziesiątek solowych ról. Jest laureatem Srebrnej Ostrogi 2003 – specjalnej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla wyróżniającego się młodego artysty teatru. Brał udział w nagraniu trzech płyt z operami Paria, Flis oraz Verbum nobile S. Moniuszki, zarejestrowanych i wydanych przez DUX. Nagranie Verbum nobile zostało zwycięzcą prestiżowej International Classical Music Awards 2013 w kategorii opera. Odtwórca dziesiątek solowych ról. Dwukrotnie nominowany do nagrody Bursztynowego Pierścienia w kategorii aktor sezonu.

ZWYCIĘZCA 21. WIELKIEGO TURNIEJU TENORÓW

Wielki Turniej Tenorów organizowany przez Operę na Zamku jest turniejem, który od 20 lat wychodzi z gmachu teatru w malowniczy plener. Także i w tym roku (29 czerwca, godzina 20.30) tenorzy z całego świata zabrzmią pełnym głosem w szczecińskim Amfiteatrze im. Heleny Majdaniec, w pięknym Parku Jana Kasprowicza. W fantastycznej, odprężającej atmosferze zaprezentują arie z oper i operetek oraz pieśni neapolitańskie. Zwycięzcę wybiera publiczność, nagradzając swojego faworyta różą. Artysta, który zbierze ich najwięcej – zostaje pasowany na rycerza, jak przystało na zwyczaje Wielkiego Turnieju Tenorów.

Lista tenorów zakwalifikowanych do 21. Wielkiego Turnieju Tenorów:

– Giorgi Davitadze, Gruzja

– Mihail Mihaylov, Bułgaria

– Sławomir Naborczyk, Polska

– Emil Pavlov, Bułgaria

– Matthew Peña, USA

– Mark Serdiuk, Ukraina

– José Alberto Teixeira e Sousa, Portugalia

– Łukasz Załęski, Polska

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.