Strona główna / Lokalne / Wojsko: Do operacji wydobycia i neutralizacji miny przydzieliliśmy najlepszych specjalistów

Wojsko: Do operacji wydobycia i neutralizacji miny przydzieliliśmy najlepszych specjalistów

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą w niedzielę w Świnoujściu operację wydobycia miny z dna w pobliżu toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Identyfikację i wstępną ocenę znalezionego przedmiotu wykonali specjaliści od zadań podwodnych z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.

– Po przeprowadzeniu rekonesansu przez siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża określiliśmy ten obiekt jako lotniczą minę morską z okresu II wojny światowej. Jest to mina pochodzenia brytyjskiego. Takie miny ważą 750 kg, zawierają w sobie ponad 400 kg materiału wybuchowego. W niedzielę 14 lipca z samego rana nurkowie zejdą pod wodę podczepią pod minę linę i specjalne pontony wypornościowe przy pomocy których wydobędą ją na powierzchnię. Następnie okręt ORP Flaming – niszczyciel min podejmie ją na swój pokład i przetransportuje poza teren portu w Świnoujściu, gdzie zostanie zdetonowana – mówi komandor Grzegorz Lewandowski z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Prace rozpoczną się w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych, ok. godz. 5.30 i potrwają ok. 4 godzin. Specjaliści z Marynarki Wojennej mają doświadczenie w neutralizacji tego typu obiektów.

– Najlepsi specjaliści z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża będą brali udział w wydobywaniu i neutralizacji miny. Nurkowie minerzy niejednokrotnie wydobywali tego typu obiekty, niszczyciele min również wydobywają takie miny i neutralizują.  Możemy zapewnić, że ze strony Marynarki Wojennej do zadania zostali przydzieleni najlepsi nasi ludzie – podkreśla Grzegorz Lewandowski.

Na czas transportu miny kanałem, planowana jest ewakuacja ludzi z obszarów położonych najbliżej nabrzeża. Wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Mogą wystąpić też krótkotrwałe ograniczenia w ruchu pociągów.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.