Strona główna / Kultura / Arcydzieła muzyki organowej i śpiewu  w  tenorze od  baroku  po  romantyzm

Arcydzieła muzyki organowej i śpiewu  w  tenorze od  baroku  po  romantyzm

Za nami kolejny muzyczny wieczór (19.07) i półmetek Festiwalu i tym razem wystąpili znakomici artyści; Katarzyna OLSZEWSKA – koncertująca organistka Bazyliki Archidiecezjalnej w Gdańsku-Oliwie i  tenor Jacek SZYMAŃSKI – wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku’.

Koncerty rozpoczął J. Szymański pieśnią Pieta signore A. Stradelliego, w której artysta ukazał skalę swego wspaniałego głosu i wrażliwość interpretacyjną, przy pięknym w odbiorze współbrzmieniu głosu z akompaniamentem organów..  W aurze muzyki włoskiej słuchano Sonaty I A. Lucchesiego, którą K. Olszewska zagrała solo na organach, a po niej  F. Durante Preghiera, wspaniale zaśpiewał J. Szymański.

Nie zabrakło muzyki J. S. Bacha. Najpierw pieśni Bist Du bei mir, którą bez sentymentalnej przesady, a z uczuciem  wykonał J. Szymański  i organowej Fantazji G-dur po mistrzowsku, z całym bogactwem świnoujskich organów  zagranej przez  K. Olszewską. To był Bach jakiego lubimy słuchać. I znów słuchano śpiewu tenora; Et incarnatus est z Mszy cecyliańskiej J. Haydna, Ave Verum W.A. Mozarta, Ave Maria A. Dossa i Ave Maria L. Luzzi. Każda wzruszająca, muzycznie różna,oddająca epokę, w której żył kompozytor.

K. Olszewska nie tylko świetnie akompaniowała śpiewakowi. Solo na organach  zagrała T. Dubois Cantilene Nuptiale oraz Toccatę. Było całe, różnorodne bogactwo dźwięków  zabytkowych organów, znakomita technika i wirtuozeria gry.

Program koncertu kończył J. Szymański śpiewając Panis Angelicus C. Francka, a publiczność zgotowała artystom owację na stojącą, nie przerywając jej w oczekiwaniu, aż artyści zeszli z chóru . I nie był to ostatni utwór wieczoru. Kiedy K. Olszewska wróciła do organów i rozległy się pierwsze dźwięki bisu, J. Szymański na dole cudownie zaśpiewał Ave Maria F. Szuberta.

   Prawie dwugodzinny koncertowy wieczór, wspaniałej muzyki w mistrzowskim wykonaniu, na długo zostanie w pamięci licznej publiczności.

M.P. foto J.P.

Zobacz również

Po otwarciu tunelu promy „Bielik” co 30 minut

Po otwarciu tunelu w Świnoujściu zmieni się częstotliwość kursowania promów. Zamiast co 20 minut mają …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.