Strona główna / Kultura / 49. FAMA odsłania pierwsze karty

49. FAMA odsłania pierwsze karty

Do rozpoczęcia 49. FAMY pozostał niecały miesiąc. Zanim spotkamy się w Świnoujściu warto zapoznać się z tym co będzie się działo. Szczegóły są jeszcze dopinane, ale możemy już ujawnić harmonogram WYDARZEŃ SPECJALNYCH, czyli tych pozakonkursowych.

Ich początek będzie stał pod znakiem spotkań autorskich w Galerii Miejsce sztuki44. W ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ w piątek 16 sierpnia będzie tam można posłuchać opowieści OLGI GITKIEWICZ. Za swoją debiutancką książkę pod tytułem „Nie hańbi” otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Dzieło to jest próbą zobrazowania tego jak przed laty wyglądał polski rynek pracy, a jak wygląda dziś.

W sobotę 17 sierpnia kolejne spotkanie – tym razem z BEATĄ CHOMĄTOWSKĄ. Pisarka w 2019 roku za książkę „Betonia” dostała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej. Stara się w niej prześwietlić temat bloków i masowego budownictwa.

W tym samym miejscu – z tym, że w niedzielę 18 sierpnia – odbędzie się spotkanie autorskie z FILIPEM SPRINGEREM. Ten reportażysta i fotoreporter będzie promował swoją najnowszą – dopiero co wydawaną – książkę pod tytułem „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Skupia się w niej na skandynawskim miasteczku o nazwie Jante i wywodzących się z niego jedenastu opresyjnych zasadach określających miejsce jednostki w społeczności. Tego samego dnia na Placu Wolności koncert pod hasłem DANCING NA KONIEC SEZONU da projekt BABU KRÓL I SMUTNE PIOSENKI. Powstał on z połączenia sił członków zespołu Pogodno – Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Piotra „Bajzla” Piaseckiego – oraz poznańskiego składu stanowiącego drugą część nazwy. Na koncie mają wspólna płytę pod tytułem „Nowa Fala Polskiego Dancingu vol. 1 & 2”. Znalazły się na niej zarówno covery jak i istne dansingowe szlagiery.

Natomiast w poniedziałek 19 sierpnia – także Galerii Miejsce sztuki44 i także w ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ – będzie się można spotkać z JOANNĄ KUCIEL-FRYDRYSZAK. Jej książka pod tytułem „Służące do wszystkiego”, która traktuje o kobietach z najniższego szczebla hierarchii służby domowej, uzyskała nominację do Nagrody Historycznej Polityki 2019 w dziale prac popularnonaukowych i publicystycznych.

Następną osobą, którą Świnoujście „ugości” podczas spotkania autorskiego w tym samym miejscu jest MARTA MATYSZCZAK. To we wtorek 20 sierpnia. Akcja jej książki „Trup w sanatorium”, którą przyjedzie promować, dzieje się właśnie w mieście położonym na 44 wyspach. Po tym jak w świnoujskim sanatorium ginie kobieta sprawę trzeba rozwiązać, ale okazuje się, że sięga ona odległych lat. Kolejnym punktem tego dnia będzie KONCERT DLA MORZA. Tuż obok bałtyckiego akwenu, bo w KiteFORCIE zagra portugalski muzyk JOÃO DE SOUSA & FADO POLACO. Oprócz owego fado należy się spodziewać nuty bossanovy z mocnym klimatem rodem z Półwyspu Iberyjskiego.

Kolejną osobą, która spotka się ze swoimi fanami w Galerii Miejsce sztuki44 będzie PAWEŁ SOŁTYS, czyli popularny Pablopavo. We wtorek 21 sierpnia w ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ będzie można posłuchać co ma do powiedzenia nie tylko na temat muzyki, ale też i a propo swojej książki „Mikrotyki”. Ten zbiór opowiadań spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Sołtys otrzymał za niego m.in. Nagrodę Literacką Gdynia 2018 oraz Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego 2018. Była też nominacja do Nagrody Nike 2018 czy Paszportu Polityki 2017.

W czwartek 22 sierpnia w Miejskim Domu Kultury odbędzie się z kolei MUSICAL IMPROWIZOWANY – improwizatorzy, aktorzy i wokaliści związani z warszawskim Klubem Komediowym, zainspirowani musicalami improwizowanymi w USA, pokonują racjonalne myślenie, by na oczach publiczności stworzyć pełnowymiarowy i zawsze niepowtarzalny spektakl muzyczny.

Ostatnim z zaplanowanych wydarzeń specjalnych jest koncert zespołu HURABAN, czyli ubiegłorocznego zdobywcy NAGRODY TRYTON. Dziewczyny prezentują szeroko pojętą muzykę świata pomieszaną z folkiem w swoim autorskim wydaniu. Wystąpią w piątek 23 sierpnia w Hali w Basenie Północnym.

49. FAMA rozpocznie się 15 i potrwa do 25 sierpnia. Program imprezy obejmuje około 70 wydarzeń. To m.in. spotkania autorskie, koncerty, czy spektakle. W ramach festiwalu do Świnoujścia przyjedzie około 250 młodych twórców, którzy będą szlifować swój artystyczny warsztat.

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.