Strona główna / Lokalne / Troje radnych nie chce fajerwerków. Zastępca prezydenta im odpowiedział

Troje radnych nie chce fajerwerków. Zastępca prezydenta im odpowiedział

Czy Świnoujście powinno zrezygnować z pokazów fajerwerków? Chce tego troje radnych Grupy Morskiej Cała Naprzód: Dorota Mikulska, Sylwia Marszałek i Sławomir Nowicki.

– Tegoroczne obchody Dni Morza przypomniały o poruszanej już w czasie ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestii potrzeby wycofania się z organizacji pokazów sztucznych ogni. Ta słuszna deklaracja wynikała z troski o poczucie bezpieczeństwa zarówno zwierząt domowych, jak i wolno żyjących i dzikich, które bardzo źle znoszą nadmierny huk towarzyszący tym pokazom. Uważamy, że w czasach, gdy można je z powodzeniem zastąpić pokazami laserowymi, należy bezzwłocznie podjąć decyzję w tej sprawie – napisali w interpelacji.

W imieniu prezydenta Świnoujścia, radnym odpowiedział Paweł Sujka, zastępca prezydenta miasta.

– (…) po zapoznaniu się opinią osób organizujących tego typu przedsięwzięcia w mieście uważam, że przy zachowaniu i starannym przestrzeganiu zakazu masowego odpalania fajerwerków w przestrzeni publicznej, zorganizowany krótki pokaz sztucznych ogni dla podkreślenia wyjątkowych okazji, nie powinien być zbyt uciążliwy dla środowiska, w którym żyjemy – napisał w odpowiedzi.

Tradycja odpalania sztucznych ogni, jest bardzo stara i związana zarówno z kulturą jak i religią. Na świecie fajerwerki podkreślające wagę obchodzonych wydarzeń, stosowano już w XII wieku, a w Polsce od wieku XVI. Warto uszanować sztuczne ognie, jako obyczaj i kultywowanie tradycji. W Polsce witanie nimi Nowego Roku, czy wyjątkowych uroczystości ma długoletnią tradycję. Ludzie dają w ten sposób wyraz swojej radości życia, lub nadziei na szczęśliwy i pomyślny dla nich nowy rok.

Gmina Miasto Świnoujście pokazy sztucznych ogni, organizuje je podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dni Morza, Sail Świnoujście i Nowego Roku.

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

6 komentarzy

  1. Polityka 😉 Nawet w temacie pokazu muszą się ładować. Szkoda komentować. Dajcie nam zobaczyć raz na jakiś czas te fajerwerki, przecież w tym mieście nic się nie dzieje!

  2. Jakieś jaja to są? Chcę normalnych fajerwerków. Jakie lasery? Przecież to cyrk jakiś. Wszędzie polityka? Kilku pokręconych ludzi ma decydować o tym, co pasuje ludziom? Brak słów!

  3. Hmm…. kabaret. Gdzie masz dużo fajerwerków? Przecież one są dosłownie kilka razy do roku. Nie za często, nie za rzadko… Dobra zabawa. Ludzie, nie róbcie cyrków. Pokazy są naprawdę super!

  4. Wywalanie masy pieniędzy w powietrze,można zrobić ładniejszy pokaz laserami.

  5. bardzo dobrze, tych fajerwerków jest za dużo, na każdej imprezie fajerwerki, to jest już nudne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.