Strona główna / Lokalne / Arkadiusz Marchewka: Rząd nie wsłuchał się w głos mieszkańców w sprawie budowy terminala kontenerowego

Arkadiusz Marchewka: Rząd nie wsłuchał się w głos mieszkańców w sprawie budowy terminala kontenerowego

W Sejmie trwają zaawansowane prace nad specustawą dotyczącą terminalu kontenerowego w Świnoujściu. We wtorek poseł Arkadiusz Marchewka wspólnie z radnym Janem Borowskim uczestniczyli w konferencji prasowej.

– Przy tak ważnej inwestycji głos mieszkańców nie może być pomijany, a brak konsultacji społecznych prowadzonych przez rząd oznacza, że głos mieszkańców miasta jest lekceważony. Świnoujście nie może również ponosić tak olbrzymich kosztów nie otrzymując nic w zamian – mówi Jan Borowski.

Lider listy Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka uważa, że głos mieszkańców został zmarginalizowany w sprawie planowanej budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Sam jednak nie jest przeciwny tej inwestycji.

– Myślę że obecny rząd nie wysłuchał się potrzeby mieszkańców i lokalnej społeczności.  Przez sejm, jak huragan przechodzi specustawa i pewnie tak samo szybko zostanie przyjęta. Rząd nie wsłuchuje się w potrzeby lokalnej społeczności, a powinno to wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego trzeba walczyć o to, żeby Ministerstwo Gospodarki Morskiej i rząd PIS jednocześnie zadeklarowali jakie inwestycje mogą zrealizować dla Świnoujścia obok budowy terminalu kontenerowego – mówi poseł.

Prace nad ustawą trwają. Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych ma na celu wprowadzenie ułatwień, umożliwiających sprawną realizację projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich.

– Zdaję sobie sprawę że PiS ma większość i zrobi co będzie chciało. My nie chcemy potępiać budowy dla zasady, tylko powiedzieć, że ten proces powinien wyglądać zupełnie inaczej. Przede wszystkim, aby wsłuchiwali się w głos mieszkańców. Dlatego przygotowaliśmy we współpracy z radnymi Świnoujścia kilka propozycji – dodaje Arkadiusz Marchewka.

Wśród pomysłów radnych i posła jest rower miejski, dodatkowa całoroczna karetka dla pogotowia, dofinansowanie kosztów budowy węzła przesiadkowego na Warszowie, utworzenie funduszu wsparcia zieleni miejskiej, budowa dróg rowerowych ze Świnoujścia do Międzyzdrojów oraz łączących Warszów z Łunowem i Przytorem, minii park-wodny.

Głębokowodny terminal kontenerowy ma być zlokalizowany w porcie zewnętrznym, na wschód od falochronu wschodniego Terminalu LNG.

 

 

Zobacz również

Po otwarciu tunelu promy „Bielik” co 30 minut

Po otwarciu tunelu w Świnoujściu zmieni się częstotliwość kursowania promów. Zamiast co 20 minut mają …

8 komentarzy

  1. Budować terminal. Marchewka na sałatkę.

  2. Agitka. Wszystko co PiS bee bo opinię wydaje pan z konkurencji. To jest budowa nie deptaka dla mieszkańców tylko obiektu dla gospodarki narodowej. Taka subtelna różnica. Tu nie decyduje radny tylko państwo. Gdyby w każdej sprawie radni decydowali to by na przykład autostrady były kręte jak górskie serpentyny albo pocięte jak ser bo w tej gminie by dię zgodzili, a w tamtej nie.

  3. Tak właśnie pis liczy się z mieszkańcami. Traktują wszystko jak własny folwark. Jak wygrają kolejne wyboru to obywatel nie będzie miał nic do powiedzenia a jak będzie protestował to go zamkną… Nadchodzą białoruskie i putinowskie standardy.

  4. i bardzo dobrze

  5. haha co za lans

    haha PO liczy się z głosem mieszkańców bo nie rządzą w sejmie a tak to by cicho siedzieli

  6. Radni! A zwłaszcza mieszkańcy, nie chcemy nic w zamian ! My po prostu nie chcemy Terminala Kontenerowego w Świnoujściu. Czy to ciężko zrozumieć ? !!

  7. Jestem mieszkańcem Świnoujścia. Popieram budowę terminala internetowego kontenerowego, więc rząd dobrze wsluchuje się w głos mieszkańców Świnoujścia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.