Strona główna / Lokalne / Międzyzdroje. Program ,,Czyste Powietrze” – skorzystaj z dotacji

Międzyzdroje. Program ,,Czyste Powietrze” – skorzystaj z dotacji

W marcu tego roku informowaliśmy Państwa o możliwości skorzystania z ogólnokrajowego programu ,,Czyste Powietrze” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie.

W dniu 7 sierpnia br. Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek i Paweł Mirowski Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podpisali porozumienie określające zasady wspólnej realizacji Programu. Tym samym Gmina Międzyzdroje znalazła się w gronie 15 gmin w województwie zachodniopomorskim, które przystąpiły do Programu. Podpisanie porozumienia ułatwi składanie wniosków. Osoby zainteresowane mogą składać je bezpośrednio w Międzyzdrojach, bez konieczności wyjazdu do Szczecina.

Celem Programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz zakupie i montażu nowych źródeł ciepła. Program przewiduje również dofinansowanie docieplenia przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii tj. kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła. Skierowany jest do osób fizycznych.

Program ,,Czyste Powietrze” umożliwia uzyskanie zwrotu części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł., dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie  pożyczki. Natomiast minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Wysokość dofinansowania uzależniona jest kwotą średniego miesięcznego dochodu.

Dotacje lub pożyczki są udzielane  za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie 71-323 ul. Solskiego 3, informacje tel. 91 486 15 56 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Wnioski o dofinansowanie można składać po zalogowaniu się na stronie https://wnioski.wfos.szczecin.pl/ lub w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach ul. Książąt Pomorskich 5 pok. nr 2 u pracownika merytorycznego Pauliny Ścisłowskiej.

Program ten będzie realizowany przez 10 lat, a planowana kwota na ten cel to ponad 103 mld zł. Wnioski  przyjmowane są od 2018 r. do 31.12 2027r.

 

Joanna Ścigała

Rzecznik Prasowy UM

w Międzyzdrojach

Fot. P.Ścisłowska

Zobacz również

Skrzyżowanie ze światłami lepsze od ronda?

Zmotoryzowani mieszkańcy zastanawiają się, czy po otwarciu tunelu w Świnoujściu ruch na ulicach nadmorskiego miasta …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.