Strona główna / Lokalne / Terminal kontenerowy. Mieszkańcy bez prawa głosu

Terminal kontenerowy. Mieszkańcy bez prawa głosu

Czy jest Pan/Pani za budową terminala kontenerowego na terenie Miasta Świnoujście? – prawdopodobnie tak brzmiałoby pytanie w referendum dotyczącym inwestycji, która nieodwracalnie zmieni jakość życia, sposób funkcjonowania i bezpieczeństwo ludzi mieszkających na terenie Świnoujścia i okolicy.

Do referendum nie doszło i zapewne nigdy nie dojdzie, bo specustawa z Sejmu trafiła właśnie do Senatu. Sejm przegłosował 9 sierpnia 2019 specustawę portową. Głosowało – 420 posłów. Za było 416, przeciwnych – 0, wstrzymało się – 4, nie głosowało – 40.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz kilkukrotnie podkreślał o możliwości zorganizowania referendum. Trzeba uczciwie powiedzieć, że nawet gdyby się odbyło, to byłoby niewiążące i miałoby jedynie charakter opiniujący lub konsultacyjny. Mieszkańcy jednak nie dostali nawet takiej możliwości wyrażenia swojej opinii.

Jakie są korzyści, a jakie negatywne skutki dla życia w Świnoujściu po wybudowaniu terminala kontenerowego? Tego też nie wiadomo, bo w tej sprawie nie zorganizowano żadnych uczciwych konsultacji.

Do tej pory wiadomo, że terminal kontenerowy ma zostać zlokalizowany w Porcie Zewnętrznym, na wschód od falochronu wschodniego Terminalu LNG w Świnoujściu. Sam terminal zajmie 1084 metry plaży na wschód od terminalu LNG.

Wstępna koncepcja budowy Terminalu zakłada wycięcie w najgorszym przypadku, 60 hektarów lasu oraz budowę pirsu na jednym kilometrze plaży.

Dojazd do terminalu zostanie połączony bezpośrednio z drogą S3 i linią kolejową. Dostęp od strony lądu przewiduje budowę drogi dojazdowej o długości prawie trzech kilometrów od projektowanego węzła Łunowo na drodze S3 oraz torów kolejowych. To między pod terminal kontenerowy jest aktualnie rozbudowywana droga S3.

Według informacji przekazanych przez Zarząd Morskich portów Szczecin Świnoujście koszt budowy terminalu to ponad 3 miliardy złotych, natomiast roczne korzyści z jego funkcjonowania mogą wynieść nawet 5 miliardów złotych.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

8 komentarzy

 1. No jak nie jak tak

  Bardzo dobrze.Wszystkich gornikow hutnikow oraz szczesciarzy gorali przepedzic i spokoj bedzie w Swinoujsciu.AAAA i tych oszolomow roerzystow takze przepedzic.Brrrrrrr

 2. Terminal należy wybudować. Przemawiają za tym względy gospodarcze i ekonomiczne. A podobać wszystkim się nie musi.

 3. Jak to bez prawa głosu?? Głos każdy ma co 4 lata. W tym przypadku ustawę poparli wszyscy posłowie wszystkich partii czyli obojętnie czy próbowaliście na PO czy na PiS czy na Kukiza czy PSL to jest to również Wasz głos. Pozdrawiam

 4. volodymir , sergiej

  będzie terminal to będzie więcej pracy — dla Ukraińców!

 5. To S K A N D A L!!!!!
  Budowanie głębokiego terminala na plytkiej wodzie podraża inwestycję. Likwidacja najpiękniejszej plaży na całym naszym nie tak długim wybrzeżu to jakiś horror!
  Zamiast rozwijać na prawobrzeżu turystykę, funduje się koszmar, który wypłoszy dotychczasowych turystów. Hałas, zanieczyszczenie spalinami tysięcy ciężarówek nie pozostanie bez wpływu na uzdrowisko lewobrzeżne i na jakość życia wszystkich mieszkańców obu wysp Wolina i Uznamu.
  Spodziewane zyski na pewno nie zostaną tutaj, poza tym zniszczenie przyrody będzie nieodwracalne, a w dobie zmian klimatu, nie powinno sie wycinać lasów!

 6. I teraz wszyscy przeciwnicy budowy terminala do kąta i beczeć buuuuu…….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.