Strona główna / Kultura / Klasyczny barok i stylowy romantyzm

Klasyczny barok i stylowy romantyzm

W przed ostatnim festiwalowym koncercie (23.08) wystąpił – po pięciu latach ponownie –   Tore Bjorn LARSEN – duński koncertujący organista i kompozytor.

Koncert rozpoczął wspaniałą, rzadko wykonywaną Passacaglią i fugą c-moll Johanna Sebastiana BACHA i wykonaniem tej kompozycji zachwycił publiczność. Przeciwieństwem bachowskiej kompozycji była autorska  Passacaglia w d. Nowoczesna w brzmieniu, o zmiennym rytmie. To był utwór na miarę XXI wieku, chociaż utrzymany w  stylu Bacha. Następnie wykonał przepiękną,  Passacaglię w d  D. BUXTEHUDEGO..

W epokę romantyzmu T.B. Larsen wprowadził publiczność melodyjną Passacaglią e-moll Josefa G. RHEINBERGERA, po niej wrócił do baroku grając tym razem Ciaconę w e D. BUXTEHUDEGO.

Wysłuchano jeszcze jednej kompozycji T.B. LARSENA – tym razem był to piękny utwór „Svart pa Vitt” – morkret ar ljus, czyli „Czarne i białe”czarna jest jasność, po którym artysta otrzymał owacyjne brawa.  Ostatnim utworem w programie  była  porywająco zagrana Passacaglia e-moll J.G. RHEINBERGERA  i nie był to ostatni utwór koncertu, bo po długiej owacji na stojąco Tore Bjorn LARSEN ponownie zasiadł przy organach i wykonał własną, skoczną, prawie taneczną kompozycję. Brawo.  Miłośnicy muzyki organowej nie zawiedli się.

Zobacz również

Stoczniowcy boją się sprzedaży. „Każdy pomysł, by uratować miejsca pracy, jest dobry”

Stoczniowcy ze Świnoujścia boją się likwidacji swojego zakładu pracy. – Znowu pojawił się temat sprzedaży …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.