Strona główna / Kultura / Klasyczny barok i stylowy romantyzm

Klasyczny barok i stylowy romantyzm

W przed ostatnim festiwalowym koncercie (23.08) wystąpił – po pięciu latach ponownie –   Tore Bjorn LARSEN – duński koncertujący organista i kompozytor.

Koncert rozpoczął wspaniałą, rzadko wykonywaną Passacaglią i fugą c-moll Johanna Sebastiana BACHA i wykonaniem tej kompozycji zachwycił publiczność. Przeciwieństwem bachowskiej kompozycji była autorska  Passacaglia w d. Nowoczesna w brzmieniu, o zmiennym rytmie. To był utwór na miarę XXI wieku, chociaż utrzymany w  stylu Bacha. Następnie wykonał przepiękną,  Passacaglię w d  D. BUXTEHUDEGO..

W epokę romantyzmu T.B. Larsen wprowadził publiczność melodyjną Passacaglią e-moll Josefa G. RHEINBERGERA, po niej wrócił do baroku grając tym razem Ciaconę w e D. BUXTEHUDEGO.

Wysłuchano jeszcze jednej kompozycji T.B. LARSENA – tym razem był to piękny utwór „Svart pa Vitt” – morkret ar ljus, czyli „Czarne i białe”czarna jest jasność, po którym artysta otrzymał owacyjne brawa.  Ostatnim utworem w programie  była  porywająco zagrana Passacaglia e-moll J.G. RHEINBERGERA  i nie był to ostatni utwór koncertu, bo po długiej owacji na stojąco Tore Bjorn LARSEN ponownie zasiadł przy organach i wykonał własną, skoczną, prawie taneczną kompozycję. Brawo.  Miłośnicy muzyki organowej nie zawiedli się.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.