Strona główna / Lokalne / Port ma certyfikowane laboratorium. Będzie badać zanieczyszczenia

Port ma certyfikowane laboratorium. Będzie badać zanieczyszczenia

Laboratorium Badań Środowiska i Higieny Pracy w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA utrzymało w mocy dotychczasową akredytację laboratorium badawczego, którą posiada od 2001 roku.  Ocenę przeprowadziło w dniach 30-31 maja br. Polskie Centrum Akredytacji.

Jednym z celów przeprowadzonej oceny była weryfikacja dostosowania systemu zarządzania wspierającego działalność laboratoryjną do wymagań znowelizowanej międzynarodowej normy ISO/IEC 17025. W jej wyniku Polskie Centrum Akredytacji potwierdziło kompetencje laboratorium oraz spełnienie wymagań nowego wydania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.

Laboratorium Badań Środowiska Pracy powstało w szczecińskim porcie w 1969 roku przy ówczesnym Zarządzie Portu Szczecin-Świnoujście. Od początku swojej działalności mieści się w zabytkowym budynku (magazynie nr 44) na Nabrzeżu Rumuńskim. Obecnie laboratorium działa jako jedna z komórek organizacyjnych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. i wchodzi w skład Działu Ochrony Środowiska i BHP.

Wiarygodność badań i kompetencje techniczne laboratorium zostały potwierdzone przez Polskie Centrum Akredytacji, które 21 września 2001 roku przyznało Certyfikat Akredytacji Nr AB 362.

Laboratorium świadczy usługi na zlecenie innych komórek organizacyjnych ZMPSiŚ SA oraz dla klientów zewnętrznych w zakresie:

  • pobierania próbek wód powierzchniowych i podziemnych, ścieków, gleb oraz osadów, w tym osadów dennych, w celu określenia fizykochemicznych wskaźników zanieczyszczeń,
  • badań fizykochemicznych pobranych próbek,
  • pobierania próbek w celu określenia zawartości substancji szkodliwych w powietrzu na stanowiskach pracy,
  • badań stężeń substancji szkodliwych w powietrzu na stanowiskach pracy,
  • pomiarów czynników fizycznych na stanowiskach pracy (m.in. pomiary oświetlenia, hałasu i drgań mechanicznych).

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

Jeden komentarz

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    To tak jak sędzia we własnej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.