Strona główna / Lokalne / Józef Pluciński: Lützowa bombardował brytyjski RAF

Józef Pluciński: Lützowa bombardował brytyjski RAF

Wojsko potwierdziło, że znaleziony na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu obiekt to 5-tonowa bomba lotnicza zwana tallboy. Historycy twierdzą, że bomba ma związek niemieckim okrętem, który stał w czasie działań wojennych w tym miejscu.

– Wcześniej nazywał się Deutschland, dopiero później został przemianowany na Lützow. W ostatnich miesiącach wojny stał w okolicy dzisiejszej przeprawy promowej. Miał bardzo dobry zasięg dział i wielokrotnie ostrzeliwał okolicę. Dzięki swojej artylerii pokładowej wspierał niemieckie wojska lądowe walczące z Armią Czerwoną – mówi historyk doktor Józef Pluciński. – Podczas nalotu brytyjskiego RAF-u zrzucano na niego dwa rodzaje bomb. Wśród nich była prawdopodobnie ta, która teraz leży na dnie kanału. Po wojnie Lützowa zatopili Rosjanie – dodaje.

Bomba leży na dnie w pobliżu przeprawy karsiborskiej, na torze wodnym do Szczecina. Została oznaczona specjalną żółtą boją. W piątek w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy. Nie jest znana data, ani sposób neutralizacji niewybuchu. To największy niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Polsce.

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

2 komentarze

  1. To wina aliantów że nie wybuchła, niech ją teraz zabiorą to ich własność

  2. Ciekawe czy wymyślą by zamiast transportować to przez miasto to wyholować to na środek zalewu i zasypać tam gdzie będzie zrzucany urobek z pogłębiania. Ewentualnie wojsko powinno wydobyć, doprowadzić do sprawności i przekazać do magazynu ZN. Zapomniałem, ze nie mamy bombowca, który by Tallboya uniósł, chyba ze z Cassy zrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.