Strona główna / Lokalne / Terminal Promowy w Świnoujściu będzie przebudowywany

Terminal Promowy w Świnoujściu będzie przebudowywany

W Świnoujściu 19 września br. na terminalu promowym odbyła się uroczystość podpisania umowy na wykonanie robót wraz z przekazaniem placu budowy dla zadania „Przystosowanie infrastruktury terminala promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego”. W uroczystości uczestniczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej  Marek Gróbarczyk.

W celu przygotowania realizacji planów inwestycyjnych Spółki, w zakresie przystosowania infrastruktury terminala promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wraz z partnerami szwedzkimi (Port Promowy w Trelleborgu) złożył do Komisji Europejskiej wniosek aplikacyjny o dofinansowanie z funduszy unijnego instrumentu finansowego CEF (Łącząc Europę) projektu „autostrady morskiej” pn. „Sustainable Świnoujście-Trelleborg MoS based on upgrading port infrastructure, developing intermodal transport and integrating hinterland corridors”.

Podpisanie umowy o współfinansowaniu przedsięwzięcia pozwoliło na wdrożenie opracowania projektu technicznego i uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień łącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę.

Inwestycja ma na celu przystosowanie istniejącej infrastruktury Terminala Promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego, w tym obsługi promów o długości do 270 m. Obszarem inwestycji objęta będzie północna część Terminala Promowego tj. stanowiska promowe nr 5 i 6 oraz ich zaplecze.

Inwestycja obejmować będzie:

 •  Modernizację Stanowiska nr 5 w celu uzyskania głębokości technicznej Ht = 12,0m i dopuszczalnej Hdop = 13,0 m.
 • Przedłużenie stanowiska nr 5 o stanowisko nr 6 w celu utworzenia jednej linii cumowniczej o długości 294m  wraz z wykonaniem umocnienia dna.
 • Istniejąca rampa przeładunkowa o szerokości 14m i nośności 60T zostanie przebudowana do nowych parametrów technicznych i uzyska  35m szerokości i 180T nośności.
 • Przebudowę istniejącej i wykonanie nowej niezbędnej infrastruktury technicznej na nabrzeżu i zapleczu (kanalizacja wód opadowych i sanitarna, sieci wodnej, sieci wody pożarowej i sieci teletechnicznej, zasilanie w energię elektryczną, oświetlenie, itd.).
 • Przebudowę i budowę nowych torów kolejowych na zapleczu stanowisk promowych nr 4 i 5.
 • Przebudowę istniejących oraz budowę nowych placów manewrowo – postojowych z miejscami postojowymi dla naczep o powierzchni około 6 ha.
 • Zakup i montaż rękawa pasażerskiego umożliwiającego bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych.
 • Budowę estakady nad stacją kolejową Świnoujście, która w znakomity sposób skomunikuje  zaplecze z terenem terminala.

Dodatkowo w ramach realizowanej inwestycji i podpisanej umowy o dofinansowanie zostanie zakupiony sprzęt służący do transportu i przeładunku kontenerów o łącznej kwocie około 6 mln. złotych. Będą to cztery ciągniki siodłowe i dwa  wózki wysokiego składowania typu „reach stacker”.

Całkowity koszt robót budowlanych wynosi 185.220.222,00 PLN netto, dofinansowanie 75,26% kosztów kwalifikowanych. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest do końca 2021 roku. Inwestycję zrealizuje firma Budimex.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

Jeden komentarz

 1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Darmozjady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.