Strona główna / Lokalne / Lotnisko Heringsdorf. Strumień korzyści dla Polaków wciąż niedostępny

Lotnisko Heringsdorf. Strumień korzyści dla Polaków wciąż niedostępny

Lotnisko Heringsdorf oddalone od Świnoujścia zaledwie o 15 minut drogi, obchodzi w tym roku swoją 100. rocznicę. Tymczasem branża turystyczna ze Świnoujścia wciąż nie czerpie korzyści z tak dogodnego położenia lotniska. Otwierające się hotele nie widzą korzyści z zamiany turystów z wiekowych Niemców na młodszych Norwegów, Brytyjczyków, czy Czechów. 

Bez znaków, za to z listem intencyjnym

Samorząd Świnoujścia w 2015 roku podpisał list intencyjny w w którym wyrażono wolę zmiany nazwy lotniska na Heringsdorf/Świnoujście. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Nie pofatygowano się nawet, aby na ulicach miasta zainstalować znaki kierujące na lotnisko. Nie ma także żadnego atrakcyjnego połączenia dla lokalnej branży turystycznej, choćby z Warszawą, Czechami, Norwegią, czy Wielką Brytanią. Nikt nie rozpoczął nawet takich rozmów z przewoźnikami lotniczymi o uruchomieniu takich połączeń.

Dopłaty dla linii lotniczych

Nie jest tajemnicą, że linie lotnicze oferują samorządom uruchomienie połączeń lotniczych pod warunkiem dopłat do nowych i niepewnych kierunków. W przypadku destynacji turystycznych, środki zwracają się w przyszłości w postaci lokalnych podatków, a reklamy w gazetkach pokładowych i na stronach internetowych przewoźników działają na turystyczną popularność miejscowości.

Inną formą wsparcia linii lotniczych jest sprzedaż noclegów w obiektach turystycznych wraz z biletem lotniczym w pakiecie. Tak połączenia i lotnisko wspiera niemiecka branża turystyczna. Dzięki takim działaniom na lotnisku Heringsdorf lądują samoloty z Frankfurtu nad Menem, Dusseldorfu, Stuttgartu i Zurychu

Pozytywny bilans

Do końca września z lotniska Heringsdorf skorzystało ponad 18 500 pasażerów, czyli około 5000 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Współczynnik obciążenia samolotu turystami wyniósł na trasach do Zurychu, Dortmundu, Stuttgartu, Frankfurtu i Düsseldorfu od 80 proc. do 90 proc.

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie w ciągu ostatnich trzech latach doinwestował lotnisko w Heringsdorfie. Wciąż jednak nie udało się zaangażować polskiego samorządu, ani polskiej branży turystycznej budującej kolejne hotele w Świnoujściu.

Lotnisko Świnoujście – Heringsdorf

Lotnisko Heringsdorf to najstarsze lotnisko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Uruchomione zostało 5 lipca 1919 r. Lotnisko bierze swoją nazwę od pobliskiej gminy Heringsdorf, położonej około 10 km na północ. Największym miastem na wyspie jest jednak Świnoujście w Polsce, bezpośrednio na wschód od lotniska. – Rozwój lotniska w znaczny sposób poprawi system skomunikowania wyspy i naszych miast z resztą Polski, Niemiec i całej Europy. Dlatego dla nas wszystkich jest ważny jego rozwój, otwarcie się na kolejnych przewoźników. Będziemy w tym pomagać naszym niemieckim partnerom – mówił w 2015 roku Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Zobacz również

Grupa Morska: Składamy interpelacje w sprawie pilnych działań na Warszowie

„Na wniosek naszej koleżanki i mieszkanki Warszowa, Pani Doroty Turlejskiej zwróciliśmy się do Prezydenta o …

4 komentarze

  1. Turystów z tych regionów nie ma ponieważ lokalni przedsiębiorcy z branży turystycznej żyją w swojej strefie komfortu, bazując na niezbyt wymagającym niemieckim seniorze. Oczywiście turystyka uzdrowiskowa ma się bardzo dobrze i oby tak pozostało, ale w chwili obecnej wystarczy jedno tąpnięcie, żeby cały lokalny rynek turystyczny legł w gruzach. Szkoda że nikt zdaje się tego nie widzieć.

  2. Bardzo by to się przydało rozwój kolejnej ścieżki transportu nie tylko do dalszych zakątków Polski (zamiast z Goleniowa) oraz po Europie!

  3. Takie mozliwosci…a nie wykorzystane….

  4. bo nasze miasto zamiast angażować się w rozwój połączeń lotniczych z lotniska w Garz, co byłoby korzystne też dla samych mieszkańców, woli wydawać kasę na bezsensowne betonowe inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.