Strona główna / Lokalne / Lotnisko Heringsdorf. Strumień korzyści dla Polaków wciąż niedostępny

Lotnisko Heringsdorf. Strumień korzyści dla Polaków wciąż niedostępny

Lotnisko Heringsdorf oddalone od Świnoujścia zaledwie o 15 minut drogi, obchodzi w tym roku swoją 100. rocznicę. Tymczasem branża turystyczna ze Świnoujścia wciąż nie czerpie korzyści z tak dogodnego położenia lotniska. Otwierające się hotele nie widzą korzyści z zamiany turystów z wiekowych Niemców na młodszych Norwegów, Brytyjczyków, czy Czechów. 

Bez znaków, za to z listem intencyjnym

Samorząd Świnoujścia w 2015 roku podpisał list intencyjny w w którym wyrażono wolę zmiany nazwy lotniska na Heringsdorf/Świnoujście. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Nie pofatygowano się nawet, aby na ulicach miasta zainstalować znaki kierujące na lotnisko. Nie ma także żadnego atrakcyjnego połączenia dla lokalnej branży turystycznej, choćby z Warszawą, Czechami, Norwegią, czy Wielką Brytanią. Nikt nie rozpoczął nawet takich rozmów z przewoźnikami lotniczymi o uruchomieniu takich połączeń.

Dopłaty dla linii lotniczych

Nie jest tajemnicą, że linie lotnicze oferują samorządom uruchomienie połączeń lotniczych pod warunkiem dopłat do nowych i niepewnych kierunków. W przypadku destynacji turystycznych, środki zwracają się w przyszłości w postaci lokalnych podatków, a reklamy w gazetkach pokładowych i na stronach internetowych przewoźników działają na turystyczną popularność miejscowości.

Inną formą wsparcia linii lotniczych jest sprzedaż noclegów w obiektach turystycznych wraz z biletem lotniczym w pakiecie. Tak połączenia i lotnisko wspiera niemiecka branża turystyczna. Dzięki takim działaniom na lotnisku Heringsdorf lądują samoloty z Frankfurtu nad Menem, Dusseldorfu, Stuttgartu i Zurychu

Pozytywny bilans

Do końca września z lotniska Heringsdorf skorzystało ponad 18 500 pasażerów, czyli około 5000 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Współczynnik obciążenia samolotu turystami wyniósł na trasach do Zurychu, Dortmundu, Stuttgartu, Frankfurtu i Düsseldorfu od 80 proc. do 90 proc.

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie w ciągu ostatnich trzech latach doinwestował lotnisko w Heringsdorfie. Wciąż jednak nie udało się zaangażować polskiego samorządu, ani polskiej branży turystycznej budującej kolejne hotele w Świnoujściu.

Lotnisko Świnoujście – Heringsdorf

Lotnisko Heringsdorf to najstarsze lotnisko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Uruchomione zostało 5 lipca 1919 r. Lotnisko bierze swoją nazwę od pobliskiej gminy Heringsdorf, położonej około 10 km na północ. Największym miastem na wyspie jest jednak Świnoujście w Polsce, bezpośrednio na wschód od lotniska. – Rozwój lotniska w znaczny sposób poprawi system skomunikowania wyspy i naszych miast z resztą Polski, Niemiec i całej Europy. Dlatego dla nas wszystkich jest ważny jego rozwój, otwarcie się na kolejnych przewoźników. Będziemy w tym pomagać naszym niemieckim partnerom – mówił w 2015 roku Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Zobacz również

Wrzesień ze wzrostami przeładunków w Portach Szczecin i Świnoujście

W portach Szczecin i Świnoujście przeładunki w wrześniu tego roku wzrosły o blisko osiem procent …

4 komentarze

  1. Turystów z tych regionów nie ma ponieważ lokalni przedsiębiorcy z branży turystycznej żyją w swojej strefie komfortu, bazując na niezbyt wymagającym niemieckim seniorze. Oczywiście turystyka uzdrowiskowa ma się bardzo dobrze i oby tak pozostało, ale w chwili obecnej wystarczy jedno tąpnięcie, żeby cały lokalny rynek turystyczny legł w gruzach. Szkoda że nikt zdaje się tego nie widzieć.

  2. Bardzo by to się przydało rozwój kolejnej ścieżki transportu nie tylko do dalszych zakątków Polski (zamiast z Goleniowa) oraz po Europie!

  3. Takie mozliwosci…a nie wykorzystane….

  4. bo nasze miasto zamiast angażować się w rozwój połączeń lotniczych z lotniska w Garz, co byłoby korzystne też dla samych mieszkańców, woli wydawać kasę na bezsensowne betonowe inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.