Strona główna / Lokalne / Wybory 2019. Cisza wyborcza trwa do końca głosowania

Wybory 2019. Cisza wyborcza trwa do końca głosowania

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Z wyborami związana jest również cisza wyborcza – to czas, w którym zabronione jest m.in. prowadzenie agitacji czy publikowanie sondaży.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W czasie wyborów parlamentarnych 2019 cisza wyborcza będzie obowiązywać od północy 12 października i potrwa aż do chwili, w której zakończone zostanie głosowanie, czyli do 13 października, do godz. 21. Wtedy zostaną opublikowane wstępne sondaże.

W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zakazane jest m.in. pisanie komentarzy wyrażających poparcie dla danego kandydata czy partii. Nie wolno też wykazywać aktywności w prowadzeniu kampanii wyborczej na stronach i grupach oraz udostępniać zdjęć sugerujących poparcie dla danego ugrupowania.

Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, czyli m.in. eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

W wyborach parlamentarnych wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Głos jest nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata. Podobna sytuacja ma miejsce, jeżeli na karcie do głosowania znak „x” postawiono w kratce obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście, której rejestracja została wcześniej unieważniona.

Zobacz również

W niedzielę do Świnoujścia przyjadą Motomikołaje

Corocznej tradycji staje się zadość! Motołaje nadjeżdżają jedno- i dwuśladach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnego Wsparcia …

Jeden komentarz

  1. A ja przyjdę głosować na Królestwo Niebieskie. Nie ma tu na ziemi kandydata którego mógłbym poprzeć. Moim kandydatem jest Jezus wraz z Bogiem Jehową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.