Strona główna / Lokalne / Plama oleju na Bałtyku. Wspólne ćwiczenia służb polskich i niemieckich

Plama oleju na Bałtyku. Wspólne ćwiczenia służb polskich i niemieckich

W dniach 15 – 16 października 2019 odbyły się w Świnoujściu kolejne dwustronne ćwiczenia polsko-niemieckie w zwalczaniu zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu. Ćwiczenia te są organizowane naprzemiennie od 2002 roku w oparciu o Porozumienie Operacyjne dotyczące współpracy i zakresu odpowiedzialności pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec na okoliczność wypadków na morzu, zwalczania rozlewów olejowych i innych niebezpiecznych substancji podpisane 20 listopada 2001 r. w Stralsundzie.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń strony porozumienia uzgodniły zakres ćwiczeń obejmujący wspólne zwalczanie zanieczyszczenia olejowego na morzu oraz holowanie awaryjne.

Na potrzeby ćwiczeń MSPiR przygotował następujący scenariusz: W rejonie Zatoki Pomorskiej, w pobliżu Międzyzdrojów dochodzi do emisji 250 ton oleju opałowego z zatopionej barki. Zarówno rodzaj substancji, jak i panujące warunki atmosferyczne stwarzają poważne zagrożenie dla obszarów morskich, w szczególności dla obszaru morskiego Słowińskiego Parku Narodowego. Z uwagi na możliwość zanieczyszczenia brzegu morskiego, jak również niewyjaśnioną sytuację związaną z prawdopodobieństwem zwiększenia emisji zanieczyszczenia strony porozumienia uzgadniają podjęcie wspólnej akcji przeciwdziałania. Ze strony Niemiec do akcji zostają skierowane specjalistyczne statki ARKONA i BOTTSAND, a ze strony Polski KAPITAN POINC i CZESŁAW II.

Statki niemieckie przybyły do portu w Świnoujściu w dniu 15.10.2019 r. Zgodnie z tradycję wieczorem odbyło się spotkanie koleżeńskie, na którym zaprezentowano scenariusz ćwiczenia, dokonano podziału jednostek na dwa zespoły zadaniowe oraz uzgodniono sposób komunikacji.

W odniesieniu do epizodu związanego z holowaniem awaryjnym przewidziano, że w trakcie prowadzonej akcji statek niemiecki BOTTSAND ulega awarii, w związku z czym statek polski – KAPITAN POINC przystępuje do udzielenia pomocy.

Zarówno planowany scenariusz uwzgledniający zachowanie się substancji olejowej w wodzie powodujący, że plama olejowa ulega rozproszeniu na wiele pojedynczych skupisk zanieczyszczenia, jak również nieplanowane, panujące w trakcie ćwiczeń warunki atmosferyczne – mgła ograniczająca widzialność do 100 m., jednostki ćwiczące podzielone na dwa zespoły zmuszone są do elastycznego działania. Polega ona na dynamicznym przekazywaniu kierowania zespołem, w zależności od tego, która jednostka zaobserwuje zanieczyszczenie znajdujące się na powierzchni morza.

W ocenie kierownictwa ćwiczeń wszystkie założone zadania zostały zrealizowane. Zarówno sposób komunikacji, przekazywania kierownictwa, jak i bezpośredniego realizowania funkcji związanych z mechanicznym zbieraniem zanieczyszczeń z powierzchni morza i holowaniem awaryjnym.

Załogom statków należy się pochwała za umiejętności i dobrze wykonaną pracę oraz podziękowania za duże zaangażowanie.

Marek Reszko/MSPiR

 

 

Zobacz również

Basen przy ul. Żeromskiego nie zostanie zburzony. Przynajmniej na razie

Niedawno OSIR Wyspiarz przesłał do lokalnych mediów ofertę dzierżawy dotychczasowej pływalni przy ul. Żeromskiego. Mało …

Jeden komentarz

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Jak plama oleju, to Ludwikiem polać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.