Strona główna / Lokalne / Drewniany renesans w budownictwie

Drewniany renesans w budownictwie

Domki letniskowe, ogrodowe czy domy klasy A. Bez względu na wykorzystanie, drewno staje się na nowo coraz popularniejszym materiałem, z którego wznoszone są wszelkiego rodzaju budowle. Kiedyś był to jedyny materiał wykorzystywany do tego celu, został jednak wyparty przez inne – wtedy trwalsze i wytrzymalsze materiały. Aktualnie dzięki dużo większej wiedzy na jego temat i coraz większemu doświadczeniu możemy go uznać za doskonałą alternatywę. Jak twierdzą ludzie obracający się w branży – alternatywę ekologiczną i lepszą od tradycyjnych materiałów budowlanych. Jednym z takich ludzi jest dyrektor Eko Architektury, Przemysław Balcewicz obecny tu dzisiaj. Pan Przemysław zgodził się porozmawiać z nami na temat drewnianych budowli i rzucić nieco światła na to, co dokładnie się zmieniło w kwestii wykorzystania drewna, że obecnie staje się ono coraz bardziej popularne.

Panie Przemysławie, jako dyrektor jednej z wiodących marek w architekturze drewnianej może zechce Pan odpowiedzieć na pytanie. Jakie drewniane budowle są najczęściej stawiane i z czego to wynika?

Cóż. Bez wątpienia są to domki ogrodowe. Z tego względu, że ludzie jeszcze trochę boją się budować domy klasy A w całości wykonane z drewna – obawy te moim zdaniem są zupełnie bezpodstawne, ponieważ drewno posiada dużo lepsze właściwości termiczne i zdrowotne niż inne materiały budowlane. Jednak zostało ono do tego stopnia zepchnięte na dalszy plan, że ludzie mają odrobinę błędne przekonanie na jego temat. Domki ogrodowe natomiast są doskonałym sposobem na wykorzystanie drewna i obejście tych obaw. Do tego celu wybierane jest drewno, ze względu na swój niepowtarzalny klimat. Przebywając w drewnianym budynku mamy wrażenie niesamowitej bliskości z naturą. Drugą kwestią są też koszty. Drewno jest dużo tańsze i prostsze jeśli chodzi o pozyskiwanie czy obróbkę – jest to materiał odnawialny, co jest głównym czynnikiem decydującym o jego ekologiczności, chociaż nie jedynym, aby być precyzyjnym.

Załóżmy, że chcę wybudować sobie domek ogrodowy – dlaczego powinienem zdecydować się na wybór drewna jako budulca?

Poza wszystkimi aspektami, o których wspomniałem wcześniej – czas montażu jest bardzo krótki, a efekt natychmiastowy. Jeśli chodzi o domek ogrodowy, który cechuje się stosunkowo małym metrażem – połączenie wszystkich elementów w całość nie powinno potrwać więcej niż trzy dni, a zająć się tym mógłby Pan nawet sam lub przy pomocy jednej osoby. Oprócz tego można taki domek ocieplić, a trzeba zaznaczyć, że w przypadku ocieplanego domku zużycie energii jest dużo mniejsze niż w przypadku innych materiałów, a w konsekwencji jest on dużo tańszy w eksploatacji. Poza tym – w przypadku Eko Architektury – poza bardzo dużym wyborem projektów w ofercie, istnieje także możliwość wykonania projektu indywidualnego. Dzięki czemu dostałby Pan dokładnie taką konstrukcję, jaką by Pan chciał. Wszystkie dostarczone materiały zostałyby wykonane podłóg tego projektu, a montaż nie byłby dłuższy. My projektujemy, tworzymy i dostarczamy – Pan musi zająć się jedynie konstrukcją, co swoją drogą stanowi świetną rozrywkę, a zarazem aktywność fizyczną.

Co się zmieniło, że drewno staje się teraz tak popularne?

Przede wszystkim jest to kwestia naszej wiedzy na temat tego materiału. Wiemy jakie gatunki drzew wykorzystywać i z jakiego regiony powinny pochodzić. Najlepsze do budowania jest drewno pozyskane z drzew iglastych – sosen i jodeł. Jeśli chodzi o region to najlepszymi właściwościami cechuje się drewno z okolic północnych. Jest ono trwalsze i wytrzymalsze od innych. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że drewno jest jak najbardziej długotrwałym materiałem budowlanym, a przy odpowiednim zabezpieczeniu i projekcie uwzględniającym czynniki zewnętrzne – przewyższa inne materiały. Przy projektowaniu budynku pamiętamy o tym, aby drewniane elementy miały dostęp powietrza i mogły się wietrzyć, należy także zapewnić swobodne spływanie wody, tak aby nie osadzała się ona na wszelkiego rodzaju wystających na zewnątrz części budynku. Samą budowlę zaś należy zaimpregnować i pomalować, dzięki czemu będziemy mogli się nią cieszyć przez długie dekady.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą domków letniskowych:

https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/domy-letniskowe-i-sauny

 

informacja handlowa

Zobacz również

W szafce kuchennej schował się przed policjantami

34- latek ze Świnoujścia nie chciał pogodzić się z rozstaniem i nachodził swoją byłą partnerkę, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.