Strona główna / Lokalne / Przedwojenna kawiarnia w Świnoujściu łudząco podobna do Starbucksa
Zdjęcie sklepu z kawiarnią znajduje się na internetowej stronie firmy metalurgicznej, która szczyci się, że firma Sentges, a później MVH, wykonywała reklamy zdobiące wejścia „Kaiser’s Kaffee Geschäft.

Przedwojenna kawiarnia w Świnoujściu łudząco podobna do Starbucksa

Na facebookowej grupie „Starocie nad Świną” umieszczono zdjęcie przedwojennej kawiarni „Kaiser’s Kaffee Geschäft”. W logo zamieszczonym nad wejściem widnieje szyld z charakterystycznym dzbankiem w logo. Gdzie jest to miejsce? – dopytywali internauci. Mieszkańcy Świnoujścia nie mają kłopotów z rozpoznaniem budynku położonego u zbiegu ulic Piłsudskiego i Słowackiego – to dawny „Dom pod Merkurym”

Historia budowli jest bardzo ciekawa. Budynek ten nosił nazwę „Willa Merkur” i należał do miejscowej rodziny kupieckiej o nazwisku Ossig. Jej przedstawiciele przybyli do Świnoujścia w połowie XIX wieku z Dolnego Śląska z miejscowości Osiek i wybudowali na pustej wówczas działce okazały budynek cieszący oko do dziś.

Budynek oddano do użytku w maju 1903 roku. Wewnątrz urządzono pokoje dla letników. Na parterze urządzono sklep z artykułami kolonialnymi i jak na tamte czasy luksusowymi. Sprzedawano w nim herbaty, kawę, tytoń, czekoladę i marcepany.

Nie wiadomo w którym roku mieściła się na parterze budynku niezwykle popularna sieciowa kawiarnia ze sklepem „Kaiser’s Kaffee Geschäft”

Pierwszą filię sklepu „Kaiser’s Kaffee Geschäft” otwarto w 1885 roku, setną – w 1897, tysięczną – już w 1905. U szczytu rozwoju, w 1939 roku, działało ponad 1900 punktów z charakterystycznym dzbankiem w logo.

Po wejściu wojsk radzieckich, budynek zajmowali Rosjanie aż do roku 1959. Później został przekazany Marynarce Wojennej. Dziś na parterze mieści się restauracja rybna.

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

6 komentarzy

  1. Ciekawe skąd to złudzenie o podobieństwie do Sturbucksa ? . Logo Kaiser’s to dzbanek. Logo Sturbucks to postać syreny. Czyżby chodziło o to, że w kawiarnich są stoliki ? 🙂

  2. A gdzie to „łudzące podobieństwo”?

  3. Arkadio Morales Wątroba Hose

    O kurfa….A to nie starbaks do niej???….ciężkie stany współczesności…

  4. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Kiedyś, to było…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.