Strona główna / Lokalne / Prezydent Świnoujścia tłumaczy się portalowi z zakupu samochodu

Prezydent Świnoujścia tłumaczy się portalowi z zakupu samochodu

Traktorem, hulajnogą, a może dorożką powinien poruszać się prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz? Popularny publikator internetowy zamieścił informację o zakupie nowego urzędowego samochodu – Skoda Superb. Prezydent Świnoujścia poczuł się w obowiązku odpowiedzieć publikatorowi. Swoją opinią podzielił się na swoim facebookowym profilu. Treść publikujemy poniżej.

„Szanowni Państwo. W związku z artykułem, jaki opublikował jeden ze świnoujskich portali na temat nowego samochodu urzędu miasta, chciałbym podzielić się z Państwem odpowiedzią, jaka została udzielona portalowi na jego pytanie o ten i inne urzędowe samochody. Dodam tylko, że pytanie z redakcji portalu zostało wysłane do urzędu e-mailem w godzinach popołudniowych, już po ukazaniu się artykułu.

A oto odpowiedź na zadane przez portal pytania:

Zakup samochodu nie był w żaden sposób przed nikim ukrywany, także przed zastępcami prezydenta oraz radnymi. Środki na zakup były zaplanowane w budżecie miasta na 2020 rok, przyjętym przez radnych. Urząd Miasta nie powiadamia w osobnych komunikatach o zakupach służbowych samochodów. Podobnie, jak nie robią tego inne jednostki, które zarządzają środkami publicznymi.

Natomiast ogłaszane w tym celu przetargi, jak również przetargi na sprzedaż używanych aut, są jawne i publicznie dostępne.

W listopadzie 2019 roku miasto ogłosiło publiczny przetarg nieograniczony na zakup służbowego samochodu dla prezydenta i jego zastępców. Zgodnie z przepisami, przetarg by ogłoszony w ogólnopolskim Biuletynie Zamówień Publicznych. Nie wpłynęła żadna oferta.

W związku z tym, że w końcu roku kalendarzowego można kupić taniej samochód z wyprzedaży rocznika, prezydent podjął decyzję o skorzystaniu z takiej możliwości. Środki pochodziły z rezerwy budżetowej miasta na 2019 rok.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, zakupu dokonano w trybie zamówienia z wolnej ręki, które zostało poprzedzonego rozeznaniem rynku.

Skoda to popularna marka wśród samochodów wykorzystywanych jako pojazdy służbowe, w porównaniu ceny do jakości. Po rozeznaniu rynku dealerów samochodowych tej marki w naszym regionie, wybrany został PEHAMOT Szczecin, który miał na wyprzedaży rocznika 2019 model Skoda Superb, czyli taki, jaki dotąd jeździł prezydent.

Auto kosztowało 146 tys. złotych brutto/118,6 tys. złotych netto. Skoda jest własnością Urzędu Miasta Świnoujście.

Aktualnie Urząd Miasta Świnoujście posiada pięć samochodów:

– Skoda Superb rocz. 2019, przebieg 140 km

– Skoda Rapid rocz. 2019, przebieg 6 tys. 710 km, wykorzystywana służbowo przez pracowników urzędu

– Dacia Daster rocz. 2016, przebieg 86 tys. 590 km, wykorzystywana w Straż Miejską

– VW Caravella rocz. 2019, przebieg 19 tys. kom, wykorzystywana służbowo przez pracowników urzędu raz jednostki organizacyjne i pomocnicze (szkoły, MOPR itp.) oraz w razie potrzeby stowarzyszenia działające na terenie miasta.

– Skoda Fabia, rocz. 2017, przebieg 20 tys. 678 km, przekazana GDDKiA do obsługi budowy tunelu, zgodnie z umową o zastępstwo inwestorskie.

Aktualnie ogłoszony jest przetarg na sprzedaż poprzedniej Skody Superb, rocznik 2015. Informacja na ten temat jest opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Świnoujście, na tablicy ogłoszeń w budynku urzędu oraz na ogólnopolskim portalu ogłoszeniowym.”

To dosyć zabawne, że prezydent miasta, który reprezentuje mieszkańców w przeróżnych delegacjach, czasami podróżując setki kilometrów, tłumaczy się z zakupu  nowego – bezpiecznego samochodu.

Zobacz również

Na granicę pomiędzy Polską a Niemcami wrócą kontrole?

Związek Niemieckiej Policji Federalnej zaapelował o tymczasowe kontrole graniczne na granicy polsko-niemieckiej ze względu na rosnącą liczbę …

10 komentarzy

 1. Skoda Oktawia też by wystarczyła

  • ????? ➔ •

   Temu miłośnikowi ubiegłego ustroju, to by zaporożec wystarczył, bo jakby jeździł Czajką, to by mu się w bani poprzewracało.

 2. Rowerem albo komunikacją autobusową , tak jak to magistrat zaleca mieszkańcom Świnoujścia !!! A co Jasiu i jego urzędaski z innej gliny ?! Po za tym nasi urzędnicy powinni brać przykład od skandynawskich i holenderskich urzędników ! Byłoby dla wszystkich lepiej i przede wszystkim ekologicznie .W końcu to sami włodarze powinni dawać przykład swojemu elektoratowi !!!!

 3. Pytać każdy może, a obowiązkiem opłacanego z podatków urzędnika jest obowiązkowa odpowiedź dla każdego mieszkańca nie ważne czy zapyta to portal o innej linii politycznej, czy ciekawy mieszkaniec.

 4. Szkoda, że sobie lektyki nie zażyczył, żeby Go nosili.
  Albo chińskiego modelu tuk-tuk.

 5. wszyscy wiedzą co to za publikator hehehe. A przepraszam, czy szanowny redaktor tego publikatora wozi swoje cztery litery? Też chcę wiedzieć.

 6. No fakt. zabawne. Ja rozumiem, jakby kupili bmw albo Mercedesa jakiegoś wypasionego, ale Skodę? bez przesady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.