Strona główna / Lokalne / Monte Cassino z Międzyzdrojami w imię historii i sportu

Monte Cassino z Międzyzdrojami w imię historii i sportu

W oparciu o zainicjowane wcześniej formy międzynarodowego współdziałania i łączącą nas historię, a także w ramach działań promocyjnych Gmina Międzyzdroje podjęła współpracę z 55-tysięcznym miastem Cassino we Włoszech. Obejmie ona działania związane z historią, sportem i szkolnictwem. Wcześniejsze doświadczenia we współdziałaniu zaowocowały teraz wartkim nurtem kolejnych zdarzeń.

Wszystko zaczęło się w  2014 r. kiedy to przedstawiciele Gminy Międzyzdroje brali udział w pierwszym biegu na Monte Cassino Z kolei w 2019 r harcerze z Międzyzdrojów uczestniczyli w obchodach 75-lecia bitwy o Monte Cassino. To dało podstawy do zacieśnienia współpracy. W maju 2020 r. przypada 50. rocznica śmierci generała Władysława Andersa, z którym szlak bojowy przeszli i walczyli pod Monte Cassino też mieszkańcy Międzyzdrojów. Do dzisiaj mieszka w Międzyzdrojach Pani Dina Kowalewska, Włoszka z pochodzenia, która wraz z żołnierzem wojsk gen. Andersa przemierzyła szlak z Włoch, przez Anglię do Międzyzdrojów. To tu urodziły się ich dzieci, tu żyją i mieszkają. Ta historia nas łączy, te relacje zostały przypieczętowane wspólnym życiem rodziny polsko-włoskiej w Międzyzdrojach.

Obecna  kampania Polacy bohaterom Monte Casino to wspólna inicjatywa polskich i  włoskich stowarzyszeń sportowych, organizujących rocznicowe biegi do klasztoru na wzgórzu pod nazwą Bieg na Monte Cassino oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego, a także władz miasta Cassino. Międzyzdroje zostały zaproszone do udziału w tej kampanii, w tym znaczącym międzynarodowym wydarzeniu, którego pomysłodawcą i organizatorem jest mieszkaniec gminy Bogusław Mamiński prezes KB Sporting i Antoine Tortolano prezes włoskiego stowarzyszenia Aprocis. Głównym celem kampanii jest postawienie w Cassino memoriału poświęconego generałowi Andersowi i jego żołnierzom. Projektem uzupełniającym będzie  stworzenie ścieżki edukacyjnej, która przedstawi historię zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

18 stycznia br. przedstawiciele gminy spotkali się  z głównymi organizatorami majowych obchodów w Cassino, w pracowni Igora Duszyńskiego rzeźbiarza, wykonującego pomnik gen. Andersa w Gdyni. Stronę włoską reprezentowali: Enzo Salera – burmistrz Cassino, Antoine Tortolano prezes stowarzyszenia  Aprocis, autor projektu włoski architekt Giacomo Bianchi a z Polski m. in.  Maciej Podczaski dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego (WIW) , Anna Putkiewicz redaktor naczelna portalu Polska zbrojna. Natomiast 20 stycznia, na zaproszenie dyrektora Macieja Padczaskiego z WIW  – międzyzdrojski burmistrz Mateusz Bobek i Jan Węglorz Przewodniczący Rady Miejskiej Międzyzdrojów uczestniczyli w konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej kampanii Polacy bohaterom Monte Cassino. W konferencji obok inicjatorów kampanii m. in. uczestniczyli : córka generała Anna Anders, Ambasador RP we Włoszech, Paweł Woźny podsekretarz stanu w MON, Burmistrz Cassino. Na konferencji zostały przedstawione główne założenia kampanii.

To bardzo ważne, że po 76 latach od tamtych wydarzeń, nie tylko na cmentarzu na Monte Cassino, ale także w samym mieście znajdzie się ślad zdobycia przez Polaków słynnego wzgórza mówił dr Enzo Salera, burmistrz Cassino. Pomysł budowy pomnika gen. Andersa i upamiętnienie tamtych wydarzeń z 1944 r. znalazł szerokie poparcie, to polsko-włoska inicjatywa. Międzyzdroje chcą być Partnerem tego projektu w Cassino.

Pan Bogusław Mamiński, który jest mieszkańcem naszej gminy, opowiedział mi o swoim projekcie i myślę, że każdy kto myśli po polsku i czuje po polsku jest przekonany, że idea jest słuszna. Jesteśmy dumni, że możemy brać w niej udział” mówił na konferencji burmistrz Mateusz  Bobek.

Kampania jest wiążącym elementem rodzącej się partnerskiej współpracy Międzyzdrojów z miastem Cassino we Włoszech, w zakresie historii i promocji. Przed nowymi partnerami kolejne działania – współpraca w zakresie sportu, wymiany dzieci i młodzieży, udział w imprezach i wydarzeniach sportowych. Konkretne już plany to udział 15. Włochów ze stowarzyszenia   Aprocis w drugim Mały memoriale Ireny Szewińskiej 2020 r.  (13 czerwca) Natomiast 12 września 2020 r.  15 osobowa grupa  sportowców z Akademii Lekkoatletycznej Międzyzdroje pojedzie do Cassino na zawody pn. Memoriał Menea Dey.

Jadwiga Bober, Referat Promocji i Obsługi Klienta

Zobacz również

Spada liczba zakażonych koronawirusem. Także w Świnoujściu

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 12 013 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 61 osób – …

Jeden komentarz

  1. Czy mieszkańcy Międzyzdrojów pamiętają, że Włochy walczyły po stronie hitlerowskich Niemiec?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.