Strona główna / Lokalne / Prezydent Świnoujścia chce połączenia kolejowego z superlotniskiem

Prezydent Świnoujścia chce połączenia kolejowego z superlotniskiem

Prezydent Janusz Żmurkiewicz skierował wniosek do Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury, dotyczący skomunikowania  węzła Centralnego Portu Komunikacyjnego ze Świnoujściem.

Z analizy publikowanej mapy połączeń tzw. 10 szprych do lotniska, wynika, że Świnoujście nie jest stacją początkową/końcową, a jest nią Szczecin- Goleniów.

– Ze względu na intensywny rozwój miasta jako ośrodka turystycznego i portowego oraz powiązane strategiczne przedsięwzięcia, linia ta na mapie i w planowanych inwestycjach kolejowych powinna być przedłużona do Świnoujścia,  tym samym włączenie naszego miasta do węzła CPK powinno być uznane za sprawę priorytetową – informuje Biuro Informacji i Konsultacji UM w Świnoujściu.

Co prawda jest przygotowywana do modernizacji linia kolejowa nr 401 w ramach zadania „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu”, ale wydaje się, że konieczne jest również uzyskanie odpowiedzi, czy w świetle  rozwijającego się transportu z portu oraz ruchu pasażerskiego, obecna infrastruktura kolejowa będzie wystarczająca do zintensyfikowania połączeń.

W odpowiedzi z dnia 30 sierpnia 2019 roku Minister Infrastruktury poinformował, że  Koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarności – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej zakłada etapowy model budowy infrastruktury kolejowej CPK, traktowanej jako integralny element sieci, a nie wyodrębniony podsystem.

– W ramach tych działań, w pierwszej kolejności koncepcja przewiduje wybudowanie odcinków (tzw. szprychy) niezbędnych do funkcjonowania CPK oraz poprawiających  geometryczne przebiegi linii prowadzących do głównych ośrodków i obszarów kraju. Koncepcja zakłada pierwszorzędną rolę wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych, z tego względu szczególnie istotna jest budowa nowej linii kolejowej na ciągu nr 11 Szczecin – Port Lotniczy Szczecin – Goleniów – informuje Biuro Informacji i Konsultacji UM w Świnoujściu.

Włączenie Świnoujścia i innych ośrodków miejskich w sieć szybkich połączeń kolejowych przewidziano poprzez realizację potencjalnych projektów komplementarnych wskazanych w Uchwale Nr 173/2017 Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2017 r. Wśród projektów zawartych w uchwale jest przedłużenie linii kolejowej nr 434 (linii na lotnisko Szczecin – Goleniów) do linii nr 401 (Szczecin Dąbie – Świnoujście) wraz z jej elektryfikacją – w celu włączenia portu lotniczego w przebieg regionalnych relacji kolejowych Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin oraz Szczecin – Świnoujście).

Zobacz również

15 tys. 763 nowych zakażeń w kraju, a ile w Świnoujściu?

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 tys. 763 kolejnych osób, najwięcej przypadków wykryto na Śląsku – …

3 komentarze

  1. To byloby to…znakomity pomysl…

  2. nie wiem po co !
    My mamy lepszy i bliższe lotnisko w Berlinie!

  3. Ten projekt radykalnie zmieni sytuację nie tylko gospodarczą ale również i polityczną Polski. Oprócz tego da perspektywy na rozwój mniejszym miastom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.