Strona główna / Lokalne / Tu będzie zaczynał się tunel pod Świną

Tu będzie zaczynał się tunel pod Świną

Miejsce na lewobrzeżu (wyspa Uznam) oddalone jest ponad 500 metrów od brzegu Świny. Postawione tam murki wyznaczają początek komory startowej dla maszyny TBM, która będzie drożyła tunel. Jak się okazuje, nie tylko pod samą Świną, ale także drzewami, które rosną przy jej brzegu i kilkaset metrów dalej.

Wybudowane murki pomogą w dokładnym wprowadzeniu chwytaka maszyny służącej do wybierania gruntu. Odległość między murkami ma szerokość tego chwytaka, co pomoże we wprowadzeniu go dokładnie w pionie. Grunt w tym miejscu będzie wybrany na głębokość 39,5 metra.

Po wykonaniu wykopu i zabezpieczeniu bocznych ścian zewnętrznych, to właśnie tutaj stanie maszyna TBM, która będzie drążyła w gruncie i układała betonowe pierścienie, z których zostanie wybudowany tunel. Czoło TBM przed wprawieniem jej w ruch znajdzie się dokładnie w miejscu wyznaczonym przez murki.

Kilkanaście metrów dalej znajduje się las. Toteż z miejsca, gdzie powstaje komora startowa nie zobaczymy Świny. Drzew rosnących bezpośrednio nad Świną i kilkaset metrów dalej nie trzeba było usuwać, bowiem w miejscu, gdzie rosną tunel będzie już na tyle głęboko pod ziemią, że nie będzie im przeszkadzał. Tym samym świnoujski tunel będzie przebiegał nie tylko pod wodą, ale też pod drzewami.

Tekst i zdjęcia BIK Urząd Miasta Świnoujście

 

Zobacz również

Wyspę Karsibór zamieszkuje ok. 700 osób. Ma być ponad 6-krotnie więcej

Powstaje plan zagospodarowania przestrzennego Karsiboru. Nad wodą planowane są funkcje mieszkalne, turystyczne i usługowe. Miasto …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.