Strona główna / Lokalne / Wzgórze Golm. Uczcili pamięć ofiar bombardowania

Wzgórze Golm. Uczcili pamięć ofiar bombardowania

W wietrzny, słoneczny marcowy dzień na wzgórzu Golm zebrali się przedstawiciele władz samorządów niemieckich, służb mundurowych, młodzież, aby uczcić rocznicę jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń, jakie miało miejsce w naszym mieście. Świnoujście reprezentowała delegacja Sekretarz Miasta Dorota Konkolewska i Komendant Straży Miejskiej Mirosław Karliński.

Dokładnie 75 lat temu 12 marca 1945 roku podczas alianckiego nalotu na ówczesne Swinemünde zginęły tysiące ofiar, żołnierzy, ale przede wszystkim cywilów, którzy oczekiwali na ewakuację. Ich ciała spoczęły właśnie na wzgórzu Golm, tym samym miejsce to stało się jednym z największych cmentarzy w tym regionie Niemiec.

Uroczystość poprowadzona została w języku polskim i niemieckim. Wzgórze Golm, przyrodnicza perełka w naszym regionie, miejsce turystycznych wycieczek oraz punkt widokowy na Świnoujście jest  przede wszystkim miejscem pamięci. Wśród rozłożystych drzew znajduje się 24 322 grobów. Zebrani na wzgórzu wysłuchali refleksji na temat konsekwencji wojny, którą wygłosił przedstawiciel SPD Beitz zachęcając zebranych szczególnie młodych ludzi do wyciągania wniosków z takich wydarzeń, jak te które miały miejsce 75 lat temu. Pastor ewangelicki Kiene  poprowadził  krótką modlitwę.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku „Marznąca”, której autorem jest Rudolf Leptien. Niecodzienne wieńce złożyli uczniowie niemieckich szkół. Nie były to zwyczajowe kwiaty, ale  kolorowe kartki, na których zapisali swoje przemyślenia na temat wojny i pokoju.

Uroczystość zakończyła się minutą ciszy.

 

Joanna Ścigała

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Zderzenie ciężarówki z osobówką. Zablokowana droga do Świnoujścia

Tragedia na drodze krajowej nr 3 pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami. Zderzył się samochód ciężarowy z …

Jeden komentarz

  1. Ksiadz Czesiek

    I to w dobie koronawirusa,zakazu zgromadzen,trabieniu by siedziec w domu …tlum ludzi…to niepowazne i nieodpowiedzialne!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.