Strona główna / Lokalne / Prezydent Świnoujścia prosi Premiera RP o wsparcie przedsiębiorców

Prezydent Świnoujścia prosi Premiera RP o wsparcie przedsiębiorców

Hotelarze i gastronomicy ze Świnoujścia liczą straty spowodowane koronowawirusem. Obawiają się, że ich firmy upadną. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz poprosił premiera o wsparcie.

Treść listu publikujemy poniżej:

W tym szczególnym okresie, kiedy stawiamy czoła epidemii koronawirusa, pragnę zwrócić Panu uwagę na ogromny problem przed jakim stanęli świnoujscy przedsiębiorcy w branży turystycznej,  uzdrowiskowej oraz im pokrewnych.

W ostatnim czasie widoczny jest wzmożony ruch klientów i pensjonariuszy hoteli i domów uzdrowiskowych, którzy wyprowadzają się i masowo odwołują rezerwacje. W naszym mieście turystyka stanowi drugą, obok gospodarki morskiej, silną gałąź gospodarki. Oznacza to, że w naszym liczącym 40 tysięcy mieszkańców mieście, ogromna liczba mieszkańców utrzymuje się właśnie z tej działalności. Obecne załamanie rynku będzie miało już w najbliższym czasie katastroficzne skutki dla przedsiębiorców i pracowników. Warto podkreślić, że sezon turystyczny w naszym mieście ma swój szczyt w miesiącach letnich. Po okresie zimowym i przy minimalnych dochodach spowodowanych niepełnym obłożeniem, rozpoczyna się okres przygotowań do pełnego sezonu. Pierwsze duże grupy turystów miały przyjechać do naszego miasta w okresie wielkanocnym.

Ze względu na zaistniałą sytuację rezerwacje te są już odwoływane, podobnie jak obecne. Trudno przewidzieć co będzie się działo z następnymi, w maju i kolejnych miesiącach. Nie bez znaczenia jest fakt, że tutejszy rynek w dużej mierze oparty jest na turystach z Niemiec, a granice zostały właśnie dla nich zamknięte. Tymczasem przedsiębiorcy muszą ponosić koszty związane m.in.: z wynagrodzeniami, składkami ZUS, podatkami oraz ratami kredytów.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta, w związku z realizacją wielu strategicznych inwestycji dla naszego Regionu, ale także całego kraju (tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam), jako Prezydent Miasta Świnoujście przewiduję wsparcie lokalnych przedsiębiorców poprzez udzielenie ulg i zwolnień w opłatach podatku od nieruchomości.

Mając na uwadze powyższą trudną sytuację i dobro naszych mieszkańców, uprzejmie proszę o pilną interwencję w zakresie wsparcia dla przedsiębiorców, aby bez konieczności zamykania dotychczasowej działalności byli w stanie przetrwać ten szczególnie trudny czas.

/-/ Janusz Żmurkiewicz
Prezydent Świnoujścia

Zobacz również

„Strażak-28” uroczyście przyjęty do służby. Zobacz zdjęcia!

Uroczystość podniesienia bandery oraz chrztu statku pożarniczego „Strażak-28” odbyły się w porcie Szczecin.  W ceremonii …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.