Strona główna / Lokalne / Stacja do monitoringu powietrza. Sprawdzamy obietnicę prezydenta miasta

Stacja do monitoringu powietrza. Sprawdzamy obietnicę prezydenta miasta

Podczas kampanii wyborczej w 2018 prezydent Świnoujścia zapewnił mieszkańców dzielnicy Warszów, że ze środków miasta zostanie zainstalowana stacja do pomiaru jakości powietrza. Chodziło o taką wykonująca pomiary przez 24 godziny na dobę, której wyniki są ogólnodostępne. Urządzenia takie są montowane przez samorządy i mierzą głównie pyły PM1.0, PM2.5 i PM10 oraz stężenie dwutlenku azotu i dwutlenku siarki, tlenku węgla, benzenu.

– Doprowadzimy do tego, że ustawimy urządzenie, które będzie mierzyło na Warszowie stan zanieczyszczenia środowiska. Urządzenie, które będzie pokazywało jakie są zanieczyszczenia z portu. To jest jeden z celów, który sobie postawiłem – mówił Janusz Żmurkiewicz jesienią 2018 roku.

Kiedy miasto zamierza budowę takiej stacji na Warszowie? Z takim pytaniem zwróciliśmy się bezpośrednio do magistratu.

– Na wstępie należy zaznaczyć, że za pomiary i ocenę poziomu substancji w powietrzu na terenie Świnoujścia jest odpowiedzialny Państwowy Monitoring Powietrza. 18.07.2018 r. Miasto wystąpiło z prośbą do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie o objęcie stałym monitoringiem jakości powietrza terenów Gminy Miasta Świnoujście. Uzyskano odpowiedź, że jest to niemożliwe ze względu na wysokie koszty wybudowania, a następnie obsługi stacji pomiarowej zgodnie z obowiązującym systemem jakości – informuje Joanna Guga z Biura Informacji i Konsultacji Urzędu Miasta Świnoujście. – Natomiast Prezydent uzyskał wsparcie z LNG S.A., które w ramach współpracy z Miastem, na terenie zabudowanym dzielnicy Warszów, umiejscowiło stanowisko pomiarowe. Dokonywany jest tam pomiar pyłu zawieszonego PM10 – zaznacza.

Świnoujski samorząd montując taką stację nie byłby jedynym w Polsce. Już wiele miast zdecydowało się na zakup urządzeń do monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Poza sensorami pyłów czujniki analizują w nich poziom dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (NO). Urządzenie mają także własne stacje meteorologiczne, a dostęp do wyników pomiarów jest poprzez aplikacje w telefonie lub strony internetowe.

Zobacz również

Wyspę Karsibór zamieszkuje ok. 700 osób. Ma być ponad 6-krotnie więcej

Powstaje plan zagospodarowania przestrzennego Karsiboru. Nad wodą planowane są funkcje mieszkalne, turystyczne i usługowe. Miasto …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.