Strona główna / Lokalne / Gaz- System Mecenasem fortowego muzeum!

Gaz- System Mecenasem fortowego muzeum!

Kolekcja tej instytucji to ponad 10000 eksponatów! Utworzona w zaledwie kilka lat, rozwija się w ekspresowym tempie, a dzięki pasji jej organizatorów, jest dziś  jedną z największych tego typu w Polsce. Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, której oddziały mieszczą się w wartościowych zabytkach nieruchomych, to także wiele ciekawych wystaw i wydarzeń, w których istotny udział mają zewnętrzni partnerzy. W 2020 roku mecenat nad muzeum objęła spółka  Gaz System S.A.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 2001 roku. W 2010 roku stało się instytucją nadzorowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku główną siedzibą  tej jednej z największych w Polsce muzealnej placówki niepublicznej jest Fort Gerharda.

W 2020 roku muzeum poza Fortem Gerharda jest gospodarzem Baterii Vineta (Podziemnego Miasta) i czekającej na zagospodarowanie Baterii Przytór. To właśnie w muzeum zrodził się pomysł Dni Twierdzy Na Wyspach, a Fort Gerharda był jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie zamiast tradycyjnych przewodników po zabytku, oprowadzają pasjonaci w mundurach. Placówka była wiele razy wyróżniania – jako jedyna w Polsce jest gospodarzem aż dwóch tzw. Nowych Cudów Polski – tytułu, który od kilku lat przyznaje miesięcznik National Geographic.

 – Bardzo nas cieszy zapowiadana ze spółką Gaz System S.A. współpraca- mówi Piotr Kucharski. – W ostatnich latach dzięki współpracy udało się miedzy innymi wyremontować unikalną,  potężna haubicoarmata z 1943 roku, która dziś wygląda jak nowa. W muzeum powstały też nowe dioramy, rekonstruowany jest płot forteczny i potężna brama na grobli – z oryginalnej kraty fortecznej z XIX wieku. – dodaje pan Piotr.

Dodatkowo udało się także między innymi zamontować kilkadziesiąt unikalnych okiennic, czy uporządkować relikty unikalnej Baterii Torpedowej. Wydać przewodnik po forcie czy zorganizować kilka wystaw.

To będzie pracowity rok

2020 rok też zapowiada się bardzo pracowicie. Muzeum, dzięki współpracy z Gaz- System planuję organizacje kilku wystaw, remont armaty PAW-600 i kwerendę archiwalną w zachodnich muzeach.

– Wykonamy odznaki „ Odkrywcy Świnoujskiej Atlantydy”, przeprowadzimy profesjonalna konserwacje unikalnego zabytku- zestawu reflektora plot z czasów II wojny światowej- mówi Marcin Sadowski.- To będzie naprawdę pracowity rok!

——

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Prezesem spółki jest Tomasz Stępień.

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.