Strona główna / Lokalne / Po uszczelnieniu granic. Czy pracownicy z Polski dostaną „Kurzarbeitergeld”?

Po uszczelnieniu granic. Czy pracownicy z Polski dostaną „Kurzarbeitergeld”?

Od rana nasza redakcja jest bombardowana pytaniami od świnoujścian pracujących w Niemczech. Sprawa dotyczy zasiłku dla pracowników za pracę w niepełnym wymiarze godzin tzw. Kurzarbeitergeld.

Hotele na wyspie Uznam nie mają gości, jednak toczy się w nich praca w niepełnym wymiarze. Do tej pory Polacy pracujący w regionie przygranicznym, mogli przekraczać granicę Świnoujście/Garz bez żadnych konsekwencji. Od północy, po przejeździe, będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Interpretacja niemieckich przepisów prawa pracy mówi, że prawo do zasiłku z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin nie przysługuje, jeśli pracownicy nie są w stanie dostać się do miejsca pracy, ponieważ np. zostali poddani kwarantannie.

Na internetowej stronie Federalnej Agencji pracy pojawiło się pytanie oraz odpowiedź, która zaniepokoiła wielu pracowników z Polski.

Czy „osoby dojeżdżające do pracy za granicą” mogą otrzymywać świadczenia z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin?

Zasadniczo pracownicy z regionów przygranicznych, którzy dojeżdżają do pracy w Niemczech, mogą również otrzymywać świadczenia z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Ma to jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy nadal są w stanie przekroczyć granicę.

(Obecnie także przy ogólnokrajowym ograniczeniu przemieszczania się dozwolone jest przekroczenie niemieckiej granicy, jeśli istnieje ku temu uzasadniony powód. Taka przyczyną może być dotarcie do pracy w Niemczech).

Prawo do zasiłku z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin nie przysługuje, jeśli pracownicy nie są już w stanie dostać się do miejsca pracy, ponieważ zostali poddani kwarantannie. Dzieje się tak między innymi, jeśli pochodzą oni z obszaru ryzyka, np. region przygraniczny Francji Grand Est. Ogólne zamknięcie granicy również podlegałoby tej zasadzie. Nie przysługiwałoby wówczas prawo do zasiłku z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Źródło: https://www.arbeitsagentur.de/news/corona-virus-informationen-fuer-unternehmen-zum-kurzarbeitergeld

Zobacz również

Przejazd tunelem w Świnoujściu nie będzie możliwy w przyszłym roku

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy …

4 komentarze

  1. Podpisałem kurzarbeit od miesiąca jestem w Polsce czy należy mi się ten zasiłek i co zrobić jeżeli pracodawca kłamie w tej sprawie

  2. Do wczoraj faktycznie tak było jak jest napisane w artykule, lecz dziś przed południem Bundesagentur für Arbeit w Kiel, zadecydowało że Grenzgänger dalej będą otrzymywać to świadczenie.

  3. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    A co, jeżeli ta epidemia, to ściema?

  4. Większość pracowników jest na umowie kurzarbeit null czyli zero godzin do wypracowania. Więc już nigdzie dojeżdżać nie muszą czy granica jest otwarta czy zamknięta… Po co siejecie zamęt! Proszę się najpierw doinformowac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.