Połącz się z nami

Lokalne

Mieszkać w Świnoujściu w czasie pandemii, to jak wygrać w totolotka

Opublikowano

w dniu

Jakie szczęście, że w tak trudnych czasach żyjemy w Świnoujściu! – napisał do mniej sąsiad. Pokiwałem z aprobatą głową i odetchnąłem z ulgą. Przeżyć światową pandemię wirusa w jednym z najbogatszych miast w Polsce – wygrałem w totolotka! – pomyślałem.  

Nowe obostrzenia na promie

Na świnoujskich promach pojawili się wolontariusze z termometrami. Sugerują każdemu podróżnemu, aby poddał się badaniu temperatury, a w razie niepokojących objawów udał się do laboratorium przyszpitalnego – miasto zakupiło 15 000 testów i niezbędny sprzęt do badań. Wydało na to około 6 milionów złotych.

– Każde działanie ograniczające pandemię jest bezcenne! O życiu ludzkim nie wspominając – mówi jeden z pracowników szpitala. Skoro już o szpitalu, w miejskiej placówce pojawiło się 10 nowych respiratorów i naczepa ciężarówki z dodatkowym zaopatrzeniem – maskami, kombinezonami itd. Nie czekając na wojewodę i marszałka, samorząd sam doposażył placówkę, która jest przygotowana jest na niemal każdy scenariusz. Wprowadzono specjalne procedury i rezerwy, a w gotowości jest setka wolontariuszy, którzy mają przygotowanie medyczne i w sytuacji zagrożenie będą służyć pomocą w prostych czynnościach.

Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców – GOSPODARKA GOSPODARKA GOSPODARKA! 

Prezydent podjął zdecydowane działania, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców, którzy stracili pracę lub płynność finansową.

– Miasto jest bogate bogactwem swoim mieszkańców – mówi prezydent . – Dlatego trzeba zrobić wszystko by zminimalizować skutki ekonomiczne i utrzymać jak najwyższy standard życia mieszkańców.  Oczywiście także miejsca pracy – dodaje w czasie codziennej, porannej wideokonferencji z kryzysową radą bezpieczeństwa. To organ powołany już kilka tygodni temu, w którym poza urzędnikami, zasiadają przedstawiciele służb, także lokalni przedsiębiorcy z rożnych branż. Ich doświadczenie i pomysły, kreatywność są w takiej sytuacji bezcenne. Sami urzędnicy przyznają, że tylko oni tak naprawdę znają rynkowe realia.

Mieszkańcy są bezpieczni 

Prezydent jest zdeterminowany walczyć o każde życie i miejsce pracy. Zawieszono wszelkie planowane miejskie inwestycje – oczywiście poza tymi, które są w trakcie realizacji. Wszystko po to, aby zgromadzić fundusz antykryzysowy. Świnoujście może liczyć nawet na kilkadziesiąt milionów złotych. Do czego zostaną wykorzystane te fundusze? Kryzys kosztuje – zwolnienie z podatków, czynszów, dopłaty dla spółek miejskich, aby mogły wspomóc mieszkańców i oczywiście profilaktykę zdrowotną i szpital. Już 20 marca nakazano miejskim spółkom, by przygotowały plan obniżenia kosztów swoich usług do minimum i program prolongaty opłat za dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że na specjalnej stronie www są od niemal dwóch tygodni dostępne formularze online, przy pomocy których można wystąpić o zwolnienie z podatku, czynszu czy poprosić o pomoc wolontariusza. MOPS – jedna z najbardziej rozbudowanych instytucji w Polsce stanął na wysokości zadania. Pracownicy na bieżąco monitorują potrzeby osób w kwarantannie, dostarczają paczki żywnościowe i udzielają porad psychologicznych przez 12 godzin na dobę. Ba – pomagają nawet oświacie sprawdzając i zaopatrując potrzebujące rodziny w tablety dla dzieci, które nie mają możliwości nauczania online. Każde dziecko musi mieć taką możliwość – samorząd zastanawia się nad tymczasowym objęciem całego miasta  zasięgiem szerokopasmowego Internetu. Przygotowano fundusze dla tzw. chwilowe wsparcie – uproszczono procedury i umożliwiono przeznaczenie zasiłku na np. czynsz za wynajem mieszkania.

Myślmy o przyszłości!

Samorząd nie zapomina także o tym, że po pandemii jak najszybciej trzeba wrócić do nowej rzeczywistości. Idąc za przykładem Kołobrzegu przygotowuje specjalna kampanię promocyjną miasta, która ma zostać uruchomiona, gdy tylko przyjedzie na to czas. By wyspy, gdy będzie to bezpieczne, jak najszybciej zapełniły się turystami. Szczególnie polskimi. Rada gospodarcza pracuje także nad innymi pomysłami.

Na początku tygodnia prezydent rozmawiał podczas telekonferencji państwowym przewoźnikiem na temat połączeń lotniczych pomiędzy Świnoujściem a Krakowem, Warszawą i Rzeszowem.

Bezpłatne maski dla mieszkańców 

Na koniec ważna informacja – od jutra w kilkunastu sklepach będzie można pobrać bezpłatne jednorazowe maski, które przygotowano dla wszystkich mieszkańców. Uwaga, maseczek jest przygotowanych 100 tys. – wystosowano apel, aby jedna osoba mogła pobrać maksymalnie 2 maseczki. Prezydent apeluje, by przez okres szczytu pandemii na ulice wychodzić tylko w razie konieczności i tylko w maskach!

– Na maski wydaliśmy kilkaset tysięcy złotych. Ale jeżeli uratują choć jedno życie, albo skrócą pandemię o kilka dni to warto! To są wartości które są BEZCENNE i najważniejsze. – mówi dr Marcin Ostrogowski, specjalny koordynator do spraw pandemii przy świnoujskim samorządzie.

Z ostatniej chwili. 21 radnych zdecydowało, że przez najbliższe 3 miesiące swoje diety będą przekazywać na lokalny szpital.

Cała szczęście, że mieszkamy na wyspach i mamy taki wspaniały samorząd.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Tekst, który dzisiaj opublikowaliśmy pod tytułem „Mieszkać w Świnoujściu w czasie pandemii, to jak wygrać w totolotka”, to artykuł primaaprilisowy, lecz nie był żartem, mimo że większość faktów o których pisaliśmy w tym artykule nie wydarzyła się jeszcze w Świnoujściu.

Są już samorządy, które w sposób aktywny włączyły się w walkę z koronawirusem i z jego skutkami, także w taki sposób jak w opisanym przez nas wyidealizowanym Świnoujściu w czasach zarazy. 

Tak! Uważamy, że teraz pora na Świnoujście – jedno z najbogatszych miast w Polsce! Nie jest jeszcze za późno, by ratować miejsca pracy, szybko przygotować mechanizmy, które  będą chroniły tych mieszkańców, którzy nie są w stanie poradzić sobie z kryzysem i np. okresem bez płatnej pracy. By zminimalizować skutki zdrowotne i ekonomiczne pandemii, która dotknęła także nasze wyspy.

Oczywiście nie jest tak, że Janusz Żmurkiewicz i jego współpracownicy nic w sprawie pandemii nie robią. Faktem jest jednak to, że możliwości jakimi dysponuje nasz samorząd są duże i teraz jest czas, by z nich skorzystać. 

Po pierwsze, za wszelką cenę trzeba wspomagać tych przedsiębiorców, którzy utrzymali miejsca pracy. Gdańsk już 19 marca przygotował taki pakiet wsparcia przedsiębiorców.

Blachownia i Kłobuck, jurajski Olsztyn kupił maseczki dla swoich mieszkańców. Szczecin stworzył i utrzymuje platformę do sprzedaży voucherów dla przedsiębiorców, która jest elementem lokalnego pakietu dla gospodarki, dedykowanego lokalnym przedsiębiorcom. Kraków przygotowuje paczki żywnościowe dla osób w kwarantannie, wprowadza program PUAZA, czyli odracza podatki, ba –prezydent miasta zwiesił przedsiębiorcom czynsze w lokalach gminnych, którzy zawiesili działalność.  Kołobrzeg parę dni temu przyjął na sesji rady miasta strategie promocji miasta i zabezpieczył na nią pieniądze. Podkarpacka gmina zakupiła kilkanaście komputerów i zapłaciła za Internet dla rodzin, w których nie było warunków do e-nauczania. Przykładów mądrości samorządów z całej Polski jest naprawdę dużo. 

Ktoś z naszych Czytelników napisał, czy w czasach pandemii ważne są 2 kilometry wyremontowanej drogi czy raczej 10 respiratorów dla naszego szpitala, które mogą uratować życie? 

Harcerze i ratownicy WOPR pomagają seniorów. Różne grupy znajomych szyją maseczki, czy organizują zbiórki na sprzęt medyczny. Personel medyczny, strażacy, policjanci i inne służby codziennie trwają na swoich stanowiskach pracy – nieraz z narażeniem swojego zdrowia i życia.

Kochani Samorządowcy ze Świnoujścia – teraz czas na Was! 

Miasto jest bogate bogactwem swoich Mieszkańców!  Bez zdecydowanych działań przyszłoroczny sejf „raju na wyspach” będzie naprawdę pusty! 

Czytaj dalej
24 komentarze

1 Komentarz

 1. ????? ➔ • temu

  3 kwietnia 2020 na 15:48

  Zacny żarcik.
  Sztywne społeczeństwo nie zna się na żartach.

 2. przykre temu

  1 kwietnia 2020 na 22:08

  przykre i prawdziwe – wszędzie coś robią po nocach sztaby kryzysowe obradują, a u nas… jakby nic sie nie wydarzyło. Wszyscy pójdziemy z torbami po wyremontowanych ulicach prosto po zasiłek.

 3. Anonim temu

  1 kwietnia 2020 na 22:04

  Wojtusiu, ale odleciales. Chociaż przez chwilę miałam takie marzenia? ech szkoda, że to 01.04?

 4. Eva temu

  1 kwietnia 2020 na 21:58

  Ten sasiald to postradal zmysly

 5. fff temu

  1 kwietnia 2020 na 18:53

  Może ktoś z urzędu to przeczyta i zmądrzeje

 6. Ja82 temu

  1 kwietnia 2020 na 18:44

  Zdecydowanie żart nie na miejscu.

  • Anonim temu

   2 kwietnia 2020 na 06:51

   Ciekawe czemu nie podali nazw tych sklepów , które mają dawać maski ????

 7. Anonim temu

  1 kwietnia 2020 na 18:38

  Chyba ten zart jest nie na miejscu

 8. Jazon temu

  1 kwietnia 2020 na 18:25

  Świetny prima aprilis! Gratulacje.

  • Anonim temu

   1 kwietnia 2020 na 20:24

   Niech zapłacą cała pensje pracownikom Uzdrowisk a nie po 1000zl. Jak Był Morawiecki to razem z Prezydentem miasta jeśli i pili za free. A teraz pracownicy za to płacą. Brawo

   • Anonim temu

    2 kwietnia 2020 na 08:02

    Zawsze można zatrudnić się w innym hotelu, pensjonacie. Od razu na bezpłatny, nic nie płacą. To i narzekać nie ma na co.

    • Anonim temu

     2 kwietnia 2020 na 17:49

     Człowieku, chodzi o miesiąc gdzie pracownik przepracował cały miesiąc. Nie chciałbyś otrzymać wynagrodzenia za miesiąc w którym pracowałeś i narażałeś swoje zdrowie ?

 9. Guzior temu

  1 kwietnia 2020 na 17:48

  Prima Aprilis?

 10. Paranoją temu

  1 kwietnia 2020 na 17:32

  Za AARSLEFF niech sie wezma

 11. Ja temu

  1 kwietnia 2020 na 16:44

  Jeżeli to żart primaaprilisowy to trochę nie udany gratulacje dla tego kto to wymyślił

 12. Wyspiarz temu

  1 kwietnia 2020 na 16:17

  Fajnie, tylko jeżeli to z okazji prima aprilis to żart nie na miejscu…

  • Rambo temu

   1 kwietnia 2020 na 20:37

   Ale ci którzy chrzanią „Nie na miejscu” są ograniczeni. Co tu jest nie na miejscu? To instrukcja postępowania dla władz. Świetnie, z nutką złośliwości, bez spinatorsrwa. Pozdro dla kumatych.

  • J.b. temu

   2 kwietnia 2020 na 17:27

   Głupi żart prima aprilisowy w tej sytuacji,w której jesteśmy.?

 13. Emilia F temu

  1 kwietnia 2020 na 15:58

  Wydrukowałam i wysłałam listem poleconym do urzędu miasta. Jako instrukcję postępowania. Zobaczymy czy wykorzystają.

 14. observator temu

  1 kwietnia 2020 na 15:54

  Wszyscy, którzy chcą pozytywnie myśleć i obiektywnie oceniać to trzeba powiedzieć – cieszmy się rzeczywiście z tego co mamy, wyciągając racjonalne wnioski na przyszłość jak np. wysokość cen za wszelkiego rodzaju usługi i gastronomię. Trzeba pamiętać, że wszyscy wyjdą z pandemii mocno zubożali.

 15. Niko temu

  1 kwietnia 2020 na 15:43

  Prawda czy żart na Prima aprilis?!

 16. Markos temu

  1 kwietnia 2020 na 15:22

  Sąsiad pomylił chyba miasta

  • Anonim temu

   1 kwietnia 2020 na 16:30

   prima aprilis

  • Axel temu

   1 kwietnia 2020 na 17:29

   Oj Prima Aprilis 😉

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524