Strona główna / Kultura / Jak bezpiecznie wypożyczyć książki? Płyną przykłady ze świata

Jak bezpiecznie wypożyczyć książki? Płyną przykłady ze świata

Przez koronawirusa wszystkie biblioteki zostały zamknięte. Czytelnicy zostali odcięci od książek. Tymczasem, jak się okazuje, paradoksalnie książki mogą pomóc w izolacji, ba –zachować zdrowie psychicznie.

Póki co brak jest informacji o polskich bibliotekach, które wyszłyby naprzeciw potrzebom czytelników w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Jednak na świecie pojawiły się już pierwsze jaskółki niosące nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Pewna biblioteka w Tamworth w Australii działa w systemie „kliknij, zadzwoń i zamów”. Czytelnicy zamawiają książki przez internet lub telefon, podjeżdżają pod okienko i bezdotykowo odbierają przygotowaną dla nich paczkę książek. Ze względów bezpieczeństwa na razie zwroty nie są możliwe. Do daje czytelnikom więcej czasu na ich przeczytanie.

Z kolei pracownicy biblioteki w miejscowości Wagga także w Australii, dzwonią do stałych czytelników w starszym wieku i proponują zasoby on-line. A jeśli istnieje bariera technologiczna, organizują wolontariusza do przeszkolenia lub proszą o to młodszych członków rodziny.

Biblioteki w Helisinkach w Finlandii rozdają mieszkańcom książki wycofane ze zbiorów bibliotecznych. Robią paczki z książkami i wystawiają przed budynkami. Książek nie trzeba zwracać.

Zobacz również

Co nowego w sprawie przejść pod torami w Łunowie?

W najbliższych planach inwestycyjnych miasto uwzględnia powstanie dwóch przejść pieszo-rowerowych pod torami w Łunowie, które …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.