Strona główna / Lokalne / W dobie epidemii koronawirusa.  Co z miejskimi inwestycjami?

W dobie epidemii koronawirusa.  Co z miejskimi inwestycjami?

– Epidemia uderzy jednak w końcu w inwestycje każdego miasta czy gminy, choć poszczególne samorządy różnie odczują siłę tego ciosu – informuje portal samorządowy. A jak to dziś wygląda w Świnoujściu?

Jeszcze na początku roku mówiło się, że jak na miasto tej wielkości, mamy naprawdę duży budżet. Teraz jednak to się zmieniło. W obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nie można nazwać Świnoujścia „bogatym miastem”. Przynajmniej na jakiś czas.

Ulgi, udogodnienia finansowe dla mieszkańców, przedsiębiorców, wprowadzone w mieście w związku z pandemią, ostatecznie odbijają się na naszych finansach i nikt nam tego nie zrekompensuje. Musimy przeorganizować finanse miasta, szukać oszczędności – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Już dziś szacujemy, że z powodu pandemii wpływy do budżetu miasta będą mniejsze co najmniej o 70 mln złotych. Nawet w tak stabilnym finansowo mieście jak Świnoujście, nie jest łatwo nagle wygospodarować takie środki.

Szukanie oszczędności urząd miasta zaczął od ograniczania wydatków w poszczególnych wydziałach, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczane są na uzupełnianie tych, które w tym roku nie wpłyną do budżetu miasta.  Miasto zrezygnowało również z organizacji miejskich imprez kulturalnych do końca roku. Pozostają inwestycje, na które podpisane zostały już umowy z wykonawcami. Część zadań planowanych w bieżącym roku a jeszcze nie rozpoczętych będzie odłożone w czasie. Muszą być też realizowane zadania związane z utrzymaniem miasta, jak sprzątnie (choć zostało ograniczone), wywóz odpadów i wiele innych koniecznych z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Musimy zdawać sobie sprawę, że w tej sytuacji to może być najgorszy rok dla działalności inwestycyjnej nie tylko w Świnoujściu, ale we wszystkich polskich samorządach.

Tu także musimy szukać oszczędności, ale nie w inwestycjach już trwających. Te musimy ukończyć – podkreśla Barbara Michalska. – Wiele z nich jest w znacznej mierze współfinansowanych ze środków zewnętrznych, które udało nam się pozyskać, w tym tych pochodzących z Unii Europejskiej. Jeśli je przerwiemy, to otrzymane środki będziemy musieli zwrócić, wykonawcy zejdą z placów budów, a  nam pozostaną niedokończone inwestycje. Ponadto, co nie mniej ważne, inwestycje to rynek pracy, który w miarę dobrze funkcjonuje.

W obecnej, trudnej sytuacji wśród najczęstszych pytań i wątpliwości pojawia się jedno: co z tunelem?

Mimo panującej pandemii koronawirusa prace przy budowie tunelu pod Świną są kontynuowane. Większość narad odbywa się w formie video konferencji, a pracownicy, w miarę możliwości ograniczają kontakty bezpośrednie.

Obecnie po stronie wyspy Uznam coraz bardziej widoczne są fundamenty zakładu separacji urobku. W tej części Świnoujścia powstaje także hala zakładu prefabrykacji. Będą w nim wytwarzane na bieżąco segmenty żelbetowe wykorzystywane do obudowy tunelu.

Wykonawca kontynuuje także prace przy montażu koszy zbrojeniowych oraz przy wykonywaniu ścian szczelinowych dla komory startowej maszyny drążącej tunel (TBM). Urządzenie składające się z kilku tysięcy części powinno przypłynąć do Polski pod koniec wakacji.

Kontynuujemy również budowę Zakładu Opieki Długoterminowej przy ulicy Bydgoskiej, kompleksu infrastruktury sportowej przy ulicy Gdyńskiej, trwa ostatni etap modernizacji ulicy Wojska Polskiego, rozpoczęliśmy budowy: obwodnicy wschodniej (ulica Stayera), rewitalizacji kolejnej części Parku Zdrojowego, budowę osiedlowego parku na Warszowie oraz wielu ulic jak: Roosevelta, Trentowskiego, Szmaragdowa, Sucha, Turkusowa, Sztormowa, Batalionów Chłopskich, Modrzejewska. Mocno zaawansowana jest także budowa przystani kajakowej w Karsiborze – wylicza Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

Trwają również prace projektowe nad rozpoczęciem drugiej po tunelu (co do kwoty i zakresu) inwestycji w historii naszego miasta, czyli „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu – etap I”. Jej realizacja  zapewni sprawny, bezpieczny i jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców dojazd drogowy do terenów portu w Świnoujściu.

BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Wszystkich Świętych. Zmiany w ruchu w rejonie cmentarza

Od godziny 8.00 w sobotę 30 października 2021r. do godziny 8.00 we wtorek 2 listopada …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.