Połącz się z nami

Lokalne

Czy w tym roku turyści przyjadą do Świnoujścia? „Oczywiście! Mamy najwięcej terenów zielonych i przestrzeni do wypoczynku”

Opublikowano

w dniu

Jak będzie wyglądało tegoroczne lato w Świnoujściu? Czy w wakacje przyjadą turyści – tak jak dawniej? Na antenie Twojego Radia 99,5 fm, rozmawiamy z Piotrem Piwowarczykiem ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, który tłumaczy, że po weekendzie rozpoczynają działalność hotele, a także atrakcje turystyczne. Jedyne co może różnić ten sezon od poprzednich, to większe standardy higieniczne na każdym kroku.

– Na szczęście położenie Świnoujścia, czyli rozległe tereny zielone, parki, lasy, rozlewiska, dają możliwość bezpiecznego urlopu. Także plaża daje takie możliwości, bo jest przecież bardzo szeroka, w porównaniu z innymi miejscowościami nadmorskimi. To są nasze atuty – przekonuje Piotr Piwowarczyk. – Powierzchnia naszego miasta wynosi niemal 200 km², jesteśmy bodajże na 9. miejscu w kraju pod względem terenu. Jak wakacje, to tylko w Świnoujściu – zdrowo i bezpiecznie – podkreśla.

27 proc. Polaków planuje wyjazd nad morze

Na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej ARC Rynek i Opinia sp. z o.o. w dniach 22-26 kwietnia 2020 roku, zrealizowało badanie na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Ankiety on-line wypełniło 1030 respondentów (n=1030) w wieku 18-65 lat. Aż 50% Polaków zadeklarowało posiadanie planów wyjazdowych na okres kwiecień-maj 2020 roku. Głównie miały/mają być to wyjazdy krajowe (75%), co czwarty planowany wyjazd miał/ma być wyjazdem zagranicznym. Polacy nie obawiają się podróży w Polsce dalej od miejsca swojego zamieszkania, bo aż 60% planuje pojechać do miejsca położonego ponad 200 km i dalej, a tylko nieliczni (2%) pojadą nieopodal – do 50 km.  Wybierają głównie naturę: co trzeci chce pojechać w góry, 27% planuje wyjazd nad morze, 16% nad jezioro a wyjazd do innego miasta planuje tylko co 10 respondent. Większość chce nocować w płatnej bazie noclegowej – aż 64%, głównie w hotelach, ale i w pensjonatach, prywatnych kwaterach, agroturystyce. Tylko 16% planuje skorzystać z gościny krewnych czy znajomych, co 12 nocować będzie we własnym domku wakacyjnym.

– Mamy sygnały, że w tym roku nasze miasto odwiedzi więcej turystów krajowych niż było to zazwyczaj. Co roku 10 mln Polaków wyjeżdżało na wypoczynek za granicę. Jak deklaruje część z nich, w tym roku wybiorą Polskę. Najwięcej osób planuje wyjechać w góry, Bieszczady, na drugim lub trzecim miejscu, zależnie od badań – jest Bałtyk – mówi Piotr Piwowarczyk z ŚOT-u.

Specjalna promocja

Miasto ma świadomość, że powinno przeznaczyć dodatkowe środki na promocję turystyki. Mówił o tym na naszej antenie Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. Wśród firm świadczących usługi public relations trwają dyskusje na temat skuteczności konkretnych działań marketingowych. Prace mają ruszyć na początku maja.

– Mamy za sobą kilkadziesiąt godzin spotkań w formie telekonferencji. Od początku w rozmowach uczestniczy samorząd i liczymy na to, że dzięki długim dyskusjom, w sposób ekspresowy będziemy mogli za pomocą kampanii reklamowej przekonać Polaków, że Świnoujście zmieniło się w ostatnich latach i warto je poznać na nowo, czy od początku – mówi Piotr Piwowarczyk.

W tym roku turyści planujący wyjazdy, głównie pragną odpoczynku na łonie natury, a turystyką miejską są zainteresowani w mniejszym niż we wcześniejszych okresach stopniu.

Z badań widoczne jest również zwiększone zainteresowanie osób planujących wyjazdy korzystaniem z płatnej bazy noclegowej, pod warunkiem jej dostosowania do aktualnych wytycznych i standardów higienicznych.

Polacy nie obawiają się wyjazdów do miejscowości oddalonych od miejsca swojego zamieszkania, chcą jechać na wypoczynek tam, gdzie będą mogli odpocząć w bezpiecznych warunkach.

Czytaj dalej
4 komentarze

1 Komentarz

 1. mieszkaniec temu

  1 maja 2020 na 21:59

  Panie Piotrze, z uwagą wysłuchałem Pana wywodu, jaka jest to nasza turystyka super och i ach…
  Otóż bańka mydlana pękła, która pokazała ze Świnoujście żyło z turystyki, ale jej krach powoduje że, tracimy wszystko. Teraz jak się okazuje przemysł portowy jest bardzo ważny w naszym mieście, gdyż to on po turystyce ratuje naszą małą gospodarkę. Pan i pewna grupa radnych niestety opowidział się przeciw przemysłowi portowemu. Miasto w tym roku jak i w następnym nie zobaczy niemieckich turystów, kórzy hojnie trwonili kasę, lecz będą to „być może” nasi krajowi turyści,ale oni tak kasą rzucać nie będą. Mam prośbę niech się Pan jeszcze wypowie co odwalił z pracownikami tak przez Was uwielbiany dla mnie pseudo hotel Radisson Blu.

  • Piotr Piwowarczyk temu

   2 maja 2020 na 07:04

   Szanowny Mieszkańcu,
   nigdy nie byłem przeciwko przemysłowi portowemu. Tu znaczenia ma to, gdzie ten przemysł i kosztem czego chcemy rozwijać. Zawsze byłem przeciwko inwestycjom, które szkodzą turystyce. OT Port, stocznie, terminal promowy – są, istnieją (jeszcze) i niech funkcjonują. Ba! Niech port dalej się harmonijnie i mądrze rozwija w kierunku Kanału Piastowskiego. Rozbudowa portu kosztem plaż jest jednak, w mojej opinii, złym pomysłem, bo szkodzi ekosystemowi i turystyce, a wyspy są stworzone, by taka gałąź gospodarki tutaj rozwijać. Co do Zdrojowej- zauważył Pan, że kilka tygodni temu ogłosiła upadłość i zwolniła niemal wszystkich pracowników największa prywatna stocznia w Świnoujściu? Że w naszym porcie pracuje 30 proc. mniej pracowników niż 10-15 lat temu? Tak w przypadku Zdrojowej, jak i stoczni chyba każdy z nas ma jednak za mało wiedzy, by przesądzać i oceniać decyzje właścicieli tych przedsiębiorstw. Panika koronawirusowa jest wydarzeniem bezprecedensowym w gospodarce światowej w ostaniach 100 latach i pozostaje mieć nadzieję, że to ostanie takie „trzęsienie” ziemi przynajmniej w tym stuleciu. I na koniec – jak dziś wyglądałoby Świnoujście, gdyby nie te ostatnie 20 lat turystycznej prosperity? Po dołku prosperiti wróci, a my zamiast burzyć kopalnie „węgla” które stoją na jego olbrzymich złożach, ze spokojem dajmy się tym przedsiębiorcom odbudować – to naprawdę jest w interesie naszego miasta. Miłego dnia. ps. proszę także pamiętać, że zawsze uważałem, że molochy hotelowe w Świnoujściu to duży błąd. Naszym największym atutem była historyczna dzielnica zdrojowa i to co się wydarzyło na północ od niej jest niestety jednym z największych błędów naszego samorządu.

   • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

    2 maja 2020 na 16:40

    ?? ― ?opieram ?ana ?anie ?iotrze. ⦅??⦆ ?

 2. Zielono temu

  1 maja 2020 na 12:12

  JUZ NIE DLUGO ,NASZ PAN PTAZYDWNT ZARAZ U TAK WSZYSTKO WYTNIE

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524