Strona główna / Lokalne / Świnoujskie „Bieszczady”. Wyprawa dla trekkingowców- poznaj tajemnice Bażynowego Lasu z Muzeum i Gaz Systemem

Świnoujskie „Bieszczady”. Wyprawa dla trekkingowców- poznaj tajemnice Bażynowego Lasu z Muzeum i Gaz Systemem

To szlak, który przebyli jak dotąd nieliczni. 23 maja 2020 roku rusza kolejna wycieczka wyjątkowym szlakiem- po Chorzelinie. Szlak i pasjonaci  poprowadzą nas przez urokliwe zakątki wyspy Wolin do historycznych unikatów ukrytych pośród drzew i zarośli. Weźcie ze sobą prowiant i solidne buty!

Na fortecznym szlaku

Latarnia, Fort Gerharda i Podziemne Miasto na prawobrzeżu Świnoujścia – to wielkie atrakcje regionu, które odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów. Między tymi obiektami jednak rozpościera się kilkukilometrowy szlak, którym dotrzemy do mniejszych, mało znanych, ale za to bardzo ciekawych, zabytkowych obiektów. Proponujemy trekkingową wyprawę, którą rozpoczniemy odwiedzinami w Podziemnym Mieści , a dalej przez lasy, mokradła i wydmy dotrzemy do Fortu Gerharda. Warto zarezerwować sobie cały dzień i przygotować się na prawdziwy trekking.

Na proponowanym przez nas szlaku możemy przez chwilę poczuć namiastkę wypraw górskich. Zaczniemy od szlaku fortecznego, wyjątkowej atrakcji w Europie. Podczas spaceru można zobaczyć jak rozwijała się fortyfikacja nadbrzeżna od połowy XIX wieku, aż do lat 70-tych XX.

– Na szlaku fortyfikacji Twierdzy Świnoujście ustawione są tablice informacyjne, które umożliwiają samodzielne zwiedzanie obiektów – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – Są tutaj pełne informacje oraz piękne rysunki wykonane przez Jerzego Sadowskiego. Wiele lat temu we współpracy z Urzędem Miasta i dzięki wsparciu unijnemu udało się szlak oznakować.

Co jeszcze na trasie?  Warto pomyszkować w tej okolicy, żeby dotrzeć na skraj bażynowego lasu i odnaleźć najstarszy dąb szypułkowy w tej części wyspy Wolin. Mars, bo takie imię nosi ten sędziwy starzec, liczy co najmniej 400 lat, a może nawet więcej. Bażynę upodobały sobie dęby, bo w okolicy rośnie ich kilkadziesiąt. W pobliżu są mokradła, które zrobią wrażenie na wielbicielach Tolkiena i wszelakiego fantasy. Obok Wzgórza Anny znajdziemy pozostałości baterii Forst ze świetnie zachowanymi stanowiskami bojowymi. W tym miejscu stały potężne moździerze na lawetach typu nabrzeżnego. Ostatnim przystankiem na naszej drodze po tej stornie ulicy Ku Morzu będzie bateria zaporowa Capella, która przez niektórych nazywana jest Ostrand. Ciekawostką jest, że w schronie maszynowni, tuż przy gazoporcie znajduje się najprawdziwszy hotel dla nietoperzy. Zwierzęta te bowiem szczególne upodobały sobie ten obiekt jako miejsce na zimowy nocleg, chociaż czasami można je spotkać także w innych fortyfikacjach prawobrzeża. W Podziemnym Mieście wybudowano dla nich nawet drewniane domki.

Wycieczka organizowana jest dzięki pomocy  firmy Gaz- System S.A.  Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A , która jest  mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Wycieczka staruje o godzinie 13:00- z parkingu przy plaży na Warszowie.

Kiedy:  23 maja 2020

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Prezesem spółki jest Tomasz Stępień.

Zobacz również

Woda w kranach w Świnoujściu jest badana częściej

Woda pitna dla odbiorców Świnoujścia nie jest pobierana z wód  powierzchniowych tj. ani z Odry …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.