Strona główna / Lokalne / Policjanci apelują do wypoczywających nad wodą

Policjanci apelują do wypoczywających nad wodą

Aura coraz bardziej zachęca amatorów wędkowania oraz miłośników wody do spędzania wolnego czasu w pobliżu akwenów. Mimo, że do sezonu zostało jeszcze trochę czasu to ostatnio w naszym województwie doszło do tragicznych wypadków. Dlatego policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialne zachowanie na wodzie i w jej pobliżu.

Do pierwszego z tragicznych wydarzeń doszło w połowie maja w powiecie drawskim. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, w którym utonęło dwóch mężczyzn. O sytuacji zawiadomił spacerowicz, który w jeziorze Przytonko zauważył zatopiony samochód osobowy. Przybyłe na miejsce służy potwierdziły, że 5 m od brzegu w wodzie znajduje się toyota. Zdarzenie miało miejsce w terenie o lekkim spadku w kierunku jeziora. W trakcie akcji ratunkowej z samochodu wyłowione zostały ciała dwóch mężczyzn w wieku 40 i 33 lat.

Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło dwa dni później w powiecie polickim. Dwóch mężczyzn po południu wypłynęło łodzią na jezioro Nowowarpieńskie. Wiadomo, że dopłynęli do brzegu i zrobili zakupy w miejscowym sklepie. Po wszczęciu alarmu, na drugi dzień przed południem łódź została odnaleziona w zaroślach przy brzegu jeziora. Natychmiast wszczęto poszukiwania na wodzie, w które zaangażowane zostały różne służy. Oprócz Policji to Straż Pożarna, SAR i WOPR. Poszukiwania nadal trwają.

Policjanci apelują o ostrożność i szczególną rozwagę w okolicach akwenów. Akcje ratunkowe w takich miejscach są bardzo trudne. Do nieszczęśliwych zdarzeń najczęściej dochodzi przy tzw. „dzikich”, odizolowanych plażach, do których utrudniony jest dojazd. W pobliżu brakuje osób, które mogłyby pomóc. Należy dodać, że do tragedii najczęściej doprowadza spożywanie alkoholu. Jest ono zgubne, bo pod jego wpływem zbytnio ufamy własnym umiejętnościom.

Zbliża się czas wakacyjny i wiele osób będzie wypoczywało nad wodą. Policyjni wodniacy w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą od kilku tygodni niemal codziennie kontrolują miejsca rekreacyjne. Sprawdzają m.in. uprawnienia oraz trzeźwość osób wędkujących i korzystających ze sprzętu wodnego.

W ubiegłym roku w naszym województwie odnotowano 37 utonięć. Od maja do sierpnia 2019 utonęło 25 osób. W tym roku utopiło się już 11 osób.

 

kom. Mirosława Rudzińska

 

 

Zobacz również

Najnowszy raport postępu prac budowy tunelu pod Świną

Intensywne roboty toczą się przy powstającej komorze startowej dla maszyny TBM – Tunel Boring Machine. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.