Strona główna / Lokalne / Pożar lasu na początku maja został zaprószony przez człowieka

Pożar lasu na początku maja został zaprószony przez człowieka

Zniszczeniu uległa powierzchnia ok. 2,4 ha przy samej granicy państwa. Dogaszanie zakończyło się po 6 dniach akcji ratowniczej, w której uczestniczyły liczne jednostki PSP, OSP, a także wojsko, strażacy z Niemiec, leśnicy z Nadleśnictwa oraz samoloty gaśnicze, które wykonały aż 13 zrzutów wody.

Akcję utrudniały pokłady torfu i murszu, na których rósł płonący las. W takich warunkach, pomimo pozornego ugaszenia poszycia i drzewostanu, pod powierzchnią gleby temperatura wciąż sięgała kilkuset stopni. Dlatego zastosowano specjalne lance gaśnicze oraz środki zwilżające ułatwiające penetrację wody w głąb torfu, a teren dozorowano z wykorzystaniem kamery termowizyjnej ułatwiającej odnajdywanie zarzewi wciąż tlącego się podpowierzchniowo ognia.

Jak większość pożarów tak i ten spowodowany był ludzką nieostrożnością, lekkomyślnością lub też celowym działaniem. Pomimo wahań pogody w lesie wciąż utrzymuje się stan suszy i wystarczy jeden lub dwa słoneczne dni, aby zagrożenie pożarowe w lasach ponownie osiągnęło najwyższy stopień.

Jak dotychczas na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje miało miejsce już 10 pożarów. Liczba ta oraz przewidywane na najbliższe miesiące warunki atmosferyczne nie napawają optymizmem.

Prosimy o zgłaszanie wszelkich zaobserwowanych zagrożeń pod następujące numery telefonów:

PUNKT ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY NADLEŚNICTWA MIĘDZYZDROJE: 91 321 43 78, 661 911 466.

OGÓLNOPOLSKIE NUMERY ALARMOWE: 112 LUB 998.

Źródło: Nadleśnictwo Międzyzdroje

Zobacz również

Świnoujście buduje tunel. Chińczycy demontują ogromną maszynę

Na niemal 130 elementów rozkładana jest maszyna TBM, która wydrąży tunel pod Świną. Jej demontaż …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.