Strona główna / Lokalne / Jak okazywać pamięć starszemu rodzicowi, kiedy nie można go odwiedzić?

Jak okazywać pamięć starszemu rodzicowi, kiedy nie można go odwiedzić?

Starsi rodzice, szczególnie wdowcy, odczuwają samotność zupełnie inaczej niż osoby młode. Z powodu tego, iż nie pracują, nie opiekują się swym partnerem małżeńskim i nieraz nie są także niezbędni przy opiece nad wnukami, samotność przekształca się w poczucie, że są już niepotrzebni i że nikt o nich nie myśli. W jaki sposób można okazać troskę, pamięć i miłość samotnemu starszemu tacie i dziadkowi, jeżeli okoliczności nie pozwalają go odwiedzić?

Nowoczesna technologia w walce z samotnością i przygnębieniem

Podstawową formą kontaktu z tatą może być telefon, zwłaszcza że prawie każda osoba jest w stanie nauczyć się go obsługiwać. Nawet jeżeli ojciec nie posiada telefonu komórkowego, w wielu domach znajduje się jeszcze telefon stacjonarny. Oczywiście znacznie ciekawszym i dającym radość obu stronom konwersacji rodzajem kontaktu jest rozmowa przez aplikację lub program, dający możliwość wzajemnego widzenia się. Wystarczy, że taka opcja zostanie zainstalowana na laptopie taty i dziadka. Można go poprowadzić przez to zadanie krok po kroku przez telefon.

Zaskakująca niespodzianka

Wyrazem pamięci, szacunku i uczuć będzie także prezent dla taty, który można wysłać pod drzwi za pomocą kuriera. W ramach takiego upominku można na przykład skomponować samodzielnie lub kupić gotowy kosz prezentowy, który będzie zawierał ulubione przysmaki seniora. Kosze prezentowe bywają wypełnione słodyczami i kawą, jak również przysmakami wytrawnymi, takimi jak kabanosy, grzybki, dobre wędliny czy chrzan. Jeżeli zdrowie taty pozwala, to do kosza można dołożyć butelkę alkoholu.

Prezenty dla taty mogą mieć także wymiar wirtualny, jeżeli dzieci i wnuki postanowią na skrzynkę e-mailową dziadka wysłać np. przygotowany przez siebie filmik. Będzie to niezwykle wzruszające. Sprawdzonym prezentem zawsze są również książki. Warto jednakże znać preferencje taty. Jeżeli dzieci będą celować w takie obszary jak kryminalistyka, sensacja, historia, a nawet thriller, to istnieje duża szansa na to, że upominek będzie trafiony i sprawi dużo zadowolenia. Najwygodniej złożyć zamówienie na kilka różnych pozycji i opłacić kuriera, który dostarczy lekturę na adres taty.

Jeżeli pozwalają na to okoliczności, to zdecydowanie warto walczyć z samotnością osób na emeryturze, jak najczęściej decydując się na kontakt osobisty, szczerą rozmowę, wspólne działanie takie jak praca czy rozrywka, a nawet wycieczki. W sytuacji, kiedy kontakt osobisty jest utrudniony, należy jak najczęściej przypominać rodzicom czy dziadkom o swojej miłości, nie tylko słowami.

Zobacz również

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.