Połącz się z nami

Lokalne

Twierdza Świnoujście. Podróż do przeszłości

Opublikowano

w dniu

[dropcap]M[/dropcap]iłośnicy historycznych tajemnic i fortecznej architektury powinni wziąć głęboki oddech. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, w którym podróż w czasie jest tak realna. Jeżeli dodamy to tego wyjątkową w skali europejskiej architekturę obronną i dużą koncentrację olbrzymiej ilości obiektów na małym terenie, to będziemy już wiedzieć, że przynajmniej jeden weekend w roku powinniśmy poświęcić na wycieczkę do Twierdzy Świnoujście.

Słowem wstępu. Unikaty na wyspach

Fort Anioła i Fort Zachodni na wyspie Uznam oraz Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto na wyspie Wolin – to cztery obiekty, które od lat stanowią wizytówki Pomorza Zachodniego. Ale ciekawych obiektów obronnych wznoszonych w okresie I i II wojny światowej oraz zimnej wojny na świnoujskich wyspach jest znacznie więcej. Szlak forteczny poprowadzi nas przez ukryte pośród wydm, zarośli i lasów schrony oraz umocnienia, m.in. odrestaurowaną wieżę Baterii Goeben, której gospodarzem jest Nadleśnictwo Międzyzdroje. Świnoujska Twierdza to prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy kochają historię, przyrodę i lubią spędzać czas aktywnie. To też doskonała oferta na pochmurną pogodę. Zapraszamy na wędrówkę do fortecznych muzeów Świnoujścia!

WYSPA UZNAM

Dwa forty możemy obejrzeć w jeden dzień, bo obydwa mieszczą się w niewielkiej odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie! Przyjemny spacer przez park Zdrojowy lub nabrzeżem od strony mariny doprowadzi nas do dwóch obiektów, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas pobytu w Świnoujściu.

Fort Anioła, czyli nie tylko militaria

Fort Anioła to muzeum architektury militarnej. Obiekt zbudowano w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko-obserwacyjny Twierdzy Świnoujście. W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną, a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach.W czasach II wojny światowej przebudowany i wyposażony we wszystkie dostępne zdobycze techniki, tj. elektryczność, centralne ogrzewanie, radar, radiostacje, telegraf, telefon Fort Anioła pełni ł rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie przejęty przez Rosjan obiekt do roku 1992 był punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.

Obecnie fort spełnia rolę muzealną, ale przede wszystkim stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią trzech epok: pruską, niemiecką i radziecką. Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. W forcie odbywają się koncerty muzyczne, spotkania poetów na wieczorach poezji, pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego. Organizowane są także ogniska oraz grille. Można przy blasku świec wypić herbatę, kawę, wina i miody pitne w oryginalnej sali kominkowej. Nazwa Fortu związana jest z jego oryginalnym kształtem, którym nawiązuje do budowli Zamku Świętego Anioła w Rzymie.

Gratką dla dzieci będzie kopalnia bursztynów, a także sala wikingów, w której znajdują się zarówno repliki średniowiecznego wyposażenia jak i oryginały. Są też specjalne eksponaty dla najmłodszych gości.Koronę Fortu Anioła wieńczy obszerny taras, z którego widok roztacza się na sąsiadujący z obiektem Park Zdrojowy, a także ujście Świny do morza. Na przeciwległym brzegu obserwować można. Taras pokrywa gruba warstwa ziemi, będąca pozostałością jeszcze po czasach pruskich. Zielona trawa, krzewy róż i ławeczki tworzą wyjątkową atmosferę.

Więcej informacji: https://fortaniola.pl

Fort Zachodni i wyjątkowa architektura trzech epok

Fort Zachodni to unikalne w skali europejskiej nadmorskie dzieło fortyfikacyjne z XIX wieku. Przy okazji zwiedzenia obiektu prześledzić można architekturę trzech epok: czasów pruskich przełomu XIX i XX wieku, lat ostatniej wojny oraz czasów „zimnej wojny”. Oryginalnie zachowane elementy konstrukcyjne typowej ciężkiej  baterii nadbrzeżnej oraz późniejsze modyfikacje budowlane tworzą z całości ciekawą „hybrydę architektoniczną”. Fort zbudowano w latach 1856-61 jako niewielką redutę artyleryjską i rozbudowano w latach 1878-87 do rozmiarów ciężkiej, ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej, otoczonej fosą wodną i wchodzącej w skład zachodniego kompleksu warownego.

W okresie I wojny światowej stacjonowała tutaj bateria czterech ciężkich dział nadbrzeżnych kalibru 210 mm, zlikwidowana później na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego. W czasie II wojny światowej w forcie stacjonowała bateria nadbrzeżna 150 mm, podporządkowana Szkole Artylerii Kriegsmarine. W 1940 r nadano jej nazwę „Henningsen” od nazwiska służącego tu wcześniej por. Wilhelma Henningsena, który jako dowódca Kompanii Szturmowej poległ w dniu 1 września 1939 roku podczas ataku na Westerplatte. Pod koniec wojny bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu pozycji sowieckich pod Dziwnowem i Wolinem. Po wojnie do roku 1961 fort zajmowali Rosjanie, instalując tutaj swoją baterię nadbrzeżną, uzbrojoną w trzy działa 127 mm produkcji amerykańskiej. W latach 60 fort nie był wykorzystywany i uległ znacznej dewastacji. W latach 70 zorganizowano w podziemnych kazamatach magazyny warzyw i owoców PSS „Społem”, doprowadzając do dalszych zniszczeń obiektu.

Nowe życie obiekt zyskał już w XXI wieku dzięki pracy pasjonatów. Obecnie funkcjonuje tutaj Muzeum Historii Twierdzy. Wiele eksponatów muzealnych odnalezionych zostało w okolicy fortu bądź w samym forcie, stanowiąc kapitalne świadectwo historii garnizonu i tutejszych fortyfikacji. W tutejszym muzeum obejrzymy m.in. przedmioty i elementy wydobyte z wraków okrętów, w tym z niemieckiego ciężkiego krążownika „Lützow”, oryginalną torpedę, używaną podczas ostatniej wojny przez niemieckie U-booty oraz zbiór unikalnych niemieckich pocisków rakietowych z okresu II wojny światowej, w tym wyłowiony z morza kadłub zdalnie sterowanej bomby rakietowej Hs-293, zaliczanej do niemieckiej Wunderwaffe.

Turyści lubią fort ze względu na jego rolę edukacyjną, obcowanie z historią, relaks i kontakt z przyrodą z racji położenia fortu w pięknym miejscu, w otoczeniu Parku Zdrojowego, tuż przy ujściu Świny i otaczającej obiekt fosy. Mechanicznymi armatami na ekspozycji plenerowej można kręcić. Oblegane są przez dzieci, młodzież i dorosłych. Uwaga! Warto też udać się na wycieczkę wokół fosy. Bajkowe plenery tego miejsca to gratka dla fotografów i użytkowników Instagrama.

Więcej informacji: http://www.fortzachodni.pl

WYSPA WOLIN

Fort Gerharda mieści się tuż obok „Królowej Jasności”, czyli najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej więc warto zaplanować odwiedziny obu obiektów jednego dnia. Podziemne Miasto oddalone jest od Fortu Gerharda w odległości około 4 kilometrów i teoretycznie możemy dojść w te miejsce maszerując szlakiem fortecznym (propozycję na całodniową wyprawę opisaliśmy w artykule „Świnoujskie Bieszczady. Wyprawa dla trekkingowców”, oznaczonym charakterystyczną czarną armatą na białym tle, ale zdecydowanie wygodniej postawić na auto lub rower. Uwaga! Zarówno Fort Gerharda jak i Podziemne Miasto zostały uznane przez National Geographic jako jeden z siedmiu Turystycznych Cudów Polski! Gospodarzem Obydwu obiektów jest również Muzeum Obrony Wybrzeża i polecamy kupić łączoną przepustkę.

Fort Gerharda i spotkanie z żywą historią

W Forcie Gerharda pod okiem srogiego żołdaka przejdziemy wojskowe szkolenie i poznamy tajemnice świnoujskiej twierdzy. Wizyta w forcie to nie tylko szansa na przeżycie żołnierskiej przygody, ale też na obejrzenie wyjątkowej ekspozycji muzealnej. To muzeum historycznych unikatów! Fort Gerharda położony jest na prawym brzegu cieśniny Świna, na Wyspie Wolin przy najwyższej w Europie latarni morskiej, najdłuższym kamiennym falochronie i nieopodal pięknej plaży. Wybudowano go w połowie XIX wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych dziewiętnastowiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie.

Od 2001 roku fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście, ostatniego pruskiego komendanta w Europie i koszarami 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Pułk jest jedyną armią na świecie, która z dnia na dzień, z godziny na godziny powiększa się. A wszystko to dzięki turystom, którzy podczas pobytu w forcie zostają mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i zasilają szeregi rezerwistów regimentu. Fort Gerharda jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, w którym turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie! I na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu Gerharda  ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką „podłego”  i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka. W czasie marszu zwiedzający poznają historię twierdzy, ale przechodzą też kilka prób. Jakich? To tajemnica!Fort jest główną siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża. Twierdzę można też zwiedzić samodzielnie. Placówka oferuje przewodniki w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim oraz czeskim.

Koniecznie trzeba odwiedzić reditę fortu, gdzie na dwóch kondygnacjach zgromadzono historyczne unikaty z okresu I oraz II wojny światowej. Takiej kolekcji armat, zabytkowych broni, mundurów, sprzętu wojskowego nie ma nigdzie w Polsce, a niektóre eksponaty to jedyne zachowane w Europie i jedne z nielicznych na świecie! Jedną z niezwykłych wystaw, które przygotowali w ostatnim czasie muzealnicy to ekspozycja broni systemu Kałasznikowa 1947-2019. Fort Gerharda za swoją pracę został uhonorowany wieloma nagrodami. Tutaj wykłady prowadził i kręcił programy m.in. Bogusław Wołoszański i tutaj powstawał teledysk „Fields of Verdun” metalowej grupy Sabaton. National Geographic uznał obiekt za jeden z Siedmiu Turystycznych Cudów Polski! Fort to nie tylko skarby historyczne, ale także przyrodnicze.

Fosę zamieszkują ryby i żaby, które urządzają prawdziwe, żabie koncerty, a okolice bukowego lasu to przystań dla wielu gatunków ptaków oraz zwierzątek. Prawobrzeżna twierdza jest też siedzibą jedynego na świecie Koziego Regimentu. Warto zabrać ze sobą jabłka i marchewki. Kozy je uwielbiają!

Więcej informacji: http://www.fort-gerharda.pl

Podziemne Miasto i służba w Ludowym Wojsku Polskim

W okresie zimnej wojny był to najtajniejszy obiekt w północnej Polsce. Stąd generałowie mieli dowodzić atakiem polskich sił na wybrzeża skandynawskie. III wojna światowa oznaczałaby nuklearną zagładę Europy. Ukryty pod ziemią obiekt jest wyjątkowym reliktem tamtych czasów. Potężne schrony połączone kilometrem korytarzy zwiedzimy z kapralem Ludowego Wojska Polskiego.    Ta niezwykła historia sięga lat 30. ubiegłego wieku. Na najwyższej w okolicy wydmie Niemcy wybudowali baterię artylerii nadbrzeżnej Vineta. Cztery schrony wieńczyły barbety z działami kalibru 15 cm. Powstał dwukondygnacyjny schron dowodzenia, schron maszynowni oraz schron amunicji.

W roku 1941 bateria była ośrodkiem szkoleniowym marynarzy Kriegsmarine, a wraz z końcem wojny obiekt przejęła Armia Czerwona, która później przekazała pozostałości baterii Polskiej Armii.  Polska Marynarka Wojenna na przełomie lat 60. i 70. przebudowała schrony i połączyła je siecią tuneli o długości jednego kilometra. Następnie całość ukryto pod ziemią, a teren zalesiono. W ten sposób powstało Zapasowe Stanowisko Dowodzenia dla Dowódcy Frontu Polskiego, w pełni autonomiczne „Podziemne Miasto”. W razie wojny i bombardowań można było przebywać tam przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. O tajnym stanowisku dowodzenia wiedzieli tylko nieliczni, głównie najwyżsi rangą oficerowie. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu „zimnej wojny”. Umocnienia wizytował i kierował w nich ćwiczeniami m.in. generał Wojciech Jaruzelski. Przez wiele lat tajemnica tego miejsca była pilnie strzeżona, a wstęp na teren jednostki mieli nieliczni.

Od grudnia 2013 roku Podziemne Miasta na Wyspie Wolin jest filią świnoujskiego Muzeum Obrony Wybrzeża. Od wiosny 2014 roku obiekt odwiedzają turyści. Co czeka na zwiedzających? W podróż do przeszłości udacie się w wywiadowczej grupie dowodzonej przez kaprala Ludowego Wojska Polskiego, który opowie wam o niezwykłej historii obiektu i… porządnie przeszkoli. Najpierw czeka was musztra, później krótka wędrówka przez las i… kilka tajnych zadań. Wraz z kapralem zejdziemy do podziemi. Zabierzcie ze sobą ciepłe ubranie, bo w tunelach bywa chłodno! Przez prawie dwie godziny poznacie niezwykłą historię tego miejsca i na własne oczy obejrzycie podziemne korytarze i schrony, do których do niedawna nie mógł wejść żaden cywil. Wszystko to brzmi niezwykle, ale trasę pokonywały już rodziny z kilkumiesięcznymi dziećmi i seniorzy. Mile widziane na terenie obiektu są zwierzęta.

Obiekt bardzo szybko stał się jedną z najważniejszych muzealnych atrakcji Pomorza Zachodniego. Uwaga! Dotarcie do obiektu czasami może sprawiać trudność. Po zjeździe z krajowej „trójki” samochód należy zostawić w wyznaczonym przy torowisku parkingu, a dalej udać się przez teren nadleśnictwa pieszo. Ewentualnie można do obiektu dojechać rowerem, m.in. szlakiem rowerowym R10. Podziemia możemy obejrzeć jedynie w grupach, które ruszają w teren o wyznaczonych godzinach.

Więcej informacji: http://www.podziemne-miasto.pl

Czytaj dalej
2 komentarze

2 Comments

 1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  5 lipca 2020 na 09:12

  A jest w tym mieście jakaś Polska atrakcja turystyczne?
  -Chyba tylko „Podziemne Miasto”…

 2. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  5 lipca 2020 na 09:10

  A jest w tym mieście jakaś Polska atrakcja turystyczne?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524