Strona główna / Lokalne / 25 mln złotych dla zachodniopomorskich szkół i samorządów
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

25 mln złotych dla zachodniopomorskich szkół i samorządów

Ponad 244 tysiące uczniów i nauczycieli z Pomorza Zachodniego może skorzystać z tego wsparcia. Szkoły to kolejna grupa do której trafi Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. 25 mln zł na ten cel chce uruchomić Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach eurofunduszy dostępnych w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020. O zgodę wystąpiono do Komisji Europejskiej. Wsparcie byłoby adresowane do gmin oraz powiatów i pomogło w przygotowaniu szkół do jesiennego powrotu uczniów.

Utrzymująca się epidemia wirusa COVID-19 zmusza do podjęcia działań zapobiegających zagrożeniu i skutkom koronawirusa w instytucjach opieki nad najmłodszymi dziećmi i placówkach edukacyjnych z Pomorza Zachodniego. Konieczny jest m.in. zakup środków ochrony osobistej, a także środków i sprzętów do utrzymania czystości i dezynfekcji. Specjalną pomoc chce uruchomić Województwo Zachodniopomorskie i przeznaczyć na ten cel 25 mln zł w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

 

– Jesienią uczniowie najprawdopodobniej wrócą do szkół. Wszystkie samorządy, które odpowiadają za edukację mają świadomość jak wiele działań należy podjąć by wszystko przebiegło bezpiecznie, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Koszty będą olbrzymie, a przecież jeszcze przed pandemią rządowa subwencja nie pokrywała potrzeb samorządów. Zwróciliśmy się  prośbą do Komisji Europejskiej by eurofundusze pozostające w naszym regionalnym programie pomogły w zapewnieniu bezpieczeństwa. Jeśli otrzymamy zgodę to wsparcie Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego w regionie może odczuć prawie ćwierć miliona uczniów i nauczyciel – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Wysokość grantu dla danego samorządu będzie zależała od liczby uczniów i nauczycieli z poszczególnych gmin i powiatów w ogólnej liczbie uczniów i nauczycieli w całym województwie. Dane będą opracowane na podstawie Systemu Informacji Oświatowej (SIO), najbardziej aktualnej, publicznej bazy danych prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uwzględniane będą osoby uczęszczające i zatrudnione w przedszkolach, zespołach wychowania przedszkolnego, punktach przedszkolnych, szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, szkołach muzycznych I stopnia, branżowych szkołach I stopnia, technikach, zespołach szkół i placówek oświatowych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze szkołami, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, specjalnych ośrodkach szkolno – wychowawczych oraz szkołach specjalnych przysposabiających do pracy. Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej wsparcie finansowe będzie udzielane w ramach działania 7.7 RPO WZ 2014 – 2020.

 

Pomoc dla samorządów i szkół to kolejny zestaw wsparcia w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Przypomnijmy, że do tej pory eurofundusze z RPO WZ 2014-2020 liczone w dziesiątkach milionów złotych trafiły do placówek ochrony zdrowia, służb ratowniczych, przedsiębiorców, pracowników czy uczelni wyższych.

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.