Strona główna / Lokalne / Najnowszy raport postępu prac budowy tunelu pod Świną

Najnowszy raport postępu prac budowy tunelu pod Świną

Intensywne roboty toczą się przy powstającej komorze startowej dla maszyny TBM – Tunel Boring Machine. Maszyna aktualnie jest przygotowywana do transportu z Chin, będzie składana i wystartuje do wiercenia w specjalnie do tego celu zbudowanej komorze.

Kontynuowane jest tu zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych. Wiercone są studnie odwadniające wewnątrz komory, dla odwadniania przy robotach ziemnych, montowane są inklinometry w ścianach szczelinowych do kontroli przemieszczeń podczas głębienia komory.

Trwają prace przy powstającym bloku wejściowym od strony ściany szczytowej wschodniej komory startowej TBM – tu powstają m.in. kolumny cementowo – gruntowe. W części budowy po stronie wyspy Uznam, na zachód od ulicy Karsiborskiej, budowane są też ściany szczelinowe dla rampy dojazdowej do tunelu.

Na wschód od ulicy Karsiborskiej kontynuowane są roboty ziemne dla wykonania wieńca i stropu na ścianach szczelinowych tunelu odkrywkowego. Trwa przebudowa sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Po stronie Wyspy Wolin przebudowywane są sieci wodno-kanalizacyjne wzdłuż ulicy Fińskiej oraz w rejonie komory odbiorczej. Trwa też przebudowa sieci energetycznych tj. linii napowietrznej WN 110 kV i części kablowej.

Na budowę  transportowane są m.in. kruszywa, cement, stal zbrojeniowa, gotowe kosze dla wykonywania sekcji ścian szczelinowych, rury dla przebudowy sieci.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.