Strona główna / Lokalne / Świnoujście buduje tunel. Chińczycy demontują ogromną maszynę

Świnoujście buduje tunel. Chińczycy demontują ogromną maszynę

Na niemal 130 elementów rozkładana jest maszyna TBM, która wydrąży tunel pod Świną. Jej demontaż jest niezbędny, aby drogą morską mogła dotrzeć z Chin, gdzie ją zbudowano, do miejsca swojego przeznaczenia, czyli na budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Z kolei na samej budowie trwają intensywne prace przy komorze, z której maszyna TBM rozpocznie wiercenie w dnie pod Świną.

TBM, czyli Tunel Boring Machine, ma przypłynąć do Świnoujścia we wrześniu. Aktualnie jest przygotowywana do transportu z Chin. Na miejscu w Świnoujściu będzie ponownie składana i testowana. Faktyczne wiercenie tunelu ma rozpocząć w marcu przyszłego roku. Wystartuje w specjalnie do tego celu budowanej komorze. Zacznie z wyspy Uznam, a zakończy wiercenie na wyspie Wolin.

Na budowie komory startowej trwa zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych. Wiercone są też studnie odwadniające wewnątrz komory, dla odwadniania przy robotach ziemnych, montowane są inklinometry w ścianach szczelinowych do kontroli przemieszczeń podczas głębienia komory. Budowany jest blok wejściowy od strony ściany szczytowej wschodniej komory startowej TBM.

W części budowy po stronie wyspy Uznam, na zachód od ulicy Karsiborskiej, budowane są też ściany szczelinowe dla rampy dojazdowej do tunelu. Na wschód od ulicy Karsiborskiej kontynuowane są roboty ziemne dla wykonania wieńca i stropu na ścianach szczelinowych tunelu odkrywkowego.

Równolegle trwają inne prace na budowie tunelu pod Świną. Trwa przebudowa sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Po stronie wyspy Wolin przebudowywane są sieci wodno-kanalizacyjne wzdłuż ulicy Fińskiej oraz w rejonie komory odbiorczej (to ta, z której TBM wyjdzie spod dna Świny na powierzchnię). Trwa też przebudowa sieci energetycznych tj. linii napowietrznej WN 110 kV i część kablowej.

Uwaga kierowcy

Wyspa Uznam. Wprowadzone czasowe organizacje ruchu aktualnie dotyczą wyjazdów z budowy na ulicy Karsiborskiej. Na odcinku skrzyżowania tunelu z ulica Karsiborską funkcjonują cztery wyjazdy z budowy oraz ograniczenie prędkości na odcinku 850m do 30km/h.

Wyspa Wolin. Wprowadzone czasowe organizacje ruchu aktualnie dotyczą wyjazdów z budowy na ulicy Fińskiej oraz bypassu na ul. Fińskiej.

Na odcinku od skrzyżowania z ulica Duńską funkcjonują trzy wyjazdy z budowy – ograniczenie prędkości na całym odcinku ulicy Fińskiej do 30km/h.

Na dojeździe do stacji paliw Orlen wprowadzony został bypass na odcinku około 200m z ograniczeniem prędkości do 30km/h.

UM Świnoujście

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.