Strona główna / Lokalne / Dzięki czujności taksówkarza ze Świnoujścia udało się zapobiec kradzieży 50 tys. złotych

Dzięki czujności taksówkarza ze Świnoujścia udało się zapobiec kradzieży 50 tys. złotych

Oszuści, podszywając się pod policjantów, próbowali okraść 79-latkę z oszczędności życia. Kobieta przed południem odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Oszust poinformował kobietę, że jej synowa spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i grozi jej więzienie, chyba że 79-latka wpłaci wysoką kaucję. Kobieta pod wpływem emocji włożyła do reklamówki blisko 50 tysięcy złotych w zagranicznej walucie i przekazała gotówkę wskazanej przez oszusta osobie.

Pamiętajmy, że POLICJANCI pod żadnym pozorem nie proszą w takich sytuacjach o przekazanie gotówki. W przypadku odebrania tego typu telefonu zachowajmy szczególną czujność i NIGDY nie przekazujmy pieniędzy.

Oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu otrzymał nietypowe zgłoszenie od kierowcy taksówki, który poinformował, że telefonicznie został mu zlecony kurs przewozu dokumentów ze Świnoujścia do Niemiec. Kierowca taksówki został poinformowany przez oszusta, że dokumenty są do odbioru u jego matki, która mieszka w Świnoujściu. Mężczyzna w trakcie podróży nabrał jednak podejrzeń co do realizowanego przewozu. Jak się okazało, zamiast dokumentów taksówkarz przewoził blisko 50 tysięcy złotych, które miały trafić za kilka godzin w ręce oszusta.

W wyniku podjętych czynności, stróże prawa ze Świnoujścia ustalili, że pieniądze przekazała 79-letnia kobieta, która padła ofiarą oszusta podającego się za policjanta. Przestępca poinformował kobietę, że jej synowa spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i grozi jej więzienie, chyba że 79-latka wpłaci wysoką kaucję. Kobieta pod wpływem emocji włożyła do reklamówki blisko 50 tysięcy złotych w zagranicznej walucie i przekazała gotówkę osobie, która zjawiła się pod jej drzwiami.

Dzięki czujności kierowcy taksówki, szybkim działaniom stróżów prawa ze Świnoujścia oraz współpracy z niemiecką Policją, przekazana przez kobietę gotówka nie trafiła w ręce przestępców.

Pamiętajmy, że przestępcy nie mają żadnych skrupułów w swoich działaniach. Za pomocą książki telefonicznej wyszukują starsze osoby, a następnie podając się za członka rodziny, przyjaciela czy policjanta, proszą o przekazanie gotówki. Oszuści tak ukierunkowują rozmowę, aby ofiara była pewna, że rozmawia faktycznie z członkiem rodziny czy policjantem.

Oszuści podający się za policjantów informują swoją potencjalną ofiarę o tym, że prowadzą akcję związaną z przestępcami okradającymi osoby starsze z ich oszczędności życia. Fałszywy policjant dodaje, że środki pieniężne zgromadzone w banku są zagrożone, a jedyną możliwością ich uratowania przed oszustami jest szybkie wypłacenie całej gotówki i przekazanie jej policjantom. Niestety, dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana.

Apelujemy także do bliskich osób starszych – Rozmawiajcie Państwo ze swoimi babciami, dziadkami na temat zagrożeń ze strony oszustów. Uczulcie ich na techniki, którymi posługują się przestępcy oraz poproście, aby w przypadku odebrania podobnego telefonu, kontaktowali się z Wami i zgłaszali otrzymanie takiego telefonu na numer alarmowy 112.

st. post. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Zobacz również

Miasto jest w sporze z wykonawcą Promenady Zdrowia i ul. Wojska Polskiego

Firma MCC wykonywała w Świnoujściu trzy inwestycje. 22 lutego 2021 roku została zawarta ugoda z …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.