Strona główna / Lokalne / Zobacz, jak powstaje wschodnia obwodnica miasta

Zobacz, jak powstaje wschodnia obwodnica miasta

W obrębie skrzyżowania ulic Daszyńskiego i Steyera trwają prace przy budowie nowej drogi – 1,3 kilometrowej obwodnicy wschodniej. Gotowe są już sieci energetyczne i nowe podłączenia ulicznego oświetlenia. W znacznej części wykonano także sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej.

Trwają też prace związane z budową nowego wylotu wód opadowych do kanału portowego. Pierwszy odcinek wraz z separatorem i osadnikiem jest już gotowy. Wcześniej wykonawca wyburzył stary wojskowy magazyn i trafostację, które kolidowały z trasą nowej drogi.

Obwodnica będzie biegła od ulicy Daszyńskiego przez Steyera do Karsiborskiej. To będzie nowe połączenie z przeprawy promowej „Centrum”, a później tunelu, do centrum miasta. Odciąży obecny dojazd ulicą Grunwaldzką. Będzie także połączeniem drogowym z nową Strefą Inwestycyjną Mulnik.

Oprócz wybudowania głównej jezdni przebudowane zostaną skrzyżowania z istniejącymi bocznymi ulicami. Powstaną wydzielone zatoki autobusowe i parkingi przylegające do drogi. Wybudowane zostaną nowe chodniki oraz droga rowerowa. Będą nowe nasadzenia drzew i krzewów, zamontowane zostaną elementy tzw. małej architektury, czyli ławki, kosze, stojaki, wiaty przystankowe.

Wykonawcą inwestycji jest firma PORR z Warszawy. Ta sama, która jest liderem konsorcjum budującego tunel pod Świną. Koszt budowy obwodnicy (bez prac prowadzonych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji) to 31,4 mln złotych, z czego niemal 10 mln złotych to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Nowa obwodnica ma być w drugiej połowie przyszłego roku.

Tekst i zdjęcia BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Przejazd tunelem w Świnoujściu nie będzie możliwy w przyszłym roku

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy …

2 komentarze

  1. Ciekawe czy w ramach tej inwestycji zostaną zlikwidowane relikty poprzedniego okresu (komuny) w postaci
    ohydnych betonowych płotów , których właścicielem jest “gazownia”. Na razie widzę że nikt nie zamierz ich ruszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.