Strona główna / Lokalne / Kończą się umowy na dzierżawy fortyfikacji. Prezydent nie podpisał nowych

Kończą się umowy na dzierżawy fortyfikacji. Prezydent nie podpisał nowych

Ciemne chmury zawisły nad świnoujskimi fortyfikacjami. Nie wiadomo kto będzie ich gospodarzem w przyszłym roku. Trzem dzierżawcom kończą się umowy, a prezydent miasta do tej pory ich nie przedłużył. Jest ryzyko, że obiekty nie będą miały swoich opiekunów.  

– Od pół roku czekamy na decyzję – mówi Piotr Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda. – Mamy nadzieję, że ryzyko jest tylko teoretyczne i że muzeum będzie mogło w przyszłym roku obchodzi hucznie swoje 20-lecie i nie będziemy musieli szukać dla tej kolekcji kilkunastu tysięcy pamiątek nowego domu – dodaje.

To zależy od woli prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza i tamtejszej rady miasta.

– Nasze forty stanowią wyjątkową atrakcję w skali całego regionu i kraju. Jestem zwolennikiem, by dalej pełniły swoją rolę i wzbogacały ofertę turystyczną Świnoujścia – informuje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

– Rozmowy dotyczące przedłużenia dzierżawy na pewno będą prowadzone – zapewnia Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Obiekty otrzymują się dzięki sprzedaży biletów oraz wsparcia mecenasów.

– Tego rodzaju inicjatywy w Świnoujściu nie korzystają z żadnego wsparcia samorządu.  To znaczy obiekt został użyczony za symboliczną złotówkę, tak jak i pozostałe fortyfikacje, za co samorządowi oczywiście  serdecznie dziękujemy. Natomiast przez tych 20 lat nie korzystaliśmy ze wsparcia samorządu, poza jakimi symbolicznym pieniędzmi np. na autobus dla muzealników. Wszystkie koszty związane z utrzymaniem obiektu, rozbudową kolekcji, zatrudnieniem personelu mogą mieć miejsce  dzięki gościom, którzy nas tak licznie w ostatnich latach tak licznie odwiedzali – mówi Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda.

Chodzi o trzy obiekty: Fort Zachodni, Remizę Artyleryjską oraz najbardziej znany Fort Gerharda, który jest odwiedzany rocznie przez kilkadziesiąt tysięcy gości z całego świata. Jest jednym z 7. Nowych Cudów Polski magazynu National Geographic Traveler.

Zobacz również

Castorama Smart w Świnoujściu już otwarta

13 października o godzinie 8.00 w Świnoujściu otwarta została Castorama Smart. To już 90. sklep …

5 komentarzy

  1. Pewnie fasolmen chce na to miejsce wrzucić jakąś niedojdę od siebie…

  2. Szkoda gadać fajne forty dobra atrakcja

  3. Dlaczego nie wrzuciliście mojego komentarza?!
    Bo uderzył w Waszego Pana od wulkanizacji?!

    • Ten komentarz opublikowaliście, ale przywrócić komentarz, to już strach pupę ściska, bo co sobie pomyśli Wasz Pan, że publikujecie krytykę gumowego dżona.

  4. Totalne świństwo ze strony magistratu,to Ci ludzie zapracowani na te wszystkie nagrody które zbiera miasto .Pasjonaci którzy kochają historię,nie Żmurkiewicz z ekipą!!!A może czai sìę na to jakiś deweloper aby zrobiś piękne stylowe APARTAMENTY?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.